Akü

Selim Selimoğlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese merhaba. 2016 edc megane 4 touch alarak aranıza katıldım. Aracı aldiğimda bakıma gittim akü ölçüldü değişmesi gerekti.servisteki akü pahalı bende inci akü 72 amper efb almayı düşünüyorum. Bu akü aracıma uygun mudur yoksa agm mi almam gerekiyor. Veya önerdiğiniz bir akü var mı?

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Start stop özelligi olan tüm aküleri alabilirsiniz kendi amper degerinde.

turkozsercan89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ArkadaÅŸlar herkese merhaba. 2016 edc megane 4 touch alarak aranıza katıldım. Aracı aldiÄŸimda bakıma gittim akü ölçüldü deÄŸiÅŸmesi gerekti.servisteki akü pahalı bende inci akü 72 amper efb almayı düÅŸünüyorum. Bu akü aracıma uygun mudur yoksa agm mi almam gerekiyor. Veya önerdiÄŸiniz bir akü var mı?

Orjinal aküsü buyuk ihtimal 60 lıktır.

Aracınız otomatik olduğu için 72 lik daha iyi olacaktır , ayrıca dizel ise yine 72 lik daha iyi olacaktır.

( Elektirik ustasının bana vermiş olduğu tavsiye bu şekildeydi )

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese merhaba. 2016 edc megane 4 touch alarak aranıza katıldım. Aracı aldiğimda bakıma gittim akü ölçüldü değişmesi gerekti.servisteki akü pahalı bende inci akü 72 amper efb almayı düşünüyorum. Bu akü aracıma uygun mudur yoksa agm mi almam gerekiyor. Veya önerdiğiniz bir akü var mı?

Öncelikle orjinal akümüz EFB ama AGM alınabilir.

60 70 72 olayı aracın alternatöründe sorun olduğunda yada aracın çalışmadığı durumlarda direk aküden bize 1 saat boyunca sağlayabileceği akım miktarıdır.

Bundan daha önemli olan değer ise 680 - 700 - 800 değeridir. Bu değer anlık max verebileceği akım değeridir.
Yani marş anında gereken yüksek akımdır. Bu değer daha önemli.

Benimde araç 2017 model son testte kapasite %74 çıktı. Bazen start stop çalışmıyor. Şu virüs belası geçerse bende akü alacağım.
Vartanın ya agm'sini yada efb'sini almayı düşünüyorum şimdilik.

Selim Selimoğlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli bilgileriniz için herkese teşekkür ederim.inci akü nün 72 amper efb modelini taktırdım. Yaklaşık 1 aydır çalışmayan start stop maşallah tıkır tıkır çalışıyor.

koseceren422

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgiler için teşekkürler hocam.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
DeÄŸerli bilgileriniz için herkese teÅŸekkür ederim.inci akü nün 72 amper efb modelini taktırdım. Yaklaşık 1 aydır çalışmayan start stop maÅŸallah tıkır tıkır çalışıyor.

Hayırlı olsun. İnci akünün orjinal sitesinde EFB olup 72Ah olan aküyü bulamadım. Hangi seriyi aldınız acaba?

Buldum sanırım ; L3 072 068 013 kodu.

Selim Selimoğlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
https://www.hepsiburada.com/inci-ak...zgünotomotiv&wt_gl=cpc.6817.shop.nelk.oto-ssc
Hocam akü bu .aracın üzerinden çıkan 70 amper efb. bayideki eleman üzerinden çıkan neyse o özellikte olan bir akü takmanın doğru olacağını söyledi. Agm takmayı önerdim arada 400 lira fark olmasına rağmen bayi bunu önerdi. Aynı performası alacağımı hemen hemen aynı sürede ömrünü tamamlayacağını ve boşu boşuna 400 lirayi çöpe atacağımı belirtti. agm nin tek farkı frenleme sistemine bağlı enerji depolama sistemi bizim araçlardada böyle bir sistem zaten yok.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
https://www.hepsiburada.com/inci-ak...zgünotomotiv&wt_gl=cpc.6817.shop.nelk.oto-ssc
Hocam akü bu .aracın üzerinden çıkan 70 amper efb. bayideki eleman üzerinden çıkan neyse o özellikte olan bir akü takmanın doÄŸru olacağını söyledi. Agm takmayı önerdim arada 400 lira fark olmasına raÄŸmen bayi bunu önerdi. Aynı performası alacağımı hemen hemen aynı sürede ömrünü tamamlayacağını ve boÅŸu boÅŸuna 400 lirayi çöpe atacağımı belirtti. agm nin tek farkı frenleme sistemine baÄŸlı enerji depolama sistemi bizim araçlardada böyle bir sistem zaten yok.

Aracın üzerinden çıkan aküdeki CCA değeri neydi acaba?
Taktırdığınız aküde 680A.
Orjinalde daha fazla olabileceğini düşünmüyorum ama aslı önem arz eden değer bu.

Selim Selimoğlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın üzerinden çıkan sanırım 700 dü. Bu değer marş basma ile alakali ama start stop ta en önemli mevzu araç stop halinde iken tüm fonksiyonların eksiksiz start halimdeymiş gibi çalışması buda akünün gücü ile alakalı 70 amper ve üzeri tüm efb aküler bunu karşılar