Akü Problemi ?

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımı geçen hafta satın aldım 2007 Symbol 1,4 benzinli.Bu gece arabamı çalıştırmak istedim marş basmadı ve teyp kod istemeye başladı.Arabayı vurdurarak iterek çalıştırdık.Eve geldim Aküyü ölçtüm boşta 12,4 Volt Arabayı çalıştırdığımda Rölantide 13,8 Volt yani şarj oluyor görünüyor ancak sabah ölçtüğümde 11,9 Volta gerilim düşmüş ve Kontak kapalı 0,2 amp. akım çekiyor...

Araç sahibi aküyü 2011 Nisan ayında almış , ve 50 Amperlik Mutlu akü.Şu an kararsızım belki bir yeri açık unuttuk ve aküyü biraz yedi yada artık zamanı geldi değişim gerekiyor.Teyp Kod istediğine göre gerilim kesilmiş olma ihtimalide var.Aküyü değiştirmeliyim sürüncemede kaldım.Umarım konuyu doğru yere açmışımdır ve yardımınızı yorumlarınızı rica edeceğim.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumu ben yapayım :)

Aküde sorun yok ampermetre ilede sık aralıkta kontrol ettim , akım değerleri değişken rölantide normal gerilim yine 13,8-14 Volt civarı.3 gün araba yattığındada yaklaşık 12 Volt civarı gerilim öçtüm...

Yani sorun yok mutlak bir yeri açık bıramıştık , olay çözüldü...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Geçmiş olsun kardeşim, gözden kaçmış bir konu daha kendiliğinden sonuçlanmış... :)

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet 7 ay sonra aynı arıza tekrar etti , arabamı 2 haftada 3 defa 1 dk kadar çalıştırıp kapattım , yani yattı araba.Bugün aldım aracımı 1 defada marş bastı yaklaşık 30 km yol yaptım.Durdurup 15 dk sonra tekrar yola çıkıp 5-6 km kadar yine yol yaptım.Yaklaşık 1 saat kadar sonra tekrar yola çıktım ve yine 5 km kadar yok yaptım tek marşta hep aldı .Park ederken arabayı durdurdum 10 sn sonra Tekrar çalıştırdım marş basmadı.Arkadaşın birinden rica ettim vurdurduk bir seferde aldı.herhalde akü şarj ister dedik yine yaklaşık 3 km yol gidip parkedip 10 dk sonra hanımı aldım yine marş basmadı.Yine vurdururarak denedik 1 seferde aldı !.Eve geldim 5 km az önce parkedip kontağı kapattım 10 sn sonra yine çalıştırmayı denedim ve yine marş basmıyor.Acaba diyorum marş motorundamı sorun var aküdemi arabam 2007 1,4 benzinli Symbol akü ise kendim hallederim ama başka birşeyse zor örneğin marş motoru olabilirmi ??

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Evet 7 ay sonra aynı arıza tekrar etti , arabamı 2 haftada 3 defa 1 dk kadar çalıştırıp kapattım , yani yattı araba.Bugün aldım aracımı 1 defada marş bastı yaklaşık 30 km yol yaptım.Durdurup 15 dk sonra tekrar yola çıkıp 5-6 km kadar yine yol yaptım.Yaklaşık 1 saat kadar sonra tekrar yola çıktım ve yine 5 km kadar yok yaptım tek marşta hep aldı .Park ederken arabayı durdurdum 10 sn sonra Tekrar çalıştırdım marş basmadı.Arkadaşın birinden rica ettim vurdurduk bir seferde aldı.herhalde akü şarj ister dedik yine yaklaşık 3 km yol gidip parkedip 10 dk sonra hanımı aldım yine marş basmadı.Yine vurdururarak denedik 1 seferde aldı !.Eve geldim 5 km az önce parkedip kontağı kapattım 10 sn sonra yine çalıştırmayı denedim ve yine marş basmıyor.Acaba diyorum marş motorundamı sorun var aküdemi arabam 2007 1,4 benzinli Symbol akü ise kendim hallederim ama başka birşeyse zor örneğin marş motoru olabilirmi ??

belli bir süre yatan aracın aküsü kendiliğinden biter ( benimkisi akşamdan sabaha bitiyordu :) ). Araba çalıştıktan sonra stop edince hemen marşa basın marş basıyorsa sorun aküde veya imkanınız varsa marş basmadığı zaman başka araçtan aktarma atın marşınız basarsa sorununuz aküde. Zaten en kral akülerin ömürleri ortalama 4 5 yıldır.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
belli bir süre yatan aracın aküsü kendiliğinden biter ( benimkisi akşamdan sabaha bitiyordu :) ). Araba çalıştıktan sonra stop edince hemen marşa basın marş basıyorsa sorun aküde veya imkanınız varsa marş basmadığı zaman başka araçtan aktarma atın marşınız basarsa sorununuz aküde. Zaten en kral akülerin ömürleri ortalama 4 5 yıldır.

Arabayı kullanıp stop ettikten hemen sonra marş basmıyor.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Arabayı kullanıp stop ettikten hemen sonra marş basmıyor.

Marş motorunuzdan tık tık ses geliyorsa marş motorununuzun kömürleri bitmiştir.
Marş motorunuzdan hiç ses gelmiyorsa marş otomatiği arızalanmıştır.

Kafamı kurcalayan tek şey teyp sıfırlanması..

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Umarım marş otomatiğinde sorun yoktur...Sonuçta 2011 alımı akü ve 2 hafta araba 3 dk çalıştı Aküye benziyor ama kullanıp stop edip tekrar hemen marş basmak istediğimde almaması sonrasındda ilk vurdurmada marş basması kafamı kurcalıyor marşa yönlendiriyor beni ...

Teşekkür ederim yorumlarınız için RedFox.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar

Bu sabah arabaya tekrar baktım , Aküyü ölçtüm 11 Volt gerilim var ama akü şarj izleme göstergesinde görüntü yeşilden siyaha dönmüş.Akü gerekli akımı üretemiyor olabilirmi ?? Arabayı çalıştırmak istedim gösterge paneli ışıkları sırasıyla aşağıda koyduğum resimlerdeki gibi görünüyor ve marş basmayınca kontağı tekrar açınca ibreler titriyor 1-2 sn kadar ve düzeliyor.Son en alttaki resim titreme anı benzin göstergesinden net anlaşılıyor . Oto elektrikçilere baktım Pazar bugün şimdi hepsi kapalı bu iş canımı sıkmaya başladı.

Son düzenleme:

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şu yaptığınız ölçümün hiçbir anlamı yok. Çünkü aküler asıl hünerlerini ilk marş anında gereken en yüksek akımı karşılamakla gösterirler. Siz aküyü yüke bindirmeden ölçüm yapıyorsunuz. Asıl ölçüm aküye yük yükleyerek yapılır. Dolayısı ile gerçek akü ölçüm cihazları aküden güç çekip o andaki gücü ölçerler.