2500 km de Motor yağı değiştirmeli miyim?

alfalf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar
Clio 2015 aracım var. Pek kullanmıyorum. Daha 30,000 km yeni oldu. Bu sene 2500 km anca yaptım. Yağ eksilme yok, yağın rengi ilk günkü gibi. Bu sene yağ değiştirmezsem zararı olur mu? Ne dersiniz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fazla bilgim olmamakla birlikte servisler ve yağ üreticileri aracın bakım için gereken kilometresi dolmamissa bile yağın 1 yıl süre içinde gecen zamanda kendi özelliğini ( akışkanlık ısınma soguma) kaybetmeye başladığından hic km yapılmazsa bile yılda bir değiştirilmesi tavsiye ediliyor

alfalf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
servislerin bu yaklaşımını ben de biliyorum. lastikler için doğru ama yağ için ne derece doğru onu bilmiyorum.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bence durumunuz istisna bir durum +1 yıl daha olmasa da 4 5 ay daha erteleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
Ülkemizin yolları tozlu yakıt kalitesi de Avrupa standartlarında olmadığı için Avrupa ya 2 yıl 30.000 km verilen bakım aralığı ülkemiz şartlarında 1 yıl 20.000 km olarak tavsiye ediliyor.
Bu sebeple bakımı bir kaç ay daha ertelemek zararlı olmaz diye düşünüyorum

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Aslında pek bilinmese de her marka yağın bir raf ömrü vardır. Özellikle yağ alırken yağın eski mi yeni mi olduğuna hiç dikkat etmeyiz. Üreticiler, motor yağının üretim zamanını ambalaşa bastıktan sonra, maksimum 3 yıl içerisinde yapın tüketilmesi gerekir.

Ambalajı açıldıktan sonra da yağın ömrü genellikle 6 / 12 ay arasında değişir. Bunun sebebi durağan yağ içerisindeki katkı maddeleri zamanla yağdan ayrışarak dibe çökelir. bu yüzden maksimum 1 sene içerisinde aracınızın yağını km gelse de gelmese de değiştirin derim.

alfalf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkürler

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 2 yağ firmasında iş tecrübesi olarak söylüyorum.
Öncelikle kullandığınız yağ normalde büyük üreticilerdense aracınız da bakım aralığı 15-20bin Km olduğunu varsayarak söylüyorum.
Bence gerek yok.
Çünkü; bu konuda Türk ve yabancı teknik müdürlerden duyduğumuz rafta durması karterde durması arasında çok büyük bir fark yok.
radta durup büyük üreticilerin 3-4 senelik yağını da koymanızda fark yok. Yani 2020 üretimi yağ arıyoruz ama 2019 üretimi de koymamızın bir sorunu yok.

Daha da farklısını söyleyeyim Avrupa'da çoğu ülkede 2 sene 30-40bin KM yağ destekleyen o şekilde servise götürenler var.
Araba aynı, motor aynı, yağ aynı. Tamam ülke şartarı farklı ama asıl nedenler ticari konular.

Aracınız garanti kapsamında olsa tamam diyeceğim fakat bu durumda ben beklerdim.

Benim bakım yaptıralım 9 ay 20 gün ve 11bin km oldu. normalde yurtdışında 2 sene /40bin km Renault onaylı yağ kullandım.
Yetkili serviste 5 gün önce kontrolümde yağ eksiltme yok ve yağ rengi berrak. 1.2 TCE benimki.

alfalf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sürekli yetkili serviste bakım yaptırıyordum. Geçen sene de yetkili serviste değişti. Bu sene covid nedeniyle İstanbuldan ayrıldım. bulunduğum yerde yetkili servis yok. Yağ ve filitreler, kendim alıp herhangi bir tamircide değiştirmem gerek. Burada aracı neredeyse hiç kullanmıyorum. Km si daha 30,000 yeni oldu (2015 model). Bir senede 2500km bile olmadı. eksiltme yok, rengi çok güzel. herkes bir şey söylüyor. İnsan ikilemde kalıyor. 40 senedir araba kullanıyorum Bakımları iç aksatmadım. alt tarafı 500-600 Tl tutar yani parası sorun değil. Genç değilim. Şu salgın sırasında yaza kadar beklesem iyi olur sanırım. İlginize çok teşekkür ederim. sağolun varolun.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben olsam şöyle yapardım.
Önceki kullanılan yağın özelliklerine özellikle yurtdışı sitesinden bakardım. uzun km destekli 1-2 sene gib yorumlar varsa ona göre hareket ederdim.
Günümüzde az km yapıldığı durumda 1 sene dayanan yağlarda da araca konduktan sonra 18 ayın sorun olmayacağını söyleyebilirim. Ben yağ için beklerdim yani (benim düşüncem)

Riquelme1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kanimca bende degisim yapmazdim en azindan mayis nisan aylarina kadar degisim yapmazdim senin yerinde olsam , cok az km yapmissin sana sikinti cikarmaz.