Araba yokuşta gitmiyor

admiral

Barış KARA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla allah kolaylık versin, çok zor durumlar bunlar.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar II.kasa sceniclerde kullanılan otomatik şanzımanla I.ci kasa scenic otomatik şanzımanlar birbiri ile alakası yok. Birbirinden çok farklı. II.ci kasa sceniclerde kullanılan otomatik şanzımana PROACTİVE denilen bir şanzıman kullanılmıştır. Dolayısıyla bazı arkadaşların dediği gibi 1.ci kasa otomatiklerdeki selenoid arızası ; 2ci kasalarda ben duymadım. Genellikle gaz yememe : ateşleme sistemi ( bobin , buji ) , yakıt pompası , kötü yakıt , elektronik arıza , motorun bilinçsizce yıkanması v.s problemlerden kaynaklanıyor.

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar II.kasa sceniclerde kullanılan otomatik şanzımanla I.ci kasa scenic otomatik şanzımanlar birbiri ile alakası yok. Birbirinden çok farklı. II.ci kasa sceniclerde kullanılan otomatik şanzımana PROACTİVE denilen bir şanzıman kullanılmıştır. Dolayısıyla bazı arkadaşların dediği gibi 1.ci kasa otomatiklerdeki selenoid arızası ; 2ci kasalarda ben duymadım. Genellikle gaz yememe : ateşleme sistemi ( bobin , buji ) , yakıt pompası , kötü yakıt , elektronik arıza , motorun bilinçsizce yıkanması v.s problemlerden kaynaklanıyor.
yusuf29 öncelikle teşekkür ederim cevabın için bu söşyediklerin cihaza bağlanınca bell olmaz mı

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabanın dün elektrik tesisatı değiştirdik şimdilik bi sorun yok bakalım ne kadar gidecek :-(

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç donanım olarak çok fazla. Başıma gelen olay : 2004 scenic 2.0 privilege aracımı aynı iş yerimde birine sattım. ertesi gün aracı geri getirdi araç gitmiyor diye. Aracı aldığımda Dijital ekranda bir sürü arıza. Araç 136bg ama araç rampa çıkmıyor ; gaz yemiyordu. Ankara Kazan ilçesi Tai den Şaşmaz Sanayiye araç zor gitti. Servisin birine götürdüm arızaların sebebi belli değil denildi. Araç 1 hafta kalmalı dendi. aracı bırakmadan Ankamall yanındaki Çelik Renault servise gittim. yine Pc ye bağlandı. arızaların sebebi belli değil dendi. Mecburen arabayı bıraktım. 6 saat sonra aradılar. araç hazır diye. ben gergin ve endişeli aracı almaya gittim. Bu kadar arızaya sebep parça ve fiyat için çok endişeliydim. Sıkı durun bizim aracı alan yarım akıllı ; aracı akşam eve gitmeden önce benzinlikte motor bölümünü basınçlı su ile komple yıkamış. Motor bölümündeki soketin biri su alınca aracın tüm aksamı etkilenmiş. Değişen tamir olan parça yok. İnsanlığıma 1 gün önce satışını verdiğim aracı ertesi sabah sahibi bana geri getirdi. Halbuki istediği ustaya , servise götürüp ; kendi de bizzat 15-20 km sürmüştü. İsteseydim kardeşim ben aracımı sana istediğin her ne kontrol varsa yaptırıp satışını verdim. Araç ta senin arızası da senin diyebilirdim. Ama İnsanız , Allah korkusu var içimizde. durumu servise izah ettim. sağolsunlar anlayış gösterip 6 saat 2 kişi ve yaklaşık 600tl işçiliği tek kişi 30dk ve 24tl işçilikle aracı alıp döndüm. Tabi ki çok kızdım. Aracın motorunu basınçlı su ile yıkamışsın. Bu % yüz senin suçun . servis 600tl istedi. parayı ver dedim. Başladı kıvranmaya. Yazık eşi de ilk defa araç sahibi olarak araç bu arızayı yapınca çok üzülmüş. O dakika parasını isteseydi ; para bankada hazırdı hemen verip aracımı geri alacaktım. Uzattım ; kusura bakmayın. demek istediğim aracın bir yerindeki problem aracı komple etkileyebiliyor. Belki de dediğiniz gibi elektrik tesisatındaki bir sorun aracın başka noktalarına farklı gittiği için araç kendini korumaya alıyor. İnşallah bu sıkıntın tam anlamıyla çözülür de Scenic keyfini yaşamaya başlarsınız. Yılardır Scenic kullanıcısı ve aşığı olarak söylüyorum : Bizim II.ci kasa scenicler donanımı çok araçlar olduğundan hor , bakımsız scenic yeni sahibini üzebilir. Hele de dijital ekranda silinemeyen arızalar varsa çok dikkatli olmak gerek. Bazı arızaları çok basit iken bazı arızaları cebi yorar.

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elektrik tesisatı değişti çekişi rahatladı gibi ama ekranda hala elektrik arızası Yazıyor ustayi arayıp sordum akü zayifsa ondan olur araç biraz giderse şarj olduktan sonra söner dedi yine servis Işığı yandı :-(

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İnşallah akü zayıflığındandır. Ustanız da İnşallah Scenic araca hakimdir. Çünkü çok piyasa aracı olmadığından çoğu usta geleneksel yöntemlerle araca müdahale ediyor. Tavsiye edeceğim mümkünse servisten ayrılmış ve araca hakim ustanız olması. Ben 10 yıldır Ankaradayım Maalesef dediğim ustayı bulamadım. Bulduğum usta ilk sefer iyi hoş ; ikinci sefer kazık atmaya çalışıyor.O yüzden de Ankarada bizim Araçlar için tavsiye edeceğim maalesef ustam yok. Geçmiş olsun

doqanhakan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar , senin forumunu görünce yeni hesap açtım.
Bende yeni scenic aldım 2005 privilego 1.6 tüplü dediğin gibi gazlı benimki de.
Benzinde de tüpte de araç gitmiyordu. Rampada kamyonlar beni geçiyor 1.vitese düşüyordum.
Bibonlar filan değiştirdim . Sibop kapaklarında dediler 1500 civarı fiyat çektiler yaptırmadım.

Babam katalizörü değiştir dedi. Egzost sisteminde bi problem gözükmüyor katalizörü egzoscular sağlam dediler ama ömrü 10yıl filanmış içinden kırılıyor bağzıları ses yapıyor bağzıları yapmıyormuş. Değiştirdim onu 300 lira gibi bir maliyeti oldu şuanda canavar gibi araba. 3. viteste 140 ı görüyorum rahat rahat hemde.

ateşhan60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar , senin forumunu görünce yeni hesap açtım.
Bende yeni scenic aldım 2005 privilego 1.6 tüplü dediğin gibi gazlı benimki de.
Benzinde de tüpte de araç gitmiyordu. Rampada kamyonlar beni geçiyor 1.vitese düşüyordum.
Bibonlar filan değiştirdim . Sibop kapaklarında dediler 1500 civarı fiyat çektiler yaptırmadım.

Babam katalizörü değiştir dedi. Egzost sisteminde bi problem gözükmüyor katalizörü egzoscular sağlam dediler ama ömrü 10yıl filanmış içinden kırılıyor bağzıları ses yapıyor bağzıları yapmıyormuş. Değiştirdim onu 300 lira gibi bir maliyeti oldu şuanda canavar gibi araba. 3. viteste 140 ı görüyorum rahat rahat hemde.
Teşekkür ederim benim araç düz de arkasında kamyon çekiyor gibi gidiyordu yokuşları hiç söylemeyim 5-6 usta şanzımanda sıkıntı var dedi araba sanki 3. Vites de kalkıyor gibiydi en son dost tavsiyesi ile bi ustaya gittim elektrik tesisatı değişecek dedi sıkıntı ondan dedi 3590 TL verip değiştiridim eve gelene kadar bi sıkıntı çıkarmadi sonra yine elektrik arızası yazdı çekiş simdilijk düzeldi ama ekranda elektrik arızası Yazıyor. Memleketten sağlam bi ustaya telefonla danıştım o da eksozu kontrol et dedi 3 gündür arabayı kullanmaya fırsat olmadi umarım sıkıntı bi daha tekrarlamaz