2000-2001 Megane Coupe İçin LPG Seçimi

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese Merhabalar, Daha önceden belirttiğim gibi 2000-2001 Megane Coupe arayışındayım, henüz aracı almadım. Sorum yakıt tüketimi ile ilgili.

-1.6 Motor için, benzin gaz arasındaki kar getirisi nedir? Örneğin İstanbul'da günlük şehir içi 10 km gidiş 10 km geliş ortalama benzin ve gaz kullanımında ne kadar öderiz?

-LPG'li almak mı yoksa LPG'yi sonradan bizim taktırmamız mı daha mantıklı olur? Fiyat olarak LPG'li almak daha karlı gibi; ancak uzun süredir LPG kullanılan bir araçta, motorun veya LPG'nin yıpranması veya LPG'de güvenlik sorunları oluşabilmesi söz konusu olur mu?

-Aracın bagajının da küçük olduğunu düşünürsek silindir mi simit mi önerirsiniz?

-Güvenlik konusunda LPG kullanmanın riski nedir? Yani herhangi bir kaza durumunda, sızıntı vs olması durumunda patlama riski nedir? Silindir veya simit arasında güvenlik farkı var mıdır? Aracı kapalı mekanlara sokamamak haricinde ne tür sıkıntılar yaşatabilir.

Yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Günde 20 km yol yapacaksam LPG li araç almam, LPG yoksa da taktırmam Emre kardeşim...

bvgra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Şimdiye kadar kullandığım bütün araçlarımda LPG sistemi mevcuttu. Eğer aşırı derecede performanslı bir kullanım düşünüyorsan LPG taktırman anlamsız. Fakat yakıt ekonomisi açısından LPG şu anda dizel araçlardan bile daha mantıklı bir sistem diye düşünüyorum. Aracın LPG sistemini kendin yaptırman daha iyi olur çünkü senden önceki sahiplerinin hangi firmada ve nasıl bir montaj yaptırdığını bilemeyeceğin için ileride oluşabilecek sorunlar karşısında çözüm bulmakta zorlanabilirsin. Güvenlik açısından LPG sistemi bu işin uzmanları tarafından yapıldığı zaman herhangi bir sorun teşkil etmez. Üreticilerin çoğu yurt dışında bu araçları fabrika çıkışı LPG li olarak üretiyorlar. Coupe için 30 Litrelik Tank tercih edersen bagajında fazla yer kaplamadan sorunu halletmiş olursun. LPG'li araçların kapalı garaja girememesi konusunda açılan dava sürüyor bildiğim kadarıyla. Kısa bir süre içerisinde havalandırma sisteminin uygun olduğu kapalı garajlara LPG'li araçların girmesi sorunu ortadan kalkacak.

emretrg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Şimdiye kadar kullandığım bütün araçlarımda LPG sistemi mevcuttu. Eğer aşırı derecede performanslı bir kullanım düşünüyorsan LPG taktırman anlamsız. Fakat yakıt ekonomisi açısından LPG şu anda dizel araçlardan bile daha mantıklı bir sistem diye düşünüyorum. Aracın LPG sistemini kendin yaptırman daha iyi olur çünkü senden önceki sahiplerinin hangi firmada ve nasıl bir montaj yaptırdığını bilemeyeceğin için ileride oluşabilecek sorunlar karşısında çözüm bulmakta zorlanabilirsin. Güvenlik açısından LPG sistemi bu işin uzmanları tarafından yapıldığı zaman herhangi bir sorun teşkil etmez. Üreticilerin çoğu yurt dışında bu araçları fabrika çıkışı LPG li olarak üretiyorlar. Coupe için 30 Litrelik Tank tercih edersen bagajında fazla yer kaplamadan sorunu halletmiş olursun. LPG'li araçların kapalı garaja girememesi konusunda açılan dava sürüyor bildiğim kadarıyla. Kısa bir süre içerisinde havalandırma sisteminin uygun olduğu kapalı garajlara LPG'li araçların girmesi sorunu ortadan kalkacak.

Teşekkürler, performans o kadar önemli değil şu an için.

SerCoupe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam günde kaç km yapacak olursan ol 2,5 yıldır kullanıcısı olarak kesinlikle LPG'yi öneriyorum. 7 yıl boyunca 2.0 motor bir Fiat'ı benzinle kullandım, resmen döktüğüm benzin paralarına acıyorum şimdi. :) Aracın bakımlı olsun önemli olan o her şeyden önce.

- 2001 Mégane Coupé 1.6 16V'de BRC sıralı sistem kullanıyorum ve gayet memnunum.
- Her 10.000 km'de bir kontrolünü ve LPG filtresini değiştiriyorum.
- Şehir içi 100 km'de 0,22-0,24 kuruş, şehir dışı 100 km'de (100 km/h sabit hızla) 0,18 kuruş tüketim değerleri var.

Hesabını sen yap. 1.6 16V'ler iyi bir markanın ve iyi ustanın elinden geçtiğinde LPG ile muazzam bir uyum sağlıyor. Tabi ki aracın bakımları yağı suyu kontrol altında olacak. Performans konusunda da bir sıkıntı yaşamıyorum. Shell, Total, BP ve PO'dan başka yerden LPG almıyorum. Otobanda gördüğüm son sürat ise LPG ile 210 km/h. 30.000 km yol yaptım, bunun içinde dağı var taşı var tepesi var; bir kez olsun "Ulan gitmiyor makina benzine geçeyim bari" dediğim olmadı çok şükür.