12 ye fan takmak bg kazandırır mı ?

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
termikli fan sistemi kullanan araclarda sıcaklık tavan yapmazsa eger fan ıstedıgın kadar gaza bas hep dusuk devırde doner
bu bıle az bısey performansı dusurur
ve sıcaklık tavan yapıpta termık dırek yuke bınıp motor devrı ıle beraber aynı devırde fanı cevırmeye basladıgında 3000cc motorun bıle canını cıkartır
kaldıkı burda termıksız dırek fan kullanan bı motorun fan sıstemının ıptalını konusuyoruz

kesınlıkle ama kesınlıkle guc artısı olur hemde hıssedılır sekılde

mesela ben zamanında kendı e36 318i aracımda bunu yaptım farkedılır sekılde guc artısı oldu

Buradada bahsi geçmiş faydalı bilgiler var http://www.renaultfanclub.com/renault-12-toros-kulubu/21023-pervane-iptali-otomatik-elektro-fan.html

cihangir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet ordada anlatılmıs motorun guc kaybınıda ortadan kaldırır
bende zamanında bı aracımda yapmıstım
yaptık ve net bı sekılde hp kazancımız oldu
ama halen kazanım olmaz dıyenler var
acaba bunu derken denedılerdemı olmadı yoksa afakimi konusuyolar bılınmez

bende aynı ıslemı uygulayacam 12 me fakat alan cok dar oraya uygun bı elektrıklı fan nasıl bulurum onu dusunuyorum

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
evet ordada anlatılmıs motorun guc kaybınıda ortadan kaldırır
bende zamanında bı aracımda yapmıstım
yaptık ve net bı sekılde hp kazancımız oldu
ama halen kazanım olmaz dıyenler var
acaba bunu derken denedılerdemı olmadı yoksa afakimi konusuyolar bılınmez

bende aynı ıslemı uygulayacam 12 me fakat alan cok dar oraya uygun bı elektrıklı fan nasıl bulurum onu dusunuyorum

Bizde bu canavarlarlardan 3 tane var Motor deviri arttikca pervane de devirle beraber hizli donuyor. Bahsettiginiz gibi alan cok dar radyatorun arkasina degilde belki onune bir elektrikli pervane konulabilir. Hem motor sabit sicaklikta kalacak. Hemde luzumsuz yere pervane donmeyecek. Kafama takilan tek nokta motora hissedilir sekilde hp kazandirirmi.

cihangir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
zamanında yaptık kazandırdı

nugre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selamünaleyküm anadol kasnagı takıp radyötörü yandaki deliklere kaydırıp radyötörü öne yapıştırınca sığıyor kayışıda 1175 alırsın tamam

nugre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bizde bu canavarlarlardan 3 tane var Motor deviri arttikca pervane de devirle beraber hizli donuyor. Bahsettiginiz gibi alan cok dar radyatorun arkasina degilde belki onune bir elektrikli pervane konulabilir. Hem motor sabit sicaklikta kalacak. Hemde luzumsuz yere pervane donmeyecek. Kafama takilan tek nokta motora hissedilir sekilde hp kazandirirmi.
selamünaleyküm anadol kasnagı takıp radyötörü yandaki deliklere kaydırıp radyötörü öne yapıştırınca sığıyor kayışıda 1175 alırsın tamam

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Denemek isteyen varsa kayışı söküp denesin ama en fazla 2 dk fark edilecek derecede çekiş artışı yaşanıyorsa pervane iptaline girişsinler.