Antifriz ve Su karışımı sorunsalına bir çözüm getirelim

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araçlarımızda kullandığımız soğutma suyunu ortalama yıldı bir kez değiştiriyoruz.
Kimisi tamamı antifriz koyuyor, kimisi yarı yarıya.
Benim bildiğim antifrizinden maximum verim almak için suyla karışması gerekiyor mesela yüzde 60 antifriz gerisi su.
Bu konu hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar buyursun yazsın hımm

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
antifriz , su oranları antifirizin markasına göre değişir...

önemli olan kışın donmaması...mesela benim eski arabada donmuştu....
çalıştırınca kalorifer hortumu patlamıştır da benim kalorifer radyatörünü değiştirmişlerdi :d neyse..

yüzde 35 antifriz, yüzde 65 su.... kullanıyorum ben...

mesela akdenizde yüzde 10 lere kadar da düşebilir..

antifiriz ne kadar az olursa o kadar iyidir bence..
çünkü donma noktası düşerse, kaynama noktası da artar...
yani 89 ...normalde 5 dakika 89 dereceye ulaşıyorsa su..
antifrizla yavaş yavaş 10 dakika da ulaşır...bu da termostatın geç açması demektir...süre olarak...

bu yüzden ben yazın antifriz kullanımına karşıyım...kaynamış su veya hazır su yeter..
önemli olan suyun kireç tutması...ama içerdeki pislikleri çözmesi için yani su kanallarının tıkanmaması yüzde 5 antifriz katılabilir..
pipetle çekip antifrizli suyu, normal su koyuyorum

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

çalıştırınca kalorifer hortumu patlamıştır da benim kalorifer radyatörünü değiştirmişlerdi :d neyse..

antifrizla yavaş yavaş 10 dakika da ulaşır...bu da termostatın geç açması demektir...süre olarak...

bu yüzden ben yazın antifriz kullanımına karşıyım...kaynamış su veya hazır su yeter..
önemli olan suyun kireç tutması...ama içerdeki pislikleri çözmesi için yani su kanallarının tıkanmaması yüzde 5 antifriz katılabilir..
Hic katılmıyorum bu dedginize. Bu teknolojide antifiriz donma derecesi ne kadar duserse kaynamasi o kadar artar demek olurmu. Su 0 da donup 100 de kayniyor. O zaman eksi 40 dereceye kadar dayanabilen bir antifiriz araba calisip 60 dereceye ulasinca kaynamayami baslar? Antifirizli su normal su dan daha gec kaynar bence

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sirf antifiriz 2 nedenden dolayi koyulmaz;
1. Saf antifrizin donma derecesi belli oranda suyla karismis olandan yuksektir dolayisiyla karisik olan daha dusuk sicakliklara kadar koruma saglar,
2.Saf antifrizin akiskanlik katsayisi, suyla karismis olandan az dir yani daha yogundur bu da devirdaim pompasini yorabilir.

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Mesela kaynama olayı hakkında bir bilgim var Mesela antifriz suyun daha geç donmasını sağladığı gibi kaynama derecesinide yükseltir. Yani -40 ta donarsa 60 larda kaynar diye bir durum yok. Antifriz deki friz lafın gelişi olarak isimlendirilmiş yoksa kaynama derecesini bile yükseltiyor.

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen kış arabada sadece su vardı Antifriz koyalım dedik bilmeyerek hepsini antifriz koymuştuk. Su eksiltmeye başladı. Daha 1-2 ay önce farkettim bi hortumun üzerindeki vida aşınmış motor çalışınca ordan ufak ufak sızdırma yapıyor. Buradan çıkarılacak ders şu uzun süre sade suyla kullanılmış bir araca yüksek oranda antifriz koymak sakıncalı. Modelide eskiyse yüzde 90 ihtimalle bir yeri aşındırıyor paslanmış yerdeki pası alıyor.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hic katılmıyorum bu dedginize. Bu teknolojide antifiriz donma derecesi ne kadar duserse kaynamasi o kadar artar demek olurmu. Su 0 da donup 100 de kayniyor. O zaman eksi 40 dereceye kadar dayanabilen bir antifiriz araba calisip 60 dereceye ulasinca kaynamayami baslar? Antifirizli su normal su dan daha gec kaynar bence

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aynı şeyi diyoruz ahmettttttt
kaynama noktasını yükseltir diyorum...

su 100 de kaynıyorsa...antifiziler 150 de kaynar...
ve yavaş yavaş kaynar..

saf su : 5 dk da 100 dereceye ulaşıyorsa...
antifrizli su : 10 dk da 100 dereeye ulaşur

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Sirf antifiriz 2 nedenden dolayi koyulmaz;
1. Saf antifrizin donma derecesi belli oranda suyla karismis olandan yuksektir dolayisiyla karisik olan daha dusuk sicakliklara kadar koruma saglar,
2.Saf antifrizin akiskanlik katsayisi, suyla karismis olandan az dir yani daha yogundur bu da devirdaim pompasini yorabilir.

En mantıklı cevap ;)

%60 - 70 ı antifiriz olması makuldür. Ben 3 Litre antifirize 1,5 - 2 litre civarı HAZIR SU dolduruyorum. 50.000 km civarı veya 3 senede 1 komple değiştirmeniz yeterlidir. Bu arada tavsiye sağda solda satılan saçma sapan marka antifiriz almayın dandik marka antifirizler üst kapak contanıza hasar verebiliyor..

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
En mantıklı cevap ;)

%60 - 70 ı antifiriz olması makuldür. Ben 3 Litre antifirize 1,5 - 2 litre civarı HAZIR SU dolduruyorum. 50.000 km civarı veya 3 senede 1 komple değiştirmeniz yeterlidir. Bu arada tavsiye sağda solda satılan saçma sapan marka antifiriz almayın dandik marka antifirizler üst kapak contanıza hasar verebiliyor..
Mesela önerilen veyahutta kaliteli bildiğiniz var mı?
Ülkemizdeki araç sahiplerinin neredeyse yüzde 15-20 si PO Marka antifriz kullanıyor :D

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Benim 2011 kangoo da kırmızı antifriz var fiyatları biraz yüksekdir ama ömürleri de yüksek bildiğim kadarıyla G12 kodlu bu antifriz ler soğutma sistemine zarar da vermiyor .