Aracım Conta mı Yaktı?

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba herkese,
Forumu uzun süredir takip ediyorum ancak üye olamıyordum bugün oldu sonunda. Ben 2005 megane II 1.4 16V araç sahibiyim. Aracım tüplü, ikinci el olarak yaklaşık 1 ay önce satın aldım. Bujilerini değiştirmek ve genel bakım için geçtiğimiz hafta sonu aracımı aile dostumuza getirdim. Kendisi karbüratör ustası. Bujileri değiştirdi ancak söktüğü sırada silindir bloğunda (3. Blokta) hafif ıslaklık tespit etti. Nem gibi pul pul. Sonra contan yanmış dedi. Daha yeni 1 ay olmuş dedi hemen değişmesi lazım dedi. 1 haftadır forumları geziyorum ancak anlatıldığı gibi aracımda ne suya yağ, ne yağa su karışması yok. Aracımda tekleme yok. Çekiş gücünde düşüş yok. Hararet hiç yükselmiyor hep 90da sabit. Ayrıca kaloriferim sıcak üflüyor klimamda çalışıyor Yalnızca su eksiltiyor.Aracım nasıl conta yakmış olabilir anlamıyorum. Nasıl anlarım başka türlü tespit etme yöntemi var mı? Lütfen yardımcı olun. Konunun yeri burası olmayabilir belki ama yardımınızı rica ederim. Şimdiden teşekkür ederim.

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ustalarin bazilari bu duruma şöyle bir açıklama getiriyor. Bence kabul de edilebilir. Yanan contadan sogutma suyu direk yanma odasina gidiyor. Ordanda buharlasip egzozdan disari. Bujilerde paslanma varmi? Gec calisma problemi varmi? Belki şimdi kendini belli etmiyordur ilerde tamamen sorun belli olabilir. Biraz gozlemleyin bence acele etmeyin

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ustalarin bazilari bu duruma şöyle bir açıklama getiriyor. Bence kabul de edilebilir. Yanan contadan sogutma suyu direk yanma odasina gidiyor. Ordanda buharlasip egzozdan disari. Bujilerde paslanma varmi? Gec calisma problemi varmi? Belki şimdi kendini belli etmiyordur ilerde tamamen sorun belli olabilir. Biraz gozlemleyin bence acele etmeyin

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bujilerde paslanma yok, hatta bujilerin gayet olduğunu söylemişti usta. Porselenleri gayet iyiydi kurum veya kararma yoktu. Uzun zamandırda değişmiyordu. Hiçbir zaman geç çalışma problemim olmadı. Egzosada baktı ama su atma vs yok. Yani direkt buji bloğundan conta yaktığını nasıl anlamış olabilir? Ayrıca aracımla 2 hafta önce ankaraya gittim geldim ve herhangi bir problem yaşamadım. Hiçbir şekilde su haznesinde taşma fokurmada buhat atma duman atma vs yok. Kesin nasıl anlaşılır? Yani bu conta yanığı ilk başlarda etki etmez kullandıkça belirtileri ortaya çıkar bu mümkün mü? Kararsız kaldım. Aracımın motorunu söktürmek istemiyorum ama bu şekilde kullanmayada pipirikleniyorum.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
smstsmt;1039615Daha yeni 1 ay olmuş dedi hemen değişmesi lazım dedi. [/QUOTE' Alıntı:
vay be...usta değil adam porchenin mühendisi olacak adammış...
çürüdü gitti burada :D

1 ay olmamış...29 gün 12 saat 11 dakika :D

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bujileri değiştirdi ancak söktüğü sırada silindir bloğunda (3. Blokta) hafif ıslaklık tespit etti. Nem gibi pul pul.

vay be...yanmaz su :D yanmamış mı o su silindirlerin üstünde....işe bak be :D

adamı porche çağırmışta...demiş ki...porche ne...ben aylık 15 bin tl kazanıyom( bu ücret kısımı,espri değil...gerçektir :D )

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vay be...usta değil adam porchenin mühendisi olacak adammış...
çürüdü gitti burada :D

1 ay olmamış...29 gün 12 saat 11 dakika :D
[emoji23][emoji23] en çok buna takıldım zaten. Conta yanmışsa yanmıştır değil mi? Siyahla beyaz gibi. Ya conta yanmıştır yada yanmamıştır. Yeni yanmış şimdi birşey olmaz,arızayı belli etmez gibi birley olmaz diye düşünüyorum. Bu mereti nasıl test ederiz.

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vay be...yanmaz su :D yanmamış mı o su silindirlerin üstünde....işe bak be :D

adamı porche çağırmışta...demiş ki...porche ne...ben aylık 15 bin tl kazanıyom( bu ücret kısımı,espri değil...gerçektir :D )
[emoji4] bu yorumlardan sonra keklenmiş olma ihtimalim üzerinde duruyorum. İnşallah öyledir.

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonuç olarak kendi gözlemlerimle aracım conta yakmamış arkadaşlar. Bu sabah kalktım aracımı çalıştırdım öncesu deposu kapağını açtım suyu kontrol ettim. Ardından yağ çubuğundan yağı kontrol ettim. Suya yağ, yağa su karışmamış. Ayrıca yağın akışkanlığını iki parmağım arasında kontrol ettim (internette araştırmalarımda görmüştüm bu öneriyi) yağ gayet akışkan yani suyla karışsa pütürlü olurdu.(suyla karıştırdığım yağ ile test ettim) sonuç olarak çok sevindim ve arabamın kaputuna yatıp sarıldım bir müddet öyle kaldık. Sonra biraz gezdim. Allaha şükür bizim karaoğlan gayet sağlıklı [emoji123]

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
.....hehe

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Araştırmacı kardeşim ustan sana biraz heyecan yaptırmış galiba [emoji4] aracında sorun olmamasına sevindim kazasız cezasız günler [emoji137]