2012 clio 1.6 benzin depom kaç litre alıyor ?

nilemec

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
Şöyle bir öneride bulunabilirim, yol bilgisayarınız sürekli anlık yakıt tüketimi ekranında olsun ve fırsat bulduğunuzda o ekrana bir göz atın. Bunu neden söylüyorum, atıyorum düz yolda giderken araç çok düşük bir ivmeyle hızlanırken siz bunu farketmeyebilirsiniz ama bu anlık yakıt tüketimine etki eder. Gaz pedalına 2-3 mm daha fazla yüklenmeniz sizi hızlandırmaz ama daha çok yakıt tüketimine sebep olur. O an dersiniz ki ben bu gaza boşuna basıyorum. Biraz daha yumuşak bastığınızda tüketim 1-2 lt düşer, ama hızınız aynı kalır. Düşük hacimli motorlarda buna dikkat etmek lazım, çaktırmadan içiverirler depoyu.

Cümle düşüklüklerini mazur görün, inşallah faydası olur söylediklerimin.

Kısaca gaz pedalına yumurta kabuğuna basıyormuşum gibi basacağım :) ancak dur kalklarda kalkışım çok gecikiyor oda ayrı :) birde sabahları çocuklar arabada ve hava çok soğuk olduğu için klima hep çalışıyor 24 derecede benim evin olduğu yerlerde sürekli bayır bahçelievler-yeşilyurt-ilahiyat fakültesi güzergah sanırım hem klima hem rampa hem acemilik benim yakıt tüketimini düşürme imkanım pek yok ya satıp dizel alacağım yada bu araca tüp taktıracağım kısmetse yaza deli gibi gezmeyi planlıyorum çünkü :) ama dün bir arkadaş hb araçlarda tüpün pek uymadığını sedan kasa olsaydı daha verimli olacağını söyledi bende dedimki haydaaaaa ne geziyon çaydaaa :)

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kısaca gaz pedalına yumurta kabuğuna basıyormuşum gibi basacağım :) ancak dur kalklarda kalkışım çok gecikiyor oda ayrı :) birde sabahları çocuklar arabada ve hava çok soğuk olduğu için klima hep çalışıyor 24 derecede benim evin olduğu yerlerde sürekli bayır bahçelievler-yeşilyurt-ilahiyat fakültesi güzergah sanırım hem klima hem rampa hem acemilik benim yakıt tüketimini düşürme imkanım pek yok ya satıp dizel alacağım yada bu araca tüp taktıracağım kısmetse yaza deli gibi gezmeyi planlıyorum çünkü :) ama dün bir arkadaş hb araçlarda tüpün pek uymadığını sedan kasa olsaydı daha verimli olacağını söyledi bende dedimki haydaaaaa ne geziyon çaydaaa :)

Tüp uymaz diye bir sorun olmaz da, deponun yer kaplaması bakımından araç bagajı ufalır. O bakımdan söylemiş olabilir arkadaşınız.

murataydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gezecekseniz dizel en iyisi. Sene başından beri 1300 km yol yapmışım ki ya sürekli sol şerit veya sıkışık trafikte dur kalk, ortalama tüketim 4,9 lt/100 km. Bunun içinde acemilik dönemi de var. Dizel candır, manuel Clio 3'ler bir depoyla 1000-1100 km arası yol yapıyor, otomatiği nasıl olur bilemem.