Arabam neden çok yakıyor

Juneaux

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese selamlar, megane 4 2016 1.2tce hb sahibiyim arabam 69bin km yeni aldım lakin yakıt konusunda başım belada.
100km de 12.3l yakmakda benzin parası yetiştiremez oldum, kullanimimda sehiriçi sakin+ Uzun yol (60km) Bakımlarını yaptım, bujilerine kadar hepsi degişti, aracı cihaza bagladık hic bir arızası yok lastikler yeni basınçları eşit. Boyle giderse arabayı satmayi dusunuyorum, varmı bir fikri olan neden bu kadar fazla yakıyor yada bu araclar bu kadar mi yakmakda bana bir çözüm arkadaslar.

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kullanım tarzınızla alakalıdır. Gözlemlemek lazım nasıl kulandığınızı hassas şeyler bunlar. Ben araçla alakalı sorun olduğunu düşünmüyorum.

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sizden önceki sahibine sorun isterseniz o ne kadar yakıyormuş alırken son yakıt verilerine sıfırlamadan baktıysanız onu da paylaşabilirsiniz son kaç km de ne kadarmış diye. Eğer bir arıza durumu yoksa aracın yakıtını en fazla etkileyen faktör arkadaşın bahsettiği gibi sizin sürüş stiliniz ile sürüş dinamikleri ve ne kadar trafiğe vb. maruz kaldığınızdır. Ayrıca lastiklerin basınçlarına bakmanız da iyi olmuş meraktan hangi marka model lastik olduğunu da yazarsanız iyi olur çünkü mesela ben aracımda Michelin Pilot Sport 4 kullanıyorum daha spor ve yol tutuşu sağladığı için ama Michelin'in tasarruf için ürettiği lastik Primacy modeli diye biliyorum ve iki lastik arasında da yakıt konusunda doğal olarak fark oluyor. Ayrıca basınçlar eşit demişsiniz ama lastik ebat ve basınç değerleri de bu noktada önemli ve kapı içinde yazan değerlere uymanızda fayda var. Bakımı yaptırmamış olsaydınız hava filtresine, yağa ve yakıt filtresine de dikkat edin diyebilirdim ama kullanılan malzeme de bir miktar etkileyebilir tabi ki kullandığınız parçaların orijinal veya denk muadil olmasına özen gösterin. Yağ için markanın onayladığı standartlara uygun bir yağ tercih edin örneğin ben Motul un renault standartlarına uygun yağını kullandım son bakımda. 1.6dCi araçla Ankara'da şehir içi yakıt ortalamam 5-5.5lt arası değişiyor spor lastik kullanmama rağmen benzinlinin 12-12.5ltlere çıkması normal gelmedi banada ama bahsettiğim unsurların hepsine dikkat ederim ani hızlanıp yavaşlamalardan genellikle kaçınırım araçta zaten sürüşünüzü değerlendiren bir özellikte var oradaki sürüş skorunuzu da paylaşabilirsiniz sizin hızlanmanızı vb değerlendirdiği eğer RLink varsa oradan da bir fikir yürütebiliriz sürüş stili ile ilgili.

Juneaux

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekrar merhaba arkadaslar, ilk olarak bakimlari orjinal parcalar ile yapildi yagda castrol kullanildi. Lastik basinclari aracda yazan degerlere gore yapildi, lastikler nokian marka 4 mevsim lastikleri 2.5 ay once alinmis( faturasi duruyor) kullanim tarzima gelirsek gercekten cok naif kullaniyorum araci basmam etmem sert kalkis yapmam dip gaz yapmam ama bir turlu cozemedim neden boyle oluyor onceki sahibide cok yakiyor yeaa yapmisti yarim agiz o yuzden cok sorma irdeleme yapamamistim durum boyle

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir şekilde aracın daha zengin yakıt yakmasına sebep olan sensör arızası gibi birşey olabilir, aracın havaya göre yakıt çekişini ayarlayan aksamla falan ilgili birşeyler olabilir bu durumda diye düşünüyorum. Tecrübeli bir ustaya yada yetkili servise bir danışmanızda fayda var yine de ama diğer etmenlerde problem görünmüyor gibi.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Tekrar merhaba arkadaslar, ilk olarak bakimlari orjinal parcalar ile yapildi yagda castrol kullanildi. Lastik basinclari aracda yazan degerlere gore yapildi, lastikler nokian marka 4 mevsim lastikleri 2.5 ay once alinmis( faturasi duruyor) kullanim tarzima gelirsek gercekten cok naif kullaniyorum araci basmam etmem sert kalkis yapmam dip gaz yapmam ama bir turlu cozemedim neden boyle oluyor onceki sahibide cok yakiyor yeaa yapmisti yarim agiz o yuzden cok sorma irdeleme yapamamistim durum boyle
Uzun yol tüketimi nasıl

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç Bursa'daysa bayramın 1.2. günü
İzmir'deyse Bayramın 2. gününden 18 Temmuz'a kadar.
İstanbul'daysa sonraki günler.
İsterseniz gelin bakalım benim araç 2017 1.2 EDC
sizdeki motor 1 önceki versiyon ama bu şekilde yakıt farketmez normalde.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Rlinkteki eco programını sıfırlayın ve bize puanı söyleyin lütfen... Bu birşeyler ifade eder...

Son düzenleme:

serkaner16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba aynı sorun şuan bende yaşıyorum 12 l/km ve anlık yakıt tüketimi 99.9 km/l olarak görünüyor sehir halinde bazen de normal değerlere dönüyor sorun ne olabilir bakımlarını da yeni yaptırdım.

yakopsi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende katkıda bulunayım. 1 2 ay önce 2016 1.2 tce 72bin km satın aldım. yakıt verisi tam hatırlamıyorum ama 2bin yada 3binlerde ve 7.4 ortalama vardı. ben aldım 1 buçuk depo bitirdim ve ara ara sıfırlayarak kontrol ediyorum 10 litre çıkıyor ortalama. Şuan güncel olarak son sıfırlamadan sonra ortalama 10 litre ve ortalama hız 25 km/h . Hep şehir sayılır daha uzun yol yapmadım ama bana da fazla geliyor. Yorumlarınızı merak ediyorum. Bu süre zarfında eco modda da denedim durum yanı. Ayrıca buji değiştirdim aracı alınca ve bilgisayara da bağladık farklı bir arıza göstermemişti.
Bu yakıtlardan sonra tüp takmayı düşünmeye başladım. !.2 turbo ile lpg kullanan var mı acaba? hangi marka ve sistem tüp takılır araştırıp karar vermeyi düşünüyorum.