2013 Fluence Tanıtım

karmasa24

Ali KAYA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
EDC 6 vites şuanda dizelde kullanılıyor. benzinlisinde ise yeni olarak CVT X-Tronic sistemi var. 4 vites olan eski otomatik bva kullanılmıyor artık
hocam kusura bakma ...google da baktım ama yine CVT X- tronic sistem hakkında fazla birşey bulamadım... CVT X-Tronic sistem ile bizim bildiğimiz normal sistemin ne farkı var acaba. CVT X-Tronic sistem de vites sayısı yok mu ...... bu konuda biraz bilgi verirsen sevinirim...tşk ederim :)

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam kusura bakma ...google da baktım ama yine CVT X- tronic sistem hakkında fazla birşey bulamadım... CVT X-Tronic sistem ile bizim bildiğimiz normal sistemin ne farkı var acaba. CVT X-Tronic sistem de vites sayısı yok mu ...... bu konuda biraz bilgi verirsen sevinirim...tşk ederim :)

çok fazla bilgim yok ama bildiğim kadarıyla diyeyim. cvt eski bir sistem toyota, audi, nissan filan yıllardır kullanıyor. reno yeni kullanmaya başladı.
türkçesi sürekli değişen oranlı şanzıman demek. bildiğimiz vites ve dişliler yok, vites sayısı yok. iki kasnak ve arasında dönen kayış var. yani sistem iki kasnak arasında dönen kayışla güç aktarıyor. beyin tarafından kasnakların çapının değişmesiyle güç aktarım oranı belirlenir. gaza basıldığı sürece devir belli bir yere gelince sabit kalıyor ama araç hızlanmaya devam ediyor. bva'dan çok iyi yakıt ekonomisi ve konforu var.