Arabam biraz yağ eksiltmiş

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 1.2 joy 75bg 2013 model lpg yok. Tüm bakımlarını 4 yıldır serviste zamanına yaptırdım. En son 2 ay önce 70.000 deyken bakım yapıldı. Bu 2 ayda 10.000 km yaptım. Araba 80.000 e geldi. Az önde yağ seviyesini kontrol ediyim dedim. Yağ çubugunda max ve min çizgileri arasının 4 te 3 ü boyalı çıktı. Yani araba 2 ayda 10.000 km de çeyrek depo yağ eksiltmiş. 4 yıldır 2-3 kere yağ seviyesine baktım hep max seviyedeydi. Şimdi durum bu. Bu durum normalmidir ? Yağ eklemem gerekir mi? Yardımcı olursanız cok sevinirim herkese iyi pazarlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle merhabalar.. araçlar sıkıştırıldıklarında yağ eksiltebilirler.. aracınız bakımdan çıktıktan kısa bir süre sonra kontrol ettiniz mi o dönem yağ seviyesi tam mı idi? belkide servisteki arkadaşlar yağ filtresini değiştirip yağı koymuşlardı ancak ardından filtrenin çekeceği yağı düşünmeden kaputu kapatıp size teslim etmiş olabilirler. yani başından beri eksik yağ ile gezmiş olabilirsiniz.. bu arada yağ çubuğu aracınızdaki yağın tamamını temsil etmez.araçlarımız ortalama 3.5-4 lt yağ alırlar yağ çubuğu ise en üstteki 1 lt'lik kısmı görür. yani kısacası yağ çubuğunun 10'da 1'i boyalı olarak görseydiniz bu aracınızda 100 ml yağ kaldı anlamına gelmemektedir. 2.5 lt+100ml kalmış gibi düşünebilirsiniz. tehlike bana göre yarım çizginin altında başlar daha da düşmesine izin vermemek gerekir.aracınızda kullanılan yağ cinsinden tam sentetik 1 lt. alıp aracınızda bulundurun ve artık daha sık kontrol edin. şu anda muhtemelen 200-250 ml arasında bir yağ eklemesi yapsanız tepe noktasına ulaşacaktır diye tahmin ediyorum. ancak tepe noktasını geçmeyin. fazla yağ da en az düşük seviyeli yağ kadar zararlıdır. Güvenli sürüşler

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle merhabalar.. araçlar sıkıştırıldıklarında yağ eksiltebilirler.. aracınız bakımdan çıktıktan kısa bir süre sonra kontrol ettiniz mi o dönem yağ seviyesi tam mı idi? belkide servisteki arkadaşlar yağ filtresini değiştirip yağı koymuşlardı ancak ardından filtrenin çekeceği yağı düşünmeden kaputu kapatıp size teslim etmiş olabilirler. yani başından beri eksik yağ ile gezmiş olabilirsiniz.. bu arada yağ çubuğu aracınızdaki yağın tamamını temsil etmez.araçlarımız ortalama 3.5-4 lt yağ alırlar yağ çubuğu ise en üstteki 1 lt'lik kısmı görür. yani kısacası yağ çubuğunun 10'da 1'i boyalı olarak görseydiniz bu aracınızda 100 ml yağ kaldı anlamına gelmemektedir. 2.5 lt+100ml kalmış gibi düşünebilirsiniz. tehlike bana göre yarım çizginin altında başlar daha da düşmesine izin vermemek gerekir.aracınızda kullanılan yağ cinsinden tam sentetik 1 lt. alıp aracınızda bulundurun ve artık daha sık kontrol edin. şu anda muhtemelen 200-250 ml arasında bir yağ eklemesi yapsanız tepe noktasına ulaşacaktır diye tahmin ediyorum. ancak tepe noktasını geçmeyin. fazla yağ da en az düşük seviyeli yağ kadar zararlıdır. Güvenli sürüşler
bakımdan sonra 7.000 km yol yaptım. sonra tatile çıkmadan önce kontrol ettim max seviyedeydi. yani serviste herhangi bir hata yok. tatile çıktım ve 4 kişi bagaj dolu yüksek tempoda dağ yollarıda dahil 4 günde 2500 km yol yaptım. klimada açıktı genelde. nitekim tatil dönüşü yani bugun baktım dediğim seviyeye inmiş yağ. ben el atmışken komple bir yağ değişimi yapayım diyorum. son bakımda servis 4w-40 elf yağ koymuş faturada öyle yazıyor. arabaya tam olarak hangi yağ koyayım internet linki yada tam isim söylerseniz sevinirim. uygun olan farklı markalarda olabilir..birde arabanın şu an ki yağ seviyesi arabada bir arıza oldugu anlamına gelmez değil mi ? teşekkür ederim yardımlarınız için..

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bakımdan sonra 7.000 km yol yaptım. sonra tatile çıkmadan önce kontrol ettim max seviyedeydi. yani serviste herhangi bir hata yok. tatile çıktım ve 4 kişi bagaj dolu yüksek tempoda dağ yollarıda dahil 4 günde 2500 km yol yaptım. klimada açıktı genelde. nitekim tatil dönüşü yani bugun baktım dediğim seviyeye inmiş yağ. ben el atmışken komple bir yağ değişimi yapayım diyorum. son bakımda servis 4w-40 elf yağ koymuş faturada öyle yazıyor. arabaya tam olarak hangi yağ koyayım internet linki yada tam isim söylerseniz sevinirim. uygun olan farklı markalarda olabilir..birde arabanın şu an ki yağ seviyesi arabada bir arıza oldugu anlamına gelmez değil mi ? teşekkür ederim yardımlarınız için..

İşte kendiniz söylediniz zaten 4 kişi bagaj dolu klima açık ve dağ yolları diye... bir motoru zorlamak için birebir şeyler bunlar.Elbette bu yollara arabayı vurmamalısınız diye bir sonuç çıkmıyor ama küçük hacimli araçlarda bu tarz eksilmeler olabiliyor. servisi arayarak yağ tipini öğrenebilirsiniz bendeki turbolu versiyonu ve 5-30 yağ kullanılıyor. sizinki faturada yazan da olabilir ama netleştirmek için mutlaka servisi arayıp yağı öğrenin.. kendiniz azar azar ekleyerek tepe noktasına kadar yağ çubuğunu kontrol ederek doldurabilirsiniz. ve ayda 1 veya uzun yol yaparsanız ardından kontrol etmenizi öneririm. 1.2 joy da standart mı bilmiyorum ama zaten motor yağı kritik seviyeye düşer ise araçta motor yağını kontrol edin tarzı bir uyarı çıkıyor olması lazım. Servisi aramışken onu da sorun isterseniz içiniz rahat olur..

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İşte kendiniz söylediniz zaten 4 kişi bagaj dolu klima açık ve dağ yolları diye... bir motoru zorlamak için birebir şeyler bunlar.Elbette bu yollara arabayı vurmamalısınız diye bir sonuç çıkmıyor ama küçük hacimli araçlarda bu tarz eksilmeler olabiliyor. servisi arayarak yağ tipini öğrenebilirsiniz bendeki turbolu versiyonu ve 5-30 yağ kullanılıyor. sizinki faturada yazan da olabilir ama netleştirmek için mutlaka servisi arayıp yağı öğrenin.. kendiniz azar azar ekleyerek tepe noktasına kadar yağ çubuğunu kontrol ederek doldurabilirsiniz. ve ayda 1 veya uzun yol yaparsanız ardından kontrol etmenizi öneririm. 1.2 joy da standart mı bilmiyorum ama zaten motor yağı kritik seviyeye düşer ise araçta motor yağını kontrol edin tarzı bir uyarı çıkıyor olması lazım. Servisi aramışken onu da sorun isterseniz içiniz rahat olur..[/QUOT

vakit ayırdığınız ve güzel açıklamalarınız sağolun için gerekenleri yapacağım teşekkür ederim :)

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Yağ ölçumunü düz zeminde yapin. Zemin düz olmayinca çubuk eksik görunuyor. Minimumum altina düsmedigi surece sıkıntı yok ;)

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vakit ayırdığınız ve güzel açıklamalarınız sağolun için gerekenleri yapacağım teşekkür ederim :)

ne demek ben teşekkür ederim.. aracınızda herhangi bir problem olmadığı kanısındayım. benim eski aracımda her 2 bin km'de 1 lt. yağ eksiltirdi. biraz lpg yüzünden biraz da motorun sekmanlarının aşınması yüzündendi.. 17 yaşındaydı emektar.. okadar yağ eksiltmesine rağmen motor gücünde belirgin bir düşüş yoktu. Yağ eksiltme dediğimiz şey herhangi bir sızıntı vs yok ise aslında yağı yakmaktır. her araç bunu belli ölçüde yapabilir veya hiç yakmayadabilir. ve araçların kitapçıklarında kaç km'de max ne kadar yağ eksiltirse sınırlar dahilinde kalacağı belirtilir.

motorun çalışma mantığını basitçe anlatmak gerekirse motorunuz çalışırken pistonlar hareket halindedir ve yanma odasının içinde gidip gelirler. motor yağınız pistonların arkasında basınçlı bir şekilde durur piston başı en tepe noktaya (sıkışma noktası) geldiğinde doğal olarak motor yağı da pistonun hemen arkasında olduğundan o anda yanma odasının içerisinde bulunur. piston tepe noktasındayken buji ateşlemesi sonucunda yanma gerçekleşir ve piston en dibe itilir. pistonun yanını çevreleyen sekman adını verdiğimiz halkalar, piston dibe itilirken motor yağınının yanma odasının o an yanmakta olan tarafına geçmesini engelleyen bir duvar görevi görür. ve yağı aşağı yönlü sıyırarak yanma odasına sokmamış olur. ancak belli bir miktar yağ yine de yanma odasının içinde, piston gömleklerinin üzerinde kalır/kalabilir ve yanma sebebiyle egzozdan dışarı atılır. özellikle yüksek devirli kullanımlarda pistonlar birim zamanda çok daha fazla sayıda gidip geleceğinden yanma odasında kalan ve yanan yağ da daha fazla olacaktır. sizin aracınıza da olan budur. şimdi bu ne zaman tehlikelidir şeklinde bir soru soracak olursak, zaman içerisinde bu yağı sıyıran halkalar yani sekmanlar aşınmaya başlarlar. sekman aşındığı için normalde olması gerekenden daha fazla yağ yanma odasında kalır ve araç kitapçığında yazan değerlerden fazla yağ eksiltir. bu sekman erimesinin 2 yönlü zararı vardır. birincisi bahsettiğimiz fazla yağ yakmaya neden olmasıdır 2.si ise piston tepe noktasına geldiğinde, hava-yakıt karışımını tam sıkıştıramaz basınca uğratılan hava yakıt karışımı, sekman ve silindir yatağı arasından kaçar.. buna da kompresyonun düşmesi denir ve aracınız güçten düşer. anlamanın yolu çok basittir. aracınızın eskisi gibi gitmediğini ve gücünü kaybetmeye başladığını düşündüğünüzde boş viteste iken dip gaz yapın/yaptırın egzozunuzdan mavi renkte duman çıkıyor ise motor yağınız fazlasıyla yanma odasında kalıyor ve yanarak dışarı atılıyor demektir. motor yağı yandığında dumanı mavi olur. ki zaten mavi duman görüyorsanız motorunuz bitmiş demektir. sekman değişimine gidilmelidir.

Tüm paragrafın özeti olarak olay aracınızın yağ eksiltmesi değil, km'ye ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak ne kadar yağ eksilttiği ile alakalıdır.

Aşırı teknik detaylarını bilmemekle birlikte, araçlarımı yaptırdığım ustalarla olan genel sohbetlerden aklımda kalanlar bu şekilde.. içerisinde yanlış veya eksik bilgiler olabilir..

bu arada hem yağ kontrolü hem de yağ eklemesi RedFoX arkadaşın da dediği gibi düz zeminde yapılmalı. ek olarak da motor soğukken yapılmalıdır. motor sıcakken motor çalışmasa dahi yağın tamamı kartere süzülmemiştir aksi durumlarda çubuk sizi yanıltabilir. kazasız belasız sürüşler dilerim..

Son düzenleme: