Anfi gain nasil ayarlanir

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
anfi nasıl ayarlanır:

1) internet üzerinden Sine wave olarak bahsedilen ve içeriğinde 1000hz (1khz) 0 db olarak arayın indirin.
2) anfinizdeki gain ayarlarını en düşük seviyeye getirin.
3) ana ünitedeki ayarların hepsini ne - nede + ya getirin direk ortaya getirin, bass boost vs kapalı
4) anfinizdeki highpass,low pass kapalı olsun full range olarak çalın
5) anfinizde bass boost var ise kapatın, sub woofer var ise onuda kapatın
6) ana ünitedeki fader ayarından ayarlamak istediğini hoparlörler öndeyse faderi tamamen öne, arkadaki hoparlörler ise tamamen arkaya alın.
7) şimdi herşey test edip ayarlamaya hazır.

test ve ayar için adımlar:

1) USB'ye yada cd'ye indirdiğiniz 1000hz(1khz) ve 0db olan sine wave'i çalın (bu download 2-3dk olsun minimum, daha kısa ise anaüniteden tekrar çal moduna getirin)
ve kulağınız ile sesi dinleyin, yavaş yavaş ana üniteyi açıp açıp durun, sesin bozulduğunu temizken birden distrisyonlu çaldığını duyduğun nokta ana ünitenin çalabildiği en temiz alandır.

mesela ana üniteniz 60'a kadar çıkabiliyor maks, siz bu kirli bozulmuş sesi 52de duyuyorsanız ve 50 temiz ise sizin ana ünitenin doyum noktası 50dir, bu ses ayarını baz alacağız şimdi.

2) şimdi ana ünitenizi bulduğunuz doyum noktasında çalarak arkaya anfiye gidiniz. burada anfinin gain ayarını yavaştan yavaştan yükseltin tahaki yeniden o kirki bozulmuş sesi duyana kadar, bulduğunuz noktayı işaret edin ve gain ayarını 1 çeyreğin yarası kadar yani tümün 8de biri kadar geri çevirin.

işlem tamamdır!!! gain ayarı ayarlanmıştır! bu noktada anfi ile ana ünite benzer sinyaller içersinde çalışabilecek, anfi ve hoparlörler zorlanmayacak anfidende tamamen yararlanabileceksiniz.

eğer çok bilgilili birisi değil iseniz araç hoparlörlerine giden anfideki kanalları highpass açık tutun ve 80hz 'e ayarlayın, subwooferinde low pass açık tutun ve onuda 80hz ayarlayın.

sine wave için temiz ile kirli arasındaki fark nasıl olur diye merak ediyorsanız acep ben yakalayabilirmiyim diyorsanız korkmayın duymamak için sağır olmanız lazım,

aşağıdaki linkdeki method 2 Listening deki 4 numaralı yere gelin orada 1KHZ clean ve 1khz clipped var, işte kirli distrisyonlu dediğim ve dinleyeceğiniz ses şey budur:

Gain Settings

bu arada var ise kulaklık alın inanın kulağınız vızıldayacak ama en güzel ayarlama şekli budur ve çoğu sistemci adam bunu yanlış yapıyor, gain ayarı güç ayarı değildir arkadaşlar sinyal ayarıdır smile.png

Anfi gaini ayarlamanın bir başka yoluda volt ölçer kullanmaktır, volt ölçerde A/C ve 200v ayarı olması lazımdır.

burada adım 1 : önce hoparlörlerinizin RMS gücünü bulmak ve anfinizin maksimum rms gücünü bulmak.

bu ikisi arasında eğer hoparlörün rms gücü daha az ise hoparlörün rms gücü baz alınacaktır.

mesela elinizdeki anfi 90 x 4rms (4 ohmda) ama hoparlörlerinizin maksimum rms i 50rms ise 50rms baz alınacaktır.

eğer tersine hoparlörler 120rms (mesela morel tempolar yada hertz gibi) ama anfiniz 90rms ise 90 rms baz alınacaktır.

şimdi yapılması gereken şudur elde ettiğiniz rms gücünü alacaksınız ve kullandığınız ohm sayısı ile çarpacaksınız.

mesela hoparlörünüz 50rms ve 4 ohm yükte çalışacak ise toplam 200 rakamını bulacaksınız.

bulduğunuz bu toplam rakamın kare kökü kaçla bulunuyor onu belirleyeceksiniz. bu durumda 200 için rakam 14.1 voltur dir.

14.1 çarpı 14.1 dediğinizde 200e en yakın rakamı elde ediyoruz.

tersine anfi 90rms di ve 4 ohmda kullandık ise toplam 90x4= 360 onunda kare kökü 19 voltur 19x19= 361

burada 14.1 volt ile 19 voltdur volt ölçerde baz alacağımız değer.

şimdi elde etmek istediğimiz değeri bildiğimize göre yine yukarıdaki açıklamada bulunan sine wave olan 1000hz yada 1khz 0 db çaldırın ana üniteyi o sesin en iyi bozulmadan çalabildiği noktaya getirin.

bizim araçlardaki LG ekran için bu değer 23-24 arkadaşlar.

şimdi volt ölçer iler arkaya anfiye gidin ana ünite sine wavei çalarken ölçerin pozitif ucunu anfi çıkıştaki yani hoparlörlerinize giden kabloların ordaki pozitife, negativi negative değdirin ve anfinin gain ayarını yavaştan yavaştan yukarıdaki hesaplamadaki bulduğunu volt öçlüsünü bulana kadar çevirin.

bulduğunız noktada işlem bitmiştir.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
multimetre ile ayar amelelik bence...

diğer yöntemi denedim ben mükemmel oldu

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
multimetre ile ayar amelelik bence...

diğer yöntemi denedim ben mükemmel oldu

yöntemi denemeniz ve sonuçtan memnun olmanız beni güzel sonuçta neredeyse tüm uzmanlar bu şekilde yapılır diye eğitti zaten yabancı forumlarda.

dediğiniz gibi bencede ikinci yöntem olan multimetre bir derece zayıf olan yöntem ama kulağına güvenmeyen tedirgin arkadaşlar için ayarlaması daha kolay daha makine üzerinde görsele dayılı bir yöntem ve çokta hatalı çıkmıyor aslına bakarsanız oldukça yakın sonuçlar veriyor genelde.