5w40 yağa geçiş yapacağım fikirleriniz

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ne mutlu size, umarım hep böyle şanslı olursunuz.

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim hiç yağ eksiltmeyen eski aracıma 5w-30 yerine 10w-40 koydular. 5bin km sonra tekrar boşaltılıp 5w-30 konuldu. Sonuç; motor acayip yağ eksiltmeye başladı. Malesef 10w-40 yağ kanallarını genişletmiş. Ayrıca konulan 10w-40 ın muhtemelen kalın granül yapısı olduğunu söylediler. Her markanın yağ formülünün farklı olduğunu ve mümkünse hep aynı markanın aynı değerdeki yağlarını kullanmak gerektiğini söylediler. Saygılarımla
Eğer bunu yapan ustayı görürseniz hangi mantıkla böyle birşey yapmış sorabilirmisiniz.
Aracınızın modeli nedir

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 2 dCi'lara en uygun yağ elf evolution sxr'dir. Bunun haricinde yağ koymayın derim ben. Neden derseniz bununda deneme yanılmasını yaptık. Chip tuning yazılımından sonra EBH Megane'nın yağını değiştirip Castrol Turbo Diesel 5w40 koyduk memnun kalmadıgı için 1 ay sonra yağı tekrar değişip Elf 5w30 koydurdu bariz arada performans ve motor sesi acısından fark vardı. Kesinlikle motor yagına katmı matkıda attırmayın. Elf Yağlar zaten kendinden katkılı.

Euro4 motorlu 5 ileri'lere ve 6 ilerilere fabrikasyon 5w40 konuluyor. Fakat 6 ilerilere 5w30'da konulabiliyor ufaktan performansada etkisi var. Son 3 bakımdır Anılın aracına 5w30 Elf evolution konuluyor performans ve motor sessizliği hat safhada. :eyv

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 2 dCi'lara en uygun yağ elf evolution sxr'dir. Bunun haricinde yağ koymayın derim ben. Neden derseniz bununda deneme yanılmasını yaptık. Chip tuning yazılımından sonra EBH Megane'nın yağını değiştirip Castrol Turbo Diesel 5w40 koyduk memnun kalmadıgı için 1 ay sonra yağı tekrar değişip Elf 5w30 koydurdu bariz arada performans ve motor sesi acısından fark vardı. Kesinlikle motor yagına katmı matkıda attırmayın. Elf Yağlar zaten kendinden katkılı.

Euro4 motorlu 5 ileri'lere ve 6 ilerilere fabrikasyon 5w40 konuluyor. Fakat 6 ilerilere 5w30'da konulabiliyor ufaktan performansada etkisi var. Son 3 bakımdır Anılın aracına 5w30 Elf evolution konuluyor performans ve motor sessizliği hat safhada. :eyv
Benim araç 2005 dci ilk 5 tane servis bakım faturası var. İlk üç bakım izmirde yapılmış. İkisi denizlide yetkili servis 10w40 yağ koymuş. Benimkine 5w30 koysam adım kadar eminim yağ yakacak. Bu kadar birbirinden farklı marka ve yağ numarası olarak değiştirmeniz motor için hoş bir durum değil. Bir önceki yağın formülü sonraki yağın formülünü bozar diye düşünüyorum.

Fornaks

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende bugün yağ değişimde Elf Evolution SXR 5W-40'a geçiş yapacağım bakalım performans,sessizlik ve yakıt ekonomisinde ne kadar fark olacak.

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ersundoğan. O zamanki aracım 1.6 otomatik elantra idi. Malesef taşındığım için yeni bir servis arayışı içindeydim. Çok sevdiğim bir arkadaşım, Bostancı sanayide yetkili servisten özel servise dönmüş bir hyundai servisini tavsiye etti. Bende bir kere yağ değiştirttim ve olay patladı. Gerekçesi "bunlar eski tip motor, yanlış yağ koyuyorlar asıl konulması gereken bu" deyip yağı değiştirdi. Tabi Hyundai nin ben şu marka yağı kullanırım diye bir fikri de yoktu o zamanlar ( belki hala da öyle) O araçla kavacık, altunizade, kartal daki yetkili hyundai servislerini sıra ile kullandım. Hepsi de farklı marka ve nolu yağ kullanıyordu :)

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mobil 5w40 aldım ama uzerinde dizel yazmadigi icin hala tereddutteyim

Fornaks

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elf Moligraf F1 4+1 litre 90 TL ye koydurdum aracın sesi ve titreşim bariz şekilde azaldı performansta biraz olsun artış oldu elf tavsiye ederim.

furcanoco

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arac yag incelince az bi yag yakma yapabilir
Onerim castrol mobilden daha kalitelidir tabi magnetec yada edge katın mobilden vazgecin bence

Icindeki 10w40 i bosalttirirken motor ici temizleyici attirin sonra yagi alttan bosaltirin icindeki yag tamamen bosalsin aceleye getirtmeyin

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araç 2005 dci ilk 5 tane servis bakım faturası var. İlk üç bakım izmirde yapılmış. İkisi denizlide yetkili servis 10w40 yağ koymuş. Benimkine 5w30 koysam adım kadar eminim yağ yakacak. Bu kadar birbirinden farklı marka ve yağ numarası olarak değiştirmeniz motor için hoş bir durum değil. Bir önceki yağın formülü sonraki yağın formülünü bozar diye düşünüyorum.
Valla abi araç arkadaşın anıl zaten çoğu kişi tanıyodur , motorun sessizleştiğine bende şahidim . Bende kendi aracımda denedim 10.40 koyuyordu ustalar hep kışın kalın geliyor bence araç rahat marş çeviremiyor kasıyor motoru ilk marşta . 5.30 koydum filtrelerle birlikte değişti , motor bi sessiz , sabahları marş basarken sıcak motor gibi rahat marş basıyor bence baya rahatlatıyor . 2.0 turbo dizel 204 bin kmye gelmek üzere aracımız bende yakma olmuyor , sizdede olacağını sanmam pek km aşırı yüksek değilse sekmanlar aşınmamışsa