2005 Scenic-2 1.6 Benzinli - Yakit tuketimi

cimsav

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Forumda birkaç arkadaşın yazılarını okudum ancak tatmin olamıyorum. Benim otomobilimle geçen hafta 211 km yol yaptım. yolun yarısı güzel, diğer yarısı yokuşlu ve virajlıydı. Hızım genelde yol iyiyken 80 km , yol rampaya, viraja sardığında 50 km'lerde oldu. klima AUTO konumunda çalıştı ve bu duruda

97 oktan shell yakıt kullandım
211 km'de;
18 lt tüketimim oldu
0,43 tl km başına tüketimim oldu

bu tüketim sizce nasıl?

Katalitik konvertör vs değişimlerden bahsetmiş bazı arkadaşlar bu parçalar tüketimi ya da performansı etkiler mi? Bu tüketim normal mi? Haftaya 1500 km yol yapacağım sizce şuan 4,820 tl olan 97 oktan yakıtla büyük çoğunluğu otoban olan bu yolculukta ne kadar tüketimim olurki?

memo_16

Bilgi Girilmemiş
bence o tüketim biraz fazla, 95 oktan almayı deneyin çok fazla hız yapmayacaksanız eğer, en son geçen sene haziran ayında öyle bi ölçüm yapma olanağım oldu ve kmde 30 krş yakmıştı, araç 5 kişi bagaj full doluyken, bygünkü fiyatlara göre hesaplandığındada araç bugünkü benzinin fiyatı ile kmde 32-33 krş yakmış oluyor, 43 krş biraz fazla geldi bana, normalde benzin deposu 60 lt ve bir depo ile yaklaşık 700-800 km yol rahat yapılır tabi çok fazla gaza yüklenilmezse :)

onurssxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
97 oktan benzini tam ve verimli kullanabilen 2.0 ve üzeri motoru olan araçlar için diye biliyorum. 1.6 ve 1.4 motorlu araçlar 97 oktan kullandığında motor yakıtı tam olarak yakamadan bir kısmını çiğ olarak atıyor diye okumuştum bir kaynaktan. Değerlerinizin fazla olmasının nedeni bul olabilir çünkü 43 kr çok fazla.

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.6 scenic için km de 43 krş bence cok fazla ben 1.6 benzinli megane II kullanıyorum şehir içi 30-35 kuruş (Trafik durumuna göre düşüş gösterebiliyor bazen) yakıyorum. Arkadaşların dediği gibi 97 oktan 2.0 ve turbo destekli motorlar için verimli 1.6 motorlarda 95 oktan kullanılıyor. Benzin 4.62 tl iken İstanbul-Ankara 465 km hızım 130un altına düşmedi hiç bi kaç yerde 180-190 yaptım Ankara Pursaklar Opetten tekrar fullettiğim 153 tl lik yakıt aldı...