30 000 de Baskı balata sorunu

okidak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sıfır aldığım araç daha 30000 de iken dik yokuşlarda kalkarken titretme yapmaya başladı, bodrum kutay'a sorduğumda daha açıp bakmadan kullanıcı hatası ancak daha gider sıkıntı olmaz deyip geçiştirdiler.Borumda yaşadığım için çok sık dur kalk yamadığım için çok sorun teşkil etmedi.
Şuanda araç 44000de geçen hafta İstanbul'daydım ve titremeler ciddi olarak arttı. Tanıdık bir ustaya da aracı kullandırttım ve bunun kullanıcı hatası olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Sorun doğrudan baskı balatadamıdır yoksa daha basit bir çözümü olabilirmi ?

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Aracın düz vitesli mi ?
Baskı balata sarf malzemesi olarak geçtiğinden garantiye girmiyor lakin iyi niyet kapsamında ücretsiz değiştirebiliyorlar, MAİS ile irtibata geçmelisin...

hakanunal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sıfır aldığım araç daha 30000 de iken dik yokuşlarda kalkarken titretme yapmaya başladı, bodrum kutay'a sorduğumda daha açıp bakmadan kullanıcı hatası ancak daha gider sıkıntı olmaz deyip geçiştirdiler.Borumda yaşadığım için çok sık dur kalk yamadığım için çok sorun teşkil etmedi.
Şuanda araç 44000de geçen hafta İstanbul'daydım ve titremeler ciddi olarak arttı. Tanıdık bir ustaya da aracı kullandırttım ve bunun kullanıcı hatası olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Size örnek verme açısından daha önce kullanmış olduğum Fiat Grande Punto aracımda 35.000 Km'de bahsettiğiniz konunun aynısını yaşadım.Servise gittim.Böyle bir arızanın kullanıcı hatası sebebiyle olamayacağı konusunda ısrarcı oldum.Merkezle görüştüler neticesini olumlu aldım.Baskı balata bilya seti ücretsiz değiştirildi.Kalkışlarda aracınızda silkeleme oluyorsa baskı yayları sertleşmistir.Dolayısıyla arıza baskı balata bilya set olarak değişimiyle giderilir.Eğer silkeleme olmayıp vitesler zor geçiyor olsaydı hatta cırtlama sesi özellikle 1 ve geri viteste yapar ve aracınız devir saati yükselmesine rağmen daha az hız yapıyor olsaydı balata yüzeyi bitmesinden yada baskı kaçırmasından söz ediyor olabilirdikki bu olay zamanından önceyse kullanıcı hatası yada km'yi doldurduysa ekonomik ömrünün bitmesiyle açıklayabilirdik.Ben size tavsiyede bulunamıyorum.Sebebi 30.000 Km den aracınız 44.000 Km'ye gelene kadar idare etmişssiniz.Siz genede başka bir serviste konunun üzerine gidin.En fazla size kendi cebinizden baskı balata bilya seti değiştirme maliyetine sebep olur.Kolay gelsin.

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Titreme diyorsunuz, kalkışta titremeyi yapan şeylerden biri debriyaj baskı yayları veya baskı diskinden kaynaklanabileceği gibi, debriyaj balatası göbek titreşim damperlerinden de kaynaklanır ki; her ikisi de üretim hatasına girer. Müşteri veya kullanıcı hatası bu arızaya sebep olmaz. Aynı şekilde kalkışta anormal baskı sesleri de yaşamanız olası.

Konu hakkında biraz daha bilgi sahibi olun ve kendinizden emin şekilde servise şikayetinizi anlatın, gerekirse servisteki kalite kontrol uzmanına derdinizi bizzat anlatabilmek için görüşmek istediğinizi özellikle belirtin ve konuşun, kendi hatanız olmadığı konusunda ısrarcı olun. Eğer yine de aynı sorun devam ederse ve iş emri açılmış ise mutlaka ve mutlaka aracı servisten teslim almadan önce müşteri hizmetleriyle durumu görüşüp yine ısrarla derdinizi anlatın. Debriyaj sarf malzemesidir ancak yaşadığınız sorunlar üretim kaynaklıdır.

Tek sorun şu, debriyaj setiniz söküldüğünde "debriyajınız bitmiş zaten" diyerek sizden ücret talep edebilirler, bu durumda garanti parçası dahi olsa ücret karşılığı değişime girebilir. Bu noktada da sabırla ısrar etmeye devam ederseniz garantiye girme ihtimali %50 gibi bir rakkama yükselebilir.

Malesef siz ısrarcı olmadan servis o parçayı garantiye sokmamak için herşeyi yapacaktır. Genellikle durum bu :anla

logar_1989

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

selamlar bende captur outdoor 1.5 dcı edc kullanıcısıyım sıfır aldığım aracımda vites geçişlerinde gırlama sesi geliyodu özellikle küçük viteslerde.
düz yolda kalkışlarımdada sanki manuel şanzımanlarda debriyaj ayarlıyamıyormuşum gibi titreme yapmaya başladı servise götürdüm şanzımana öğretme yaptılar biraz düzeldi gibi oldu ama yine aynı sorun baş gösterdi tekrar servise götürdüm inceleme yaptılar sonra baskı balata yemiş araba dediler 13.000 km de baskı balata değişimi yaptılar 7500 tl gibi bi fiyata tabi garanti kapsamında oldu bu işlemler bi servisle görüşmede fayda var tabi sizin vites kutusundan gelen ses nedir onu bilmiyorum ama faydalı olması açısından başıma gelen olayı paylaşmak istedim saygılarımla

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selamlar bende captur outdoor 1.5 dcı edc kullanıcısıyım sıfır aldığım aracımda vites geçişlerinde gırlama sesi geliyodu özellikle küçük viteslerde.
düz yolda kalkışlarımdada sanki manuel şanzımanlarda debriyaj ayarlıyamıyormuşum gibi titreme yapmaya başladı servise götürdüm şanzımana öğretme yaptılar biraz düzeldi gibi oldu ama yine aynı sorun baş gösterdi tekrar servise götürdüm inceleme yaptılar sonra baskı balata yemiş araba dediler 13.000 km de baskı balata değişimi yaptılar 7500 tl gibi bi fiyata tabi garanti kapsamında oldu bu işlemler bi servisle görüşmede fayda var tabi sizin vites kutusundan gelen ses nedir onu bilmiyorum ama faydalı olması açısından başıma gelen olayı paylaşmak istedim saygılarımla

Ayni sorunu yasamistim zamaninda ozellikle ilk kalkista hissedilir titreme ( yari kavramada tutuyordu surekli )
Vardi ve acar servis durumu kabul etmedi. Arac daha 6.000 de idi o zamanlar. Daha sonra araci kullanmadim ama kesinlikle bu araclarda kronik sorun var. Su anki servisimde durumu kabul ederek garantiden baski balata hatta sanzimana kadar degisim yapilabildigini soyluyor. Bu arada bu araclarda yine kronik olarak sol ayna titremesi var ve servis yine bunu kabul etmiyor.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com