2000 model toros'a yaptığım yenilikler

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok güzel özellikler eklemişsiniz. Elinize sağlık. Torosla ilgili mazimi anlatmak istiyorum böyle güzel bir konuyu görünce içimden geldi.

Ailemizin ilk aracı Toros du. Vişne çürüğü renginde. Çankırı Ilgazdaydık 1989 veya 1990 olması lazım babam inşaat mühendisi, annem öğretmen iken, 10 kişi ortak almışlardı torosu. Sonradan annem babam diğer arkadaşlarından hisselerini aldı. Çok severdim torosu çocuk olmama rağmen garaja girer arabaya biner hayal kurarark araba sürerdim kendimce :) Ilgazdan sonra 7 yıl Sinop da kaldık. 5 Yılda Kırıkkalede. Kırıkkalede artık yaşımında verdiği büyüklükle her hafta arabayı yıkar temizlerdim. 2001 yılında bir gün okuldan geldim Torosun hoparlörü ve teybi yemek masasının üstünde duruyor hemen balkondan garaja baktım toros yok ortada. Anneme sordum anne araba nerde. Baban sattı arabayı megane aldı dedi. Bana sormadan niye sattı diye kızmıştım. Megane gıcık olmuştum o zaman uzun süre biryere gitmedim binmedim bile. Sonra torosu kime sattığını öğrendim babamın gittim buldum adamı ziraat mühendisiydi. Gittiğimde arabayı yıkıyordu baktım güzel temizliyor yanına gittim. arabayı sorsam ne diyeceğimi bilemedim. Abi dedim papatya tohumu var mı :) Güldü. Sen Şevki Beyin oğlusun değil mi dedi, şaşırdım evet dedim merak etme baban anlattı olanları arabana iyi bakıyorum dedi :) Okula gidip gelirken hep bakardım hergün yıkar silerdi torosu. Temiz birine gittiği için biraz rahatlamıştım. Plakasıda aklımda hala 18 DA 098 . Torosun bende ayrı bir yeri vardır.

NEDEN RENAULT 12

[/QylGOdy.jpg

DROv8O.jpg

ZV5yWG.jpg
Okurken sanki kendim yaşamış gibi duygulandım [emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elinize sağlık ,kapı altlarına kangoo cliolardaki gibi lastik takarsanız hem yol sesi hem tozu kesiyor.Lastikleri 175 olunca yol tutuş fark ediyor.Frenleri zayıf oluyor arkaları disk yaparsanız süper olur :) birde 2000 modellerde tavan çıtası siyah boyalı altında parlak nikelaj var diye biliyorum ,sizin renge nikelajlı tavan barı daha çok yakışır.

Aracı süper yapmışsınız ,bizde 92 vardı çok kahrımızı çekti ,elekronik ateşleme ve radyatör fanı en önemli eksikleriydi.Bir yazıda onno usta yazmıştı sanırım ,elektronik ateşleme ve çift çıkışlı egzos manifoldu sayesinde yaklaşık 8hp kazandığından bahsediyordu.

ftoros

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu yaprak mikseri harika birşey ya tamamen mekanik bir parça olduğu için arıza riski sıfıra yakın[emoji106]

Sent from my iPhone using Tapatalk

teşekkür ederim en ufak bir etkilenme olmuyor karbüratörü temizlemeye gerek olmuyor.

ftoros

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elinize sağlık ,kapı altlarına kangoo cliolardaki gibi lastik takarsanız hem yol sesi hem tozu kesiyor.Lastikleri 175 olunca yol tutuş fark ediyor.Frenleri zayıf oluyor arkaları disk yaparsanız süper olur :) birde 2000 modellerde tavan çıtası siyah boyalı altında parlak nikelaj var diye biliyorum ,sizin renge nikelajlı tavan barı daha çok yakışır.

Aracı süper yapmışsınız ,bizde 92 vardı çok kahrımızı çekti ,elekronik ateşleme ve radyatör fanı en önemli eksikleriydi.Bir yazıda onno usta yazmıştı sanırım ,elektronik ateşleme ve çift çıkışlı egzos manifoldu sayesinde yaklaşık 8hp kazandığından bahsediyordu.

teşekkür ederim evet reno 12 ve toros için olmazsa olmazlardan elektronik ateşleme +çift fan +benzin pompası, en az 8-10 hp fark eder.

ftoros

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benzin otomatiğinin iptali ve elektrikli benzin pompası

d2VBMn.jpg

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu parçaları nerden teymin ettiniz ?

ftoros

Kayıtlı Üye