Arabam yağ mı yakıyor?

arandur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar arabamı ağustos ayında aldım. O zaman yetkili servise gösterdim. Motorun 350.000 400.000 gider dedi. Defalarca bakıma girdi. En son 1.5 ay önce Bosch servisinde detaylı check-up'a girdi. Hiç sorunu yok dendi. Ama en son geçen gün araçta hiç su kalmadığını farkettik, antifriz hep akıp gitmiş. Servise götürdük, kaçağı buldu onardı, antifriz eklendi.

Fakat usta egsoz dumanına bakarak "araban yağ yakıyor, çok masrafın olacak" dedi. Ben de öyle bir sorun yoktu dedim, Ağustosta aldım dedim. O zaman da vardır bu sorun dedi.

Şimdi sorum: Susuz çalıştırdığım için motoru bozmuş olabilir miyim? Yağ yakmıyor, daha başka bir sorun olabilir mi?

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar arabamı ağustos ayında aldım. O zaman yetkili servise gösterdim. Motorun 350.000 400.000 gider dedi. Defalarca bakıma girdi. En son 1.5 ay önce Bosch servisinde detaylı check-up'a girdi. Hiç sorunu yok dendi. Ama en son geçen gün araçta hiç su kalmadığını farkettik, antifriz hep akıp gitmiş. Servise götürdük, kaçağı buldu onardı, antifriz eklendi.

Fakat usta egsoz dumanına bakarak "araban yağ yakıyor, çok masrafın olacak" dedi. Ben de öyle bir sorun yoktu dedim, Ağustosta aldım dedim. O zaman da vardır bu sorun dedi.

Şimdi sorum: Susuz çalıştırdığım için motoru bozmuş olabilir miyim? Yağ yakmıyor, daha başka bir sorun olabilir mi?

:bant

arandur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hararete sürekli bakarım, hiç artmadı. Suyu da öyle incelerken baktık, hiç yoktu. Şimdi motoru rektefiye mi paklar?

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş
​Pek çok belirtisi var bilindiği üzere sen duman görüyormusun?görüyorsan ne renk?araçta geç çalışma vs varmı?suda yağ varmı?ve yağ eksiltiyormu?

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Conta yakmış olabilirsin,masraf açabilir...

arandur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam geç çalışma yok. Bujiler falan da hep değişti. Yağı da değişmişti 1.5 ay önce. Fİltreler falan da değişmişti. Sadece su eksiltmesini kontrol etmeme gafletine düştük.

Duman renginden anlamam. Yağ yakıyor diye egsoz gazına bakan usta söyledi.

Conta yakmışsak yaklaşık ne masraf açar hocam?

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş
Hocam geç çalışma yok. Bujiler falan da hep değişti. Yağı da değişmişti 1.5 ay önce. Fİltreler falan da değişmişti. Sadece su eksiltmesini kontrol etmeme gafletine düştük.

Duman renginden anlamam. Yağ yakıyor diye egsoz gazına bakan usta söyledi.

Conta yakmışsak yaklaşık ne masraf açar hocam?

Susuz çalışmış ise Usta'nında belirttiği gibi conta yanar genelde ama bu belirtiler yok sanıyorum.Sen 2-3 yere bir baktır teşhisi koysunlar derim ben.

arandur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamamdır, sağolun. Biraz rahatlamaya ihtiyacım vardı. Rektefiye ister diye çok korktum. Biraz masraf kabulümdür, sonuçta hatalıyız. Cumartesi başka ustaya götüreceğim, ayrıca telefonla Bosch servisini de arayacağım.

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
araba eger yag yakıyorsa söyle bulabilirsin... Direksiyona baskası gecsin sen egsozun yanında dur o dip gazyapsın kesiciye girince dumanın rengi grimsi veya beyazsa sorun yok ama böyle koyu mavimsi veya siyaha yakın bi duman atıyorsa Yag yakıyor demektir... Su eksilmesi olduysa hararet cok yukselirse hararet ısıgı yanardı bu olmadımı ? conta yanmıs olabilir.. Su haznesini acıp bakın antifirizli suyun ustunde yag varsa su ile yag karısıyordur.. contası yanık arabanın su hazne kapagını acıp gazlayarak da anlayabilirsin baska biri gazlarken sen Suya bak suda asırı bi hareketlenme yada hazneden dısarı cıkma giibi durum varsada conta yanmıs demektir

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
K4M ( 1.6 16v) Enistemin 2000 model meggy gecen sene motor yedi.. dedigine göre 1.800 Liraya rektifiye gördü motor.. insALLAh boyle bi sorun cıkmaz