___Motor çalışmazken motordan gelen tuhaf ses

zazaaser

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maiste arac teslim edilirken Clio 4 1.5 dci ICON anahtar kartını goguste yuvasına taktım, motoru calıstırmadım, sonra motor kaputunu actım. Kaputu acınca gelen ses cok tuhaftı. 3-5 dakika tuhaf bir ses geliyordu,

Hemen servis danısmanına sordum umursamaz tavırla normal dedi.

Ses 3-5 dakika sonra kesildi.

Sonra tekrar kartı cıkarıp taktım ses yine basladı.

Bu nasıl araba bir cok yerinden abuk subuk sesler geliyor.

Bu ses nedir?

hct

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motordan değilde arka kısımdan geliyor gibi o ses, benim araçtada var. Mazot pompası olabilir, mesela vwnin 1.6 dizellerinde kontağı açıp kapadığınızda bir miktar mazot pompalıyor araç motora.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maiste arac teslim edilirken Clio 4 1.5 dci ICON anahtar kartını goguste yuvasına taktım, motoru calıstırmadım, sonra motor kaputunu actım. Kaputu acınca gelen ses cok tuhaftı. 3-5 dakika tuhaf bir ses geliyordu,

Hemen servis danısmanına sordum umursamaz tavırla normal dedi.

Ses 3-5 dakika sonra kesildi.

Sonra tekrar kartı cıkarıp taktım ses yine basladı.

Bu nasıl araba bir cok yerinden abuk subuk sesler geliyor.

Bu ses nedir?

rüzgar sesi, alt takım sesi o sesi bu sesi çok fazla önemsemeyebilirler bunlar keyfi sıkıntılardır ama motor,şanzıman,yürüyen takım bunlar çok hassas ve pahalı parçalardır ve garanti kapsamında olduğu sürece servislerin son derece üzerine düştüğü parçalardır.

bugün en ufak bir elektrik,enjektör,beyin,turbo,pompa, motor valf,kol,yatak,pistonu tamir ettirmek milyarlar tutabiliyor ve arıza halinde hayati riskler taşıyabiliyır o sebeble servisteki arkadaş önemsememiş ise bence gerçektende sorun yoktur.

diğer arkadaşında dediği gibi anahtarı görünce yakıt pompasına giden yakıt yada aküden gelen besleme vs herşey olabiliecek basit bir sestir duyduğunuz diye düşünüyorum ama içinizde kalmasın diye başka bir servisede gösterebilirsiniz sonuçta garantisi var bedeavaya bakıyorlar arkadaşlar tabi şehrinizde başka servis var ise yoksa yan sanayide bir ustayada fikir danışabilirsiniz maalesef internet üzerinden çözüm bulunamaz diye düşünüyorum :(

aykutcann

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O kadar üst sınıf bir almıyorsunuz birincisi bu. ikinciside motorlar yeni yani elektronik bir sürü şey var siz kartı yakınca arabayada yarım kontak yapıyorsunuz arabayı çalışmaya hazırlıyor. Çok normal bir durum. Sadece clioda değil nerdeyse bütün araçlarda çıkıyor.

yacun

Yalın ACUN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O ses vızıltı gibi bir ses sanırım benim aracım benzinli ve benimkinden de geliyor. Otomobil deposundaki yakıtın hem miktar hemde kalite testini yapıyor. Hemen motora pompa aracılığıyla benzin/mazot yolluyor. Yeni teknoloji olan motor sistemlerinde benzinin/mazotun borularda kalmasını engelleyerek genleşmesi veya buharlaşıp azalma olmaması amacıyla depoya geri gidiyor/tekrar yollanıyor. tüm bunların yanında araç kendini elektronik sistemlerini test edip harekete hazırlıyor. Clio da olup olmadığına emin değilim ama bazı araçlar rezistansları aracılığıyla motor çalışmadan hızlıca ısıtma yapıyor...Tüm bu sesler de bu işlemlerle alakalı sesler olduğunu öngörüyorum. Anormal bir ses gelmedikçe duyduğunuz ses doğal bir sestir. İyi sürüşler dilerim...

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kartlı sistemlerde araç kartını yuvasına koyar koymaz bazı elektronik parçalar devreye girerek aracın motorunu çalıştırma aşamasına getiriyor eğer ki durum bu ise sorun yok ama çok garip takır tukur v.s gibi ise aracınızı aldığınız yerin servisine muhakkak göstermelisiniz :eyv

zazaaser

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
garantisi bitince aracı satmayı dusunuyorum.
1.5 dci icon ne zaman satılır ?