2014 1.2 tce 120 yag eksiltme

banagelensanagelsin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dun arabayi calistirdim, yag seviyesini kontrol edin uyarisi geldi, cok sinirlendim.

Actim baktim minimumun altinda, 3 hafta once en son bakmistim, orta seviyedeydi. Yag buldum RN sine uygun, ekledim tam 800 ml civari aldi ortaya gelmek icin.

Araba 25000 de, Mayis sonunda Renoda servisi yapildi. 2000 km de 1 lt civari yag eksiltmis demek, Altindan ustunden baktim yag akmasi vs yok. Unlu 1.2 motorlarin yag eksiltme problemine benziyor

https://www.carsbodypart.com/the-uf...s-that-the-1-2-tce-from-renault-turns-to-oil/

Kayinpeder bir kere servisten sonra ayni seyin oldugunu soylemisti ama motor elimizde kalacak gibi duruyor eksiltmeye devam ederse, aldik basimiza belayi. :sinirli

Yurtdisindayim, yazdim Renoya ama yag yakmasi normal vs diyecekler eminim, ugras dur simdi.

yyildirayy

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Maalesef 1,2 benzinli motorların böyle bir sıkıntısı var.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Hem yağ eksiltiyor hem su, devamlı kontrol etmek lazım...

ati_63

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mrb... 1.2 motorlarda var bu durum benimde bugün verdi uyarı... Yağı degişeli 8700 km oldu seviye tamamlayın uyarısı verdi sabah....

@*usta sizin araçta sorun yoktu diye hatırlıyorum sizde de mi başladı ??

banagelensanagelsin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gecende servise goturdum burda Reno`ya direkt. Bana 2000 km de 1 lt yag eksiltmesi normal demeyin adam gibi kontrol edin cozumle gelin dedim. Uzatilmis garanti 2 ay once bitmisti.

BIlgisayara baglayinca dusuk yag seviyesi uyarisini gormusler. Yagi fulleyip, yazilim guncellemesi yaptilar. Her 1000 km de gelin kontrol edelim dediler. KM si dusuk oldugundan, eger eksiltme devam ederse yeni motor takicaz dendi.

250 km yaptim simdilik kontrol ediyorum eksiltme yok gibi.

Sorun su ki yag kacagi yok, yani motor yag yakiyor. Motorun icinde zamanla karbon birikimi olusacak, yag azalmaya devam ederse turbo vs bozulacak, sonunda motor malesef gidecek.

Eksiltmeye devam eder diye umuyorum ki motoru yenilesinler, yoksa icim rahat etmeyecek

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Küçük hacimli yüksek basınçlı motorlarda yağ eksiltme oluyor maalesef [emoji3525] eksiltme miktarı kullanım tarzına göre değişiyor . Üretici ler bunun farkında bu sebepten kullanım kılavuzlarına referans değer koyuyorlar bu değerin üzerinde eksilme varsa yasal haklarımızı daha rahat kullanılabiliyoruz

ati_63

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1000 1000 2000km kontrolünde muhakkak her giriş çıkışınızda ölçülen yağ miktarını rapor olarak alın servisler bu noktada size yağ eksiltmiyor veya referans sınırlar içerisinde diyebiliyorlar

banagelensanagelsin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Belirttikleri kitapcikta 1000 km de 0.5 lt tamamen sacmalik, 15000 km de 7.5 litreki nerdeyse motorun yag hacminin iki kati

surekli yag yakma durumunda motorun ici kurumdan gecilmez ve cok erken bitecektir.

Gecende frenler icin gittim, 1 lt yag eskiltmis 6 ay olmadi - 9000 km civari yol yapti. Servisteki elemana yukardaki 7.5 lt durumunu soyleyip sacmalik oldugunu belirttim. Bizde biliyoruz bu normal degil ama reno ana merkezi bu degerler asilmadikca motor degismez diyor ki soyledigi rakamlara ulasmak zaten cok zor.

Ben araci satisa koydum gecende, motorun patlamasi aracin hurdaya gitmesi demek

banagelensanagelsin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soz konusu durumdan sonra renoya mail attim bircok yuksek yoneticiyi ekleyerek. Iki hafta once telefon aldim servisten yuzde on oderseniz yeni 2019 yapimi sorunlardan arindirilmis motor takalim diye. Kabul ettim degisim yapildi bugun aldik bakalim nasil gidecek

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soz konusu durumdan sonra renoya mail attim bircok yuksek yoneticiyi ekleyerek. Iki hafta once telefon aldim servisten yuzde on oderseniz yeni 2019 yapimi sorunlardan arindirilmis motor takalim diye. Kabul ettim degisim yapildi bugun aldik bakalim nasil gidecek

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Ruhsata işlenmesi vs ne kadar masraf oldu size? Öğrenebilir miyiz?