2021 Megane 4 1.3 tce yakıt tüketimi

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Sabah ise gelirken baktim; yanlis hatirlamiyorsam 29'du; tekrar kontrol ederim

Dur kalk trafiğine günde ne kadar sıklıkla giriyorsunuz? Şehrinizdeki trafik durumunu tahlil edebilmek için soruyorum...

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Geçtiğimiz ekim ayında 2017 megane4 1.5 dci aldım 60 bin km de.... yaklaşık 4 ay olacak, şehir içinde 4,9 - 5.3 lt tüketimim var. Pompada da denedim 0.2 litre hata payıyla doğru tutuyor. Ve aşırı memnunum yakıtından, şu ana kadar kullandığım en az yakan motorlu aracım bu oldu.. aynı arabadan iş yerimden arkadaşım 1.3 TCE 'li aldı 10 bin kmde sıfır sayılır... Ne yaptıysam 7,7 litrenin altına düşüremedim diyor şehir içi. Biraz basarsam 8,5 ltreleri hemen görüyorum dedi... Bu açıdan bakınca 1.5 dci gerçekten herkesi memnun eden bir motor. Hele ki, benzin-mazot fiyatlarının 20 tl ' ye doğru gittiği ekonomi varken dizel en iyi seçim olmuş dedim kendime.

Ben dizelden benzine geçenlerdenim ve iyi ki de geçmişim diyorum. Artık dizel ile benzin arasindaki fark megane özelinde km başına 20 kuruşa kadar düşmüş ki bu da dizele göre yüzde 19 20 civarı fark var demek. Uzun vadede dizel bakım maliyetleri de eklendiğinde benzinli TCe motor dCi motora göre bence gayet tutumlu sayılır. Kaldı ki birisi 140bg, diğeri 115bg... Dizelde DPF sorunları da mevcut ve kışın kısa mesafeli sürüşlerde DPF tıkanabiliyor. Bu yüzden küçük hacimli benzinli motorlar artık gayet iyi bir tercih... Öyle olmasa zaten mercedes bu motoru tercih etmezdi...

Herkese selamlar...

Cozef95

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakıyor usta araba 300 liralik benzinle 150 km yol anca yaptim ortalama hiz 20 km civari.ort.tuketim 10.4 lt

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Yakıyor usta araba 300 liralik benzinle 150 km yol anca yaptim ortalama hiz 20 km civari.ort.tuketim 10.4 lt

Valla ben öyle aman aman dur trafiğine girmeden Ankara'da şehir içi 5.8lt yakıyorum. Dur kalka çok girdiğimde 6.5lt'ye çıkıyor. Genelde dur kalka girmemek için çevre yolu kullanarak yolu uzattığım da oluyor. Dur kalk trafiğinde araba ve özellikle edc yıpranacağına km yapsın daha iyi... Sonuç itibariyle ortalama hız arttığı için ortalama tüketim de düşüyor... Ortalama hızım 32 ile 36 arasında gidip geliyor. Tüketim de buna bağlı olarak 5.8 ile 6.5 arasında değişiyor...

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla ben dizelle o degeri yakalayamiyorum ancak uzun yolda. Benim gerçi kullandigim mesafe çok kısa gün içi gidiş geliş 5 km yoktur. 6.6-7.5 arası bu kullanıma göre. Uzun yolda en düşük 4.0 veya 4.4 gördüm galiba.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Valla ben dizelle o degeri yakalayamiyorum ancak uzun yolda. Benim gerçi kullandigim mesafe çok kısa gün içi gidiş geliş 5 km yoktur. 6.6-7.5 arası bu kullanıma göre. Uzun yolda en düşük 4.0 veya 4.4 gördüm galiba.

İşyeri 7km mesafede benim de ama bu motorun güzelliği hemen ısınıyor... 1.3 TCe gerçekten başarılı bence...

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İşyeri 7km mesafede benim de ama bu motorun güzelliği hemen ısınıyor... 1.3 TCe gerçekten başarılı bence...

326973ed0232e8154aaa3eb3ace32e67.jpg

Benim durum su an için böyle ama genelde şehir içi 7.5 civarı oluyor. Yapılan bu km nin içerisinde ek olarak yaklaşık 60 km si 170 ve yukarı suratler

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
326973ed0232e8154aaa3eb3ace32e67.jpg

Benim durum su an için böyle ama genelde şehir içi 7.5 civarı oluyor. Yapılan bu km nin içerisinde ek olarak yaklaşık 60 km si 170 ve yukarı suratler

Paylaşmış olduğunuz fotoğraftan görebildiğim kadarıyla eco notunuz çok düşük... Benim genellikle 80'lerde oluyor ve tüketimsiz mesafe 1 depoda yaklaşık 200km civarında oluyor. Sanırım ben ekonomik kullanmayı seviyorum (yavaş demiyorum dikkatinizi çekerim). Muhtemelen şehir içinde 5.8 civarı yakabilmem bununla ilgili... Herkese iyi bayramlar dilerim...

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paylaşmış olduğunuz fotoğraftan görebildiğim kadarıyla eco notunuz çok düşük... Benim genellikle 80'lerde oluyor ve tüketimsiz mesafe 1 depoda yaklaşık 200km civarında oluyor. Sanırım ben ekonomik kullanmayı seviyorum (yavaş demiyorum dikkatinizi çekerim). Muhtemelen şehir içinde 5.8 civarı yakabilmem bununla ilgili... Herkese iyi bayramlar dilerim...

Olabilir ama ben genel olarak kendi kullanım tarzima göre memnunum aracın yakitindan. Bazen sakin oluyor bazen yüksek surat bazen zorlamali trafigin durumuna göre ama yine genel olarak sakin kullanıyorum. Bu duruma ve kullanılan mesafenin kisaligina bakacak olursak normal geliyor bana.