Acil..Manifoldla egzoz arasından çıkan duman.

fatih_1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Meraba arkadaşlar...

1998 2.0 8v megane 1 aracım var..Yaklaşık 4 gündür, aracın manifoldla egzoz bağlantısı ve orta susturucu ile egzozun birleşitiği yerden duman atıyor..Uzun yolda giderken aracın içerisine yanık yağ kokusu gibi koku gelmesiyle, aracı sağa çekip altına baktığımda söylediğim yerlerden duman attığını gördüm..aracı tamirciye götürdüğümde yağ kacağı vardır, oda egzoza yapışıp yanıyor olabilir dedi..araçta ufak tefek yağ kaçakları çıktı ama usta bunların egzoza yapışıp duman atması zor dedi. 3 ustaya daha gösterdim hepsi aynı şeyi söylediler. aracın altını komple yıkattım, aracı ısınana kadar kullandım. altına baktığımda anlattığım yerlerden yine duman çıkıyordu..araç egzoz ısındığında dumanı çıkartıyor..arabaya kokudan binemiyorum...ustalarda bir çözüm bulamıyor..Sizce ne olabilir...

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun egzos cuya gösterin son susturucu tıkalı olabilir .

fatih_1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkür ederim. biz ozaman sorunu yağ kacağı diye yanlış yerdemi aradık yoksa...
ordan cıkan duman yanmış yağ gibi kokuyordu..Birde araç boşta iken gaza yüklendiğim zaman normal bir duman atışı var.
tıkalı olsa bu kadar fazla egzoz gazı atabilirmi.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Egzos tıkalı olunca motora ters basınç yapar böyle olunca da motor yağ atabilir diye düşünüyorum zaten egzosda kaçak var duman atıyor yazmış sınız motor da yağ yakmada olabilir ama egzos benim önceliğim olurdu

fatih_1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Egzoz ile manifoltun birleştiği yerden yogun bir duman atışı var ama bunun yağ kaçağımı olup olmadığını çözemedik..
benim anlamadığım elimi egzosun altına koyduğumda rölanti basıncını hissedebiliyorum...son susturucu tıkalı olsa yine aynı basıncı hissedebilirmiyiz ? tam bilmediğimden soruyorum..

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Egzos tam tıkalı olsa hissedilmez ama biraz açıklık bulursa oradan genede egzos gazı çıkar araçta su eksiltme varmı? Yağ dumanı ilk çalıştırma da oluyor mu

fatih_1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Su ve yağ eksiltme yok...7 veya 8 kilometre sonra koku gelmeye başlıyor ozaman anlıyorum egzozla manifoldun
birleştiği yerden duman attığını sağa çekip altına baktığımda dumanı görüyorum..motoru stop ettirdikten sonra bile araç soğuyana kadar duman geliyor.
egzoz dumanı olsa stop ettiği anda kesilmesi lazım değilmi ?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Evet .

fatih_1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yağ kaçağı olsa egzozun farklı yerlerinden gelme ihtimali var...egzoz dumanı olsa stop ettirdikten sonra kesilmesi lazım...
duman, monifoldla egzozun birleştiği yerden geliyor...3 ustada cözemedi..

Son düzenleme: