2019 araç yetkili servis mi özel servis mi? 40 bin KM

cemalbalcik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba herkese, araç her gün 100 km kullanılıyor uzun yolda. Aracım 40 bin kmye geldi. Servis filtreler, yağ, fren hidroliği, 3 buji ve antifriz değişimi için 8500'e yakın bir fiyat verdi. Açıkçası çok pahalı geldi bu bana ama özel renault servisine tüm malzemelerimi güvendik yerden alıp sadece işçiliğe para verirsem yarıdan fazla bir para cepte kalmış oluyor. Bir yandan da acaba özel servise çok güven olmaz mı, 4 bin lira için her gün kullanılan bir aracın tam bakımından mı kaçmış olurum diye de düşünmüyor değilim. Sizce ne yapmalıyım?

KoUg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren hidroliği ve antifriz için daha erken bence. 2019 aralık trafiğe çıkışlı 43k km de benim araç. Üzerindeki antifriz 5 yıl 250k km garantili glacelf supra dır. Fren hidroliği ölçen cihazlarla ölçüm yapılması lazım. Ben hidroliğin nem oranını ölçtürdüğümde bir sorun gözükmüyor şu an. Tabi 0.9 tce araç için söylüyorum bunları. Ama dci için de pek değişkenlik gösterecek şeyler değil.

Liqui moly yağ ve filtron filtreler ile bakımı kendim yaptırıyorum. Servisin kullandığı dandik castrol gtx'i aracıma koydurtmam (sanırım servis tekrar elf e dönmüş). Servisin koyduğu polen ve yağ filtresi kaliteli (Polen mann, yağ purflux) fakat hava filtresi beş para etmez( mecaplast marka). İşini düzgün yapan bir usta ile yarı fiyatına daha kaliteli bir iş ortaya çıkacaktır. Benim görüşüm bu şekilde.

cemalbalcik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren hidroliği ve antifriz için daha erken bence. 2019 aralık trafiğe çıkışlı 43k km de benim araç. Üzerindeki antifriz 5 yıl 250k km garantili glacelf supra dır. Fren hidroliği ölçen cihazlarla ölçüm yapılması lazım. Ben hidroliğin nem oranını ölçtürdüğümde bir sorun gözükmüyor şu an. Tabi 0.9 tce araç için söylüyorum bunları. Ama dci için de pek değişkenlik gösterecek şeyler değil.

Liqui moly yağ ve filtron filtreler ile bakımı kendim yaptırıyorum. Servisin kullandığı dandik castrol gtx'i aracıma koydurtmam (sanırım servis tekrar elf e dönmüş). Servisin koyduğu polen ve yağ filtresi kaliteli (Polen mann, yağ purflux) fakat hava filtresi beş para etmez( mecaplast marka). İşini düzgün yapan bir usta ile yarı fiyatına daha kaliteli bir iş ortaya çıkacaktır. Benim görüşüm bu şekilde.

2019 Aralık 0,9tce benim de. Yağ için shell helix ultra 5w40 alayım, filtreleri de orjinal sattığını söyleyen bilindik Renault yedek parça sitelerinden alayım diyorum. Ama servis bunlara ek olarak 40 binde 3 buji değişimi, antifriz değişimi ve fren hidroliği deyince kafam karıştı. Normalde sadece filtreleri ve yagi değiştirecektim özel serviste.

KoUg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dpqh6p0.png

Yukarıdaki resim 0.9 tce euro5 ve euro6 içindir.
Bujiler ngk laser iridium modelidir.ngk firması bujiler için 100k km garanti vermektedir. Renault ise 60k km de degişim.önermektedir.
120k km de soğutma sıvısı ve fren hidroliği değişimi yazıyor.
Karar sizin..

cemalbalcik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz yağı nereden aldınız acaba? Ben yağcarsisi diye satıcıyı önerdiler diye oradan shell helix ultra 5w40 alacaktım 4+1 litre.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın