Arac yag eksiltiyor

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya
Arkadaslar merhaba. Bakima 7400 km 5 ay kalmis olmasina ragmen yag seviyesinde azalma var. Dijital ekrandan goruntuledigim 2 diş eksiltme var. Cubuktanda eksiltme gozlemledim. Bundan once aracimda boyle bir sorun yoktu. En son bakimda ustalar 5w40 elf moligraf 5 litre yag kullanmislardi acaba bu yag elf evulationa gore kalitesiz mi bu yuzden azaltma olabilir mi ?

fcakiroglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence dci 5-30 partiküllü diye biliyorum. Keçeleri kontrol edin

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar merhaba. Bakima 7400 km 5 ay kalmis olmasina ragmen yag seviyesinde azalma var. Dijital ekrandan goruntuledigim 2 diş eksiltme var. Cubuktanda eksiltme gozlemledim. Bundan once aracimda boyle bir sorun yoktu. En son bakimda ustalar 5w40 elf moligraf 5 litre yag kullanmislardi acaba bu yag elf evulationa gore kalitesiz mi bu yuzden azaltma olabilir mi ?

Araclarda yag eksiltmesi normal bir durumdur. Tabi belli kriterlerde. Bu kriterlerin disina cikildiginda arac bilgi ekranindan yazili ve sesli uyari vermektedir. Sizin ekranda gordugunuz iki dis eksilme çok normal bir durum olup araca bir zarari yoktur. Yag seviyeniz 3. Yuvarlagin altina inerse ekleme yapabilirsiniz. 5 kademe gostergeli bir ibrede yag seviyesi 3. Kademe de duruyorsa asiri sorun yaratmaz. Ama siz kafam rahat olsun derseniz tamamlayabilirsiniz. İki dis eksilme 350~450 ml’ye denk gelir asagi yukari. Ben aracimi en son servise goturmeye 5.000 km kala baktigimda yag seviyesi en alt yuvarlaktaydi 4 kademe eksilmisti yani. Fakat aracta uyari vs olmadigindan ben kendimi rahatlatmak adina 750ml kadar ekleme yapmistim.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

azado7

Kayıtlı Üye
42-Konya
6 kademeli gostergede 2 kademe eksik gosteriyor. Beni dusunduren oncesinde boyle birseyin olmadigi. Acaba dedim bi sefer konulan yag farkli idi o yuzden olabilir mi ki. Bundan onceki aracimda da kotu marka bir yag kullanilmisti arac eksiltme yapmisti. Ancak shell marka yag kullanmistim hic eksiltme olmamisti.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
6 kademeli gostergede 2 kademe eksik gosteriyor. Beni dusunduren oncesinde boyle birseyin olmadigi. Acaba dedim bi sefer konulan yag farkli idi o yuzden olabilir mi ki. Bundan onceki aracimda da kotu marka bir yag kullanilmisti arac eksiltme yapmisti. Ancak shell marka yag kullanmistim hic eksiltme olmamisti.

Bizim araclarimiza 5/30-5/40 her ikisi de uygundur. Servis 100.000 km uzeri araclarda yavaş yavaş 5/30 dan 5/40 a geciyor ki olmasi gereken de bu. Fakat daha dusuk km lerde de 5/40 kullanilabilir sorun olmaz.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2011FLUENCE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dün yağ değişimi yaptım 10250km kullanmışım çubuk ve gösterge tam gösteriyordu.(1,6 16v lpg)

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sorun bendede var bir türlü bulamadım yağım eksiliyor

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınızda yağ kaçağı olabilir gözle kontrol edin eğer yağ kaçağınız yok heryer kupkuru ise ekzoz dumanına bakın mavimtrak beyaz duman atıyor mu? Atıyorsa yağ yakıyordur. Eksozdan da duman atmıyor ise motor çalışır ve sıcak iken yağ kapağını aralayın böyle çok hafif bir buhar normal fakat yoğun bir duman gibi çıkıyorsa motorunuz yağ yakıyordur. Birincil sebebi sekman yemiştir motor sarmadan acil bir servise götürmenizde fayda var. Yağ kaçağı yada yağ yakmak eksilmenin en büyük sebebidir.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. Aracınızda yağ kaçağı yada yağ eksiltme sorunu yoksa, uzun süre aynı marka yağ kullanımı sonrası farklı bir markaya geçi yaptığınızda olası yağ eksiltmeler görülebilir. Her yağ üreticisi, ürünlerinde motor içerisindeki özellikle supap oturma tabanlarında, segman çevrelerinde zararlı kurumları atarak faydalı kurumlar oluşumu için özel katkılar barındırır. Uzun süre aynı yağ markasını kullandıktan sonra, farklı bir markaya geçtiğinizde, önceki yağa ait kurumların atılması ve yeni yağınızın faydalı kurum oluşturması gerekir. bu esnada 2/3 yağ değişimine kadar bir miktar yağ eksiltmeleri görülebilir ve normaldir.

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba

Aracınızda yağ kaçağı olabilir gözle kontrol edin eğer yağ kaçağınız yok heryer kupkuru ise ekzoz dumanına bakın mavimtrak beyaz duman atıyor mu? Atıyorsa yağ yakıyordur. Eksozdan da duman atmıyor ise motor çalışır ve sıcak iken yağ kapağını aralayın böyle çok hafif bir buhar normal fakat yoğun bir duman gibi çıkıyorsa motorunuz yağ yakıyordur. Birincil sebebi sekman yemiştir motor sarmadan acil bir servise götürmenizde fayda var. Yağ kaçağı yada yağ yakmak eksilmenin en büyük sebebidir.

dün yaptığım kontrolerde üst kapaktan yağ enjektörlerin ordaki yağ kaçakları vardı söktürdüm keçeye plastik conta uygyulatıp tekrardan taktırdım sonrasında araç life kalktığında kartertede otomatik şanzıman ve motorun birleştiği yerden yağ kaçağı var üstünü kapadık bakalım eksiltme yapacakmı