Arabam sadece yokuş aşağı çalışıyor ?

ahmetsadik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar , size bir şey danışmak istiyorum. Benim 2005 model Clio 1.5 dci aracım var. Araç dizel olduğu için soğuk bazı zamanlarda geç çalışma gibi sıkıntılar çıkarıyordu. Ben de bu durumu eskiyen aküye yorup geçen sene akümü yeniledim. O zamandan bu yana hiç çalışmama gibi bir durum olmamıştı. Ta ki bu seneki aşırı soğuklara kadar. 2 defa çok soğuk havalarda akü boşaldı , takviye yapıp çalıştırdım. Sonradan aracı bakıma götürdüğümde aküde bir sıkıntı olmadığını çok soğuk havaların etkileyebileceğini söylediler. Ama şimdide eğer aracı yokuş yukarı ( önü yukarıda kalacak şekilde ) ya da düz bir zemine park edersem araç çalışmıyor ( marşı almıyor ) . Şimdi sadece yokuş aşağı yerlere park edersem çalışıyor. Düz zeminlerde de eğer motor çok soğumaz ise yani maks 1-2 saat içinde gelirsem çalıştırabiliyorum. Sizce sıkıntı ne olabilir ? Arabamda her zaman yarı deponun üstünde mazot oluyor.

Yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.İyi günler dilerim.

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Sorununuz depodaki yakıt pompasından.

Özgür Çetin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam yakıtla ilgili bişi olabilecegini söyleyecektım kı ugur abi yazmış..Yakıt pompası malesef..

ahmetsadik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
peki bu yakıt pompası neden böyle bir arıza vermiş olabilir. tamiri ya da değişimi masraflı mıdır ? ben hep elektriksel bir arıza olduğunu düşünüyordum

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Küçük elektrikle çalışan bir motor.Zamanla deforme oluyor.70-80 lira gibidir fiyatı. Bu arada depoda takılı olduğu yerden dolayı yakıt çeyrek deponun altına inince depodan çekemiyorda olabilir , şamandırayla birlikte olduğu için şamandıra yerindende çıkmış olabilir.Bir baktırmanız lazım görmeden ancak bu kadar yorum yapabiliyorum :)

ahmetsadik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sn. Uğur bey çok teşekkür ederim yorumlarınız için. En yakın zamanda baktıracağım arabaya. Geçenlerde çok sıkıntılı bir durum yaşadım. Ankaradaki Ankamall a.v.m ye gittim eşimle. Dışarıda hiç yer bulamadığım için kapalı otoparka girmek zorunda kaldım. Çok kısa bir işim vardı. Onu halletim geldim.Aracı çalıştırmaya çalıştım. Marşı almadı. En az 10 tekrar yaptım olmadı. Çok büyük sıkıntı yaşadım. Artık bir yere giderken yokuş aşağı park edebileceğim yerler arıyorum. Sırf bundan dolayı 5-10 dakika yürüme mesafesindeki yerlere aracı park ediyorum.

Yaptığım küçük araştırma sonucunda enjektörlerde de sıkıntı olabileceğini öğrendim. Bu konuda bir yorumunuz var mı?

İyi günler dilerim.

ahmetsadik

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar , sıkıntımı çözüme kavuşturdum. Ankaradaki kurtay oto'ya gittim. Hamza usta baktı ve yakıt sisteminde bir arıza olmadığını , sıkıntının çok büyük problemle elektriksel olduğunu söyledi. Hemen karşısında bulunan Dostlar Oto Elektriğe yönlendirdi. Orada baktıklarında sıkıntının marş motorundan olduğunu tespit ettiler. İçindeki aksamlar artık birbirine tam olarak kenetlenmiyordu. Sallanmaya başlamış durumdaydı. Bu durumdan dolayı aküden fazlaca elektrik çektiğinden aküyü hemen bitirir dedi oradaki usta. 200 liraya yaptırdım. Şimdi daha saniye geçmeden marşı alıyor. Yaşadığım bu sıkıntı ile ilgili geri dönüş yapmak istediğimden bu iletiyi yazıyorum.

Teşekkürler.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun sorunsuz keyifli günler

34VR1415

clioAtilla

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Küçük elektrikle çalışan bir motor.Zamanla deforme oluyor.70-80 lira gibidir fiyatı. Bu arada depoda takılı olduğu yerden dolayı yakıt çeyrek deponun altına inince depodan çekemiyorda olabilir , şamandırayla birlikte olduğu için şamandıra yerindende çıkmış olabilir.Bir baktırmanız lazım görmeden ancak bu kadar yorum yapabiliyorum :)
Arkadaş mesajına başlarken 1.5 DCI aracım var diye başlamış.Dolayı ile yakıt deposunda pompa olmaz.Benzinli araçların deposunda benzin pompası olur.Dizel araçların motorun üstünde DELPHI Mazot pompası bu işlevi görür.Düzeltmek istedim, saygılar.

Son düzenleme: