ALLAH'ını seven yardım etsin !

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Akin54
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akin54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2012 Clio aracımı rüzgar sesi sorunu sebebiyle Günerler otomotive bıraktım. Araçsız kalmamam için bana 2016 model clio verdiler. 2016 modelinde bile rüzgar sesi sorunu var. Aracım serviste 2 gün kaldı önce eski bir uygulama yapıldığı ancak işe yaramadığı renaultun kendilerine yeni bir uygulama gönderdiği onu deneyeceklerini söylediler. Aracı almaya gittiğimde sesin gitmediğini bunun aracın aynalarından kaynaklı bir sorun olduğunu sadece sesi mümkün olduğu kadar azaltabildiklerini söylediler. Neyse dedim bi umut bindim arabama sonuç tabiki hüsran sadece fitiller değiştirilmiş ve bırakılmış gibi geldi bana ayrıca bilmiyorum sürekli kulağım mı gidiyor ama ses sanki artmış bile geldi. Lütfen bu işi çözüme kavuşturan varsa yardımcı olsun önerilerinizi bekliyorum.

Forumda bu işlemleri yaptırdıktan sonra sesin gittiğini yazan bir çok kulanıcımız var.
Başka bir servise gitmeyi deneyebilirsiniz...

Ben 2 gün önce bu sorunu sonunda çözdürdüm. Düzcedeki serviste 3-4 sefer arabamı verdim yapamadılar. Yapamadıkları gibi her sorunu klasik olarak o öyle olur o normal o şöyle böyle diye geçiştirdiler maalesef. En sonunda bana yakın olduğu için Bolu'daki Ünsal Renault servisine gittim. Arabadaki bütün sorunları çat diye çözdüler. Diğer servisin garantiye girmiyor dediği parçaları garantiden değiştirdiler. Şuan çok memnunum araçtan.

Gelelim sizin konuya. Ben bu işin üzerine baya bir düştüm. En ince ayrıntılarına kadar araştırdım. Rüzgar nerden geliyor nasıl patlıyor vs. kadar öğrendim. Nerelerin ses yaptığını ve yapabileceğinide çözdüm. Üzerine bant yapıştırmadığım mı kaldı, fitilin arasına kağıt bile sıkıştırdım.

Buradaki tespit edilmesi gereken şeyler:

1. Kaç Km hızda bu rüzgar sesi başlıyor.
2. Üç farklı evresini tespit ettim. Islık sesi gibi olan, bir yer hava kaçırıyor gibi yapan ve ortalama her araçta belli hızdan sonra gelen rüzgar sesi. Sizinki hangisi bunu tespit etmek lazım. Ben bu üç evreyide yaşadım ve nasıl ses çıkardığını biliyorum.

Kendinizin kontrol edebileceği yöntemleri söyliyim.

1.Araç içinde kalan fitile bastırınca ses kesiliyor mu?
2.Aracın camını tamamen kaldırın, daha sonra sadece 1 tık camı indirme tuşuna basın. Bu çok milimetrik olsun ama. Cam açılmayıp aracın içindeki fitil sıkıştığından sesin kesildiğini görmüştüm.
3.Araçla hızla haraket halindeyken cam suyunu çokca basın. Su rüzgarın etkisiyle fitillerin olduğu kısma doğru yürüyecektir. Su buraya geldiğinde rüzgar sesinin değişip değişmediğini kontrol edin.

Benim aracımda ilk başta ıslık sesi şeklinde başladı. Önce mastik uygulandı düzelmedi. Fitiller değişti. Bu seferde aracın sanki bir yeri açıkta gidiyomuş gibi bir ses gelmeye başladı. Bunu kendi imkanlarımla aracın camını milimetrik olarak aşağı çektiğimde fitilin cama sıkışması sayesinde çözdüm. Ancak tabiki yeterli değildi. En son işin ehli olan servise verince bütün sorunlar ortadan kalktı. Şuan aracımda standart bir rüzgar sesi var ama kesinlikle fitille ilgili değil. Segmentindeki tüm araçlarda mevcut olan rüzgar sesi.

Umarım faydalı olur.

Ben 2 gün önce bu sorunu sonunda çözdürdüm. Düzcedeki serviste 3-4 sefer arabamı verdim yapamadılar. Yapamadıkları gibi her sorunu klasik olarak o öyle olur o normal o şöyle böyle diye geçiştirdiler maalesef. En sonunda bana yakın olduğu için Bolu'daki Ünsal Renault servisine gittim. Arabadaki bütün sorunları çat diye çözdüler. Diğer servisin garantiye girmiyor dediği parçaları garantiden değiştirdiler. Şuan çok memnunum araçtan.

Gelelim sizin konuya. Ben bu işin üzerine baya bir düştüm. En ince ayrıntılarına kadar araştırdım. Rüzgar nerden geliyor nasıl patlıyor vs. kadar öğrendim. Nerelerin ses yaptığını ve yapabileceğinide çözdüm. Üzerine bant yapıştırmadığım mı kaldı, fitilin arasına kağıt bile sıkıştırdım.

2. Üç farklı evresini tespit ettim. Islık sesi gibi olan, bir yer hava kaçırıyor gibi yapan ve ortalama her araçta belli hızdan sonra gelen rüzgar sesi. Sizinki hangisi bunu tespit etmek lazım. Ben bu üç evreyide yaşadım ve nasıl ses çıkardığını biliyorum.

2.Aracın camını tamamen kaldırın, daha sonra sadece 1 tık camı indirme tuşuna basın. Bu çok milimetrik olsun ama. Cam açılmayıp aracın içindeki fitil sıkıştığından sesin kesildiğini görmüştüm.
3.Araçla hızla haraket halindeyken cam suyunu çokca basın. Su rüzgarın etkisiyle fitillerin olduğu kısma doğru yürüyecektir. Su buraya geldiğinde rüzgar sesinin değişip değişmediğini kontrol edin.

Benim aracımda ilk başta ıslık sesi şeklinde başladı. Önce mastik uygulandı düzelmedi. Fitiller değişti. Bu seferde aracın sanki bir yeri açıkta gidiyomuş gibi bir ses gelmeye başladı. Bunu kendi imkanlarımla aracın camını milimetrik olarak aşağı çektiğimde fitilin cama sıkışması sayesinde çözdüm. Ancak tabiki yeterli değildi. En son işin ehli olan servise verince bütün sorunlar ortadan kalktı. Şuan aracımda standart bir rüzgar sesi var ama kesinlikle fitille ilgili değil. Segmentindeki tüm araçlarda mevcut olan rüzgar sesi.

Umarım faydalı olur.

Merhaba tarif ettiklerinizden benim hava kaçırıyor gibi olan ve fitile bastırınca sesi önemli ölçüde kesen cinsten ses var. Ne yapılabilir bu durumda.

ben kelebek camın orada servisin koyduğu süngeri söktüm siyah sıvı conta sıktım.ses kesildi sadece çok rüzgarlı havalarda hızlı gidince 130-140 gibi içeriye bir uğultu geliyor şöför cam tarafından onu kesemedim.belki normaldir.biraz daha uğraşırsam kesebilirim :)clio 4 çok güzel bir araç böyle ufak tefek şeyleride olmasa daha güzel olurdu

Merhaba tarif ettiklerinizden benim hava kaçırıyor gibi olan ve fitile bastırınca sesi önemli ölçüde kesen cinsten ses var. Ne yapılabilir bu durumda.

Bu durumda fitilin değişmesi gerekiyor. Aracınız garanti kapsamındaysa hemen değiştiriyor servisler.

Umarım faydalı olur.

Öncelikle bu kadar emek verip yardımcı olmak için yazdığınız için teşekkür ederim. Aracım daha önce kelebek camlarından işlem gördü ses gitmemişti. En son tekrar götürdüm fitiller değiştirilmiş belli ancak yine ses gitmedi. Ortalama 80 km hızda bu ses başlıyor ses zaman zaman uğultu şeklinde Zaman zamansa yanınızdan büyük bir araba geçmişte onun sesi geliyor gibi oluyor. Hareket halinde fitillere bastırıyorum ancak sese hiç
bir etkisi olmuyor. Kulağımı dayıyorum ancak net olarak nereden geldiğini de anlayamıyorum çok çaresiz kaldım aracımı da çok seviyorum bu sorun da çok rahatsız ediyor beni. Son çare olarak siz sorunu Bolu da çözdürdüğünüz için bende Sakarya/Hendekliyim memlekete geldiğim bir gün sırf bunun için Boluya servise gelmeyi düşünüyorum.

Bende 2016 model var 140-150 basmadan herhangi bir ses sıkıntım yok yada ben seçemiyorum.

Ya vallahi bende bu sesden gıcık olanlardanım bende 70 le gidince başlıyordu.Aracımı satmamın ilk nedeni rüzgar sesi ikincisi ise yol tutuşuydu.Belki hatcbacklerde sıkıntı yoktur tutuş olarak ama SporTourerlarda yol tutuşunu beğenmedim.Ancak yine Renault´tan vazgeçmedim Fluence aldım.Hiçbir sorun yaşamıyorum.

Geri