2005 CLİO 1.5DCİ 2.marşta çalışması

effida

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba forum üyeleri. Yaklaşık 20 aydır dizel k9 motor modeli olan clio kullanmaktayım. Fakat neredeyse 10 aydır çözülemeyen bir sorun yaşıyorum Benzer sorunlar gördüm ama benimkine benzerini bulamadım. Gelelim soruna;
İlk başta araç nadiren 1. değil ama 2. marşta çalışıyordu, sonradan bu durum giderek arttı. Artsa da illaki 2.marşta çalışıyor yani 3.ye şimdiye kadar hiç gerek duymadı. Bazende aynı gün içinde 5-6 defa 1.marşta çalıştığı da oluyor. Motor sıcak/soğuk farketmiyor. Kafasına göre bazen 1. bazen 2.marş.
Pompacıya gittim hortumları çıkarıp baktı normal dedi. Buradan kaynaklı değil dedi.
Bilgisayara bağlandı eksantrik sensörü hatası verdi. Ustaya gittim aynı şikayetten gelen var ama bu sensör onda işe yaramadı dedi, ki dediği oldu bende de değiştirdi ve işe yaramadı. Bilgisayar aynı hatayı vermeye devam etti. Başka bir ustam enjektörleri çıkarıp hortum bağladı ve 1.enjektörden geri dönüş diğerlerine göre fazla, 1.enjektörü revizyon yaptır dedi. Başka pompacıya gittim o durum çalışmayı etkilemez dedi, hortum söktü baktı yok normal dedi.
eksantrik sensör karşısındaki dişli sıyırmış olabilir denilerek tekrar bakıldı ama onda da sorun yok. Açılmışken triger değişti ayarlandı vs... Mazot pompasından şüphelendim. Bosch markaydı Delphi aldım değişen birşey yok. Akü 5 yıllıktı hadi değiştireyim dedim yine düzelme yok. Şamandırayı söktüm, videolarda şamandıra içinde pompa felan görmüştüm ama benim şamandırada tek elektrikli şey seviye sensörüydü. Birşey çıkmadı içinden..
Elektrikçiye gittiğimde arada sırada yapıyorsa motorcuya baktır dedi, kimi usta sabit arızalar dışında uğraşmak istemiyor haliyle kendini de geliştiremiyor.
Benim sorun budur arkadaşlar var mı başına gelen. yardımcı olabilecek. Benim aklım krank sensöründe ama bilgisayar krank hatası vermedi.

DoganKayan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sendeki sorun imbolizer sorunudur imbolizer geç aldığında 2. marşta çalışıyor dediğin gibi bazende tek marşla çalışır kafasına göre hareket eder.. kontak tamir görmüş su almış vs sonuçta dediğim gibi imbolizeer bir oto cilingire git derdini anlat :) inşallah sorunun çözülecektir

effida

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sendeki sorun imbolizer sorunudur imbolizer geç aldığında 2. marşta çalışıyor dediğin gibi bazende tek marşla çalışır kafasına göre hareket eder.. kontak tamir görmüş su almış vs sonuçta dediğim gibi imbolizeer bir oto cilingire git derdini anlat :) inşallah sorunun çözülecektir

Cevabınız için teşekkür ederim. Sorunun sebebini araştırırken sizin de dediğiniz gibi bu imobilizer sorunu olma ihtimali ile elektronikçiye gittim. Fakat imobilezer ile alakası olmadığını imobilezer ışığının yanıp yanmadağını felan sordu ve bakmadı :( çünkü ışık sönüyoru araç çalışırken. Hep yanık kalması lazımmış sorun varsa.

DoganKayan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çalıştığım şirket aracı kango vardı aynı sizin sorunu yaşadık kontak üstündeki imbolizer i geç aldığında bu sorun yapıyordu kontağı değiştirdik sorun gitti..

effida

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çalıştığım şirket aracı kango vardı aynı sizin sorunu yaşadık kontak üstündeki imbolizer i geç aldığında bu sorun yapıyordu kontağı değiştirdik sorun gitti..

Kontak mı değişti yoksa kontağın orada bulunan immobilzer alıcısı mı değişti? Anahtarcı beni yanıltmış olabilir çünkü imo lambası yanmıyorsa hata yoktur demişti. Sayenizde hata kaynağına yaklaşıyor gibiyim. Çok sağolun. Aracı aldığımda 3 adet anahtar vermişti önceki sahibi. Belki de öncesinde böyle bir sorun yaşandı ve ekstra anahtar da o nedenle yapılmışta olabilir.
Eksantrik sensörü hata verdiğinde sensör değişimi yapıldı ama bilgisayar halen sensör hatası veriyor. Belki de beyin, araç çalışmadığı için yanlış algılıyor.

effida

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3-4 gün önce direksiyon altını söküp imo antenini çıkardım soketten (kontak etrafındaki plastik) araç aynen marş basıyor ama çalışmadı. Şüphe uyandırdı tabi bu durum. İmo soketine baktım elektrikte geliyordu ama algılamada problem olabilir dediğiniz gibi.

DoganKayan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
imbolizer lambası zaten yanmasa hiç çalışmaz yanıyor diye seni kimse yanıltmasın senin kontağı algılamıyor.. Aynen demek istediğim kontak yanaştığında algılamada sorunu olduğu için 2. marşta çalışıyor tabi bunu bazen yapar bizdeki sorun kontağın üzerindeki imbolizerde vardı sendeki ya anahtar yada araçtaki imbolizerde olabilir.... iyi bir anahtarcı sorunu hal eder..