2017 de Kış Lastiği Özel Araçlarda Zorunlu mu?

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet kesin...kar lastiği adı üstünde...kar olursa işe yarar...buz olan yerde işe yaramaz..
kar lastiğini adamlar buz lastiği sanıyor...
zaten kar olan yerde normal lastikler de kar lastiğinin en kötü yüzde 20 performansıyla gidiyo:D

adamlar kar lastiği takınca....buzda gideceğini , hiç kaymayacağını sanıyo :D

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
buz üstü karda ve karda işe yarıyor işte...
buzda işe yaramıyo

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hiç kaymayacağı tabiri kesinlikle yanlış fakat yumuşak olması hasebi ile buza tutunma normal lastiğe göre çok daha iyi. kar lastiğinde tek mesele buz da değil su tahliyesi de kanal derinliği vs. nedeni ile çok daha iyi. kar lastiği iyidir iyi.

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ankara da yasiyan biri olarak konuyla ilgili dusuncelerimi soyle yansitiyim ve belirtiyim kis lastiklerim var.
-Ankarada kollar yilda kac saat kar altinda kaliyor? Kar yagisinin oldugu gunlerde toplu tasima kullansam yada ticari taksiye binsem olmazmi?
-Kis lastigi yakit tuketimini nekadar artiri? A enerji sinifi lastik g enerji sinifi lastige gore %7.5 daha az yakit sarfettirir. Piyasadaki yaz lastikleri ile kis lastiklerinin arasinda yaklasik %5 daha fazla yakit sarfiyati vardir. Buda oyle fark edilmiyecek bi durum degil hani 5lt yakan 5.2lt yakar 10 yakan 10.5 yakar ve bu degerler 80km/s hiza gore hesaplanir hiz artikca yakit sarfiyatida artar. Ben ankarada yazinda kisinda ayni degerde yakit tuketiyorum demekki kis lastigi klima kadar enerji harciyor.
- (6) derece sicakligin altinda yaz lastiklerinin tutuculugu duser evet. Fakat 6 derecenin ustundede kis lastikleri cok ciddi oranda asinirlar. Bugun 215/50/17 michelin alpine lastigin tanesi 655tl, 4 tanesi yapar 2620tl. Ankarada kisin gunduz sicakligi kisin yarisinda 6 derecenin uzerinde oluyor yazik degilmi o lastige?
- Su tahliyesi icin soylenenler dogru fakat kis lastigi su tahliyesi icin degildir. Sadece yaz lastiklerine gore daha fazla su tahliye ederler. Yagmur lastikleri ve 4 mevsim lastikler bu konuda cok daha iyiler.
Simdi gelelim bu parametrelerden varilacak sonuclara. Iskandinav ulkelerinde cok bulundum norvec e hep 2. Memleketim derim. Iskandinavyada vikinglerle yasasam kesinlikle kis lastigi olmazsa olmaz derdim. Fakat turkiyede ankara da bile gereksiz para harcama gozuyle bakiyorum. Erzurumda kullanana bisey demem ama bence ankara gibi bir iklime sahip bolgede kisin yaz lastigi ile gezmek kadar kis lastigiyle gezmekte sacmalik. 4 mevsim lastik alir her mevsim kullanirim. Suanki kis lastiklerim arabanin bi onceki sahiplerinden kalma. Bir onceki aracimsa michelin crossclimmate vardi ve kis lastiklerinden daha kullanisliydi. Yazinda normal yaz lastigine yakin bir performans veriyordu.
Bi arkadas yazmis kazalarin % kaci lastik nedeniyle oluyor sonuna kadar katiliyorum. Lastiklerin 4 unun de ayni model ayni dis olmasinada sonuna kadar katiliyorum oyle one kislik arkaya yazlik takalim demek ayri bir sacmalik

Yakıt dediğin yakılır

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
buz üstü karda ve karda işe yarıyor işte...
buzda işe yaramıyo

Kışın ıskarpin giysene sen bi ayağına :)

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kışın ıskarpin giysene sen bi ayağına :)

kışlık zincirimi takarım ayakkabılarıma...nasıl yaz lastiğine zincir takıyosam...çıkarım yola :D

ayakkabi-kar-zinciri---kayma-onleyici-karpatik-158059_4_2.jpg

asgeda

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Burada yanlış ve kötü örnekler savunuluyor, dünya test firmaları kış lastiklerinin yaz lastiklerinin mevsimlere göre performanslarını test etmiş ve soğuk havalarda, kar üstünde duruş mesafesinin daha az olduğunu ispatlamıştır. Bu ne demek oluyor aracın tekerlerinin yola tutunması anlamına geliyor, bu ne demek oluyor 1 metre erken durmak demek oluyor, vuracağınız yaya ya vurmamışsınız demek oluyor;

Lastik sebebi ile kaza olmadığını savunan kişinin sürücü olduğundan pek emin değilim. Aracın altında yola tutunan bir lastik yok ise bu araçta ne yol tutuşu ara nede frenleme bu iki şey (yol tutuşu ve frenleme) kazaların yüzde kaçı ise lastikte o yüzdenin içindedir.

Forumda görüş belirtirken daha doğru yönde görüşler belirtmek doğruları yazmak bizleri okuyan sürücülere bilgi tecrübe ve görüş olacaktır. Kışın kış lastiğine gerek yok demek, araba kullanırken emniyet kemeri takmaya gerek yok demekle aynıdır?

Unutmadan şunu da söylemek isterim, kar lastiği takanlar olarak buzun üzerinde de kaymadan gideceğimizi sanıyormuşuz :) bunu biz değil siz sanıyorsunuz(hiç kış lastiği kullanmadığınız için) biz buz durumunda zincir takılması gerektiğini biliyoruz.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Ankara da yasiyan biri olarak konuyla ilgili dusuncelerimi soyle yansitiyim ve belirtiyim kis lastiklerim var.
-Ankarada kollar yilda kac saat kar altinda kaliyor? Kar yagisinin oldugu gunlerde toplu tasima kullansam yada ticari taksiye binsem olmazmi?
-Kis lastigi yakit tuketimini nekadar artiri? A enerji sinifi lastik g enerji sinifi lastige gore %7.5 daha az yakit sarfettirir. Piyasadaki yaz lastikleri ile kis lastiklerinin arasinda yaklasik %5 daha fazla yakit sarfiyati vardir. Buda oyle fark edilmiyecek bi durum degil hani 5lt yakan 5.2lt yakar 10 yakan 10.5 yakar ve bu degerler 80km/s hiza gore hesaplanir hiz artikca yakit sarfiyatida artar. Ben ankarada yazinda kisinda ayni degerde yakit tuketiyorum demekki kis lastigi klima kadar enerji harciyor.
- (6) derece sicakligin altinda yaz lastiklerinin tutuculugu duser evet. Fakat 6 derecenin ustundede kis lastikleri cok ciddi oranda asinirlar. Bugun 215/50/17 michelin alpine lastigin tanesi 655tl, 4 tanesi yapar 2620tl. Ankarada kisin gunduz sicakligi kisin yarisinda 6 derecenin uzerinde oluyor yazik degilmi o lastige?
- Su tahliyesi icin soylenenler dogru fakat kis lastigi su tahliyesi icin degildir. Sadece yaz lastiklerine gore daha fazla su tahliye ederler. Yagmur lastikleri ve 4 mevsim lastikler bu konuda cok daha iyiler.
Simdi gelelim bu parametrelerden varilacak sonuclara. Iskandinav ulkelerinde cok bulundum norvec e hep 2. Memleketim derim. Iskandinavyada vikinglerle yasasam kesinlikle kis lastigi olmazsa olmaz derdim. Fakat turkiyede ankara da bile gereksiz para harcama gozuyle bakiyorum. Erzurumda kullanana bisey demem ama bence ankara gibi bir iklime sahip bolgede kisin yaz lastigi ile gezmek kadar kis lastigiyle gezmekte sacmalik. 4 mevsim lastik alir her mevsim kullanirim. Suanki kis lastiklerim arabanin bi onceki sahiplerinden kalma. Bir onceki aracimsa michelin crossclimmate vardi ve kis lastiklerinden daha kullanisliydi. Yazinda normal yaz lastigine yakin bir performans veriyordu.
Bi arkadas yazmis kazalarin % kaci lastik nedeniyle oluyor sonuna kadar katiliyorum. Lastiklerin 4 unun de ayni model ayni dis olmasinada sonuna kadar katiliyorum oyle one kislik arkaya yazlik takalim demek ayri bir sacmalik

Yakıt dediğin yakılır

Her şehirin kendi valiliği karar verecek fakat şehirler arası yolculukta zorunlu olacak kış lastiği. Siz Ankara da, isterseniz yazlık isterseniz 4 mevsim kullanın. İstanbul'a yolunuz düşerse Bolu'dan o lastiklerle geçerken zorlanırsınız. Mesela vatandaşın biri Bolu dağına yazlık lastikle geliyor yokuşta kalıyor, dar olan yolu tek şerite düşürüyor yada kapatıyor. Otobanda da gizli buzlanma da kayanlar, su birinkintilerine kapılanlar, kamyonların arkasına dalanlar vs vs.. Şu dünyada ölüm var hastalık var kimsenin kendi sorumsuzluğu yüzünden yol kapatmaya hakkı yok.

Burdur Antalya Şehirler Arası Yol

Son düzenleme:

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar kullanmayan kullanmasında lütfen bunun doğru ve mantıklı olduğunu savunmayın ya.. ayrıca 4 mevsim diye bir lastik yoktur. kışın karın üzerinde deneyelim o dört mevsim lastiği. kar lastiği ile aynı performansı versin be arabayı o arkadaşa hediye edeyim. ayrıca kar lastiği takmayan arkadaşlar yüzünden takanlarda mağdur oluyor çeşitli durumlarda o vebali nasıl ödeyecekler acaba. zincir takarım diyen arkadaşlar, zincir gerekli durumlarda yine takılacak zaten ama gerek olmayan kar lastiği ile kolayca hareket edebileceğin yerler için neden onu takmaya o kadar uğraşasın ve aracın ön takımına neden o kadar zarar veresin. sonuç olarak kar lastiğinin çok faydası var ve gerekli takmayanlar takmasın ama bunu savunmayın ya çok mantıksız lütfen.