Aracım sağa sola savurmaya başladı...

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekür ederim.
Geçen gün başka bir rotçuya gittim durumu anlattım.Genç bir arkadaş...Abi al içeri hemen bakayım dedi aracı aldık girdi altına...Tek bir kelime...Direksiyonu hızlıca sağa sola çevir...5 saniye sonra abi alta gel dedi...Ve helal olsun çocuğa direk sorunu buldu...Burçlarda boşluk varmış...

Anlayamadığım şu:İlk rotçu ihtiyar bir ustaydı ve tecrübeli olduğunu sanarsınız.Ama baktı baktı ve hiç direksiyonu salla demedi bana..Ve tabii bulamadı...Ama genç arkadaşın ilk baktığı yer burçlar oldu....Demek tecrübe yaşa bakmıyormuş...Ne garip değilmi.

Buğün burçları değiştirdim.Ama işim dolayısıyla aracımı deneyemedim.İşin ilginci tamircimde burçlarda bir şey yok dedi...Değiştir abi değiştir dedim.Gözümle gördüm langır langır oynadığını...

Bakalım müsait bir zaman deneyeceğim..

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Sorun bu şekilde çözülür umarım bende şaşırdım doğrusu inşallah ok gibi gider Flash bu revizyondan sonra:eyv

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba dostlar..Geçen burçları değiştirdikten sonra dün aracı deneme şansım oldu.Düz yolda dalma kayma yapmıyor.Ama bozuk asfaltta sağa sola dalma devam ediyor...Eskidende biraz vardı bu.Ama şu anki çok aşırı derecede fazla...Öyleki direksiyon kendi kendine dönüyor...Resmen lastikler asfaltın yatık yönüne doğru asılıyor direksiyonu zor tutuyorum.....İyice keyfim kaçtı...Araçtan resmen soğudum...

Bunun derdi nedir arkadaşlar?Amartisörlerde bir tuhaflık gözükmüyor...Ama arka amartisörlerede biraz düşüklük çarpıyordu gözüme sorundan önce...Acaba ondan yaparmı...Arka amartisörlerden başlıyacağım değiştirmeye artık..

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş
Bizim arkalarda amortisör yokki:kupa​direksiyon kutusuna bakılm ışmıydı?birde lastiklerin ne durumda hiç normal değil yaw:(

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bizim arkalarda amortisör yokki:kupa​direksiyon kutusuna bakılm ışmıydı?birde lastiklerin ne durumda hiç normal değil yaw:(
Abi arkadaki ne oluyor o zaman?Ben amartisör diyorum ama...Rotçu lastiklere bakmıştı bir şey demedi...Tamirciyede burçları değiştirirken durumu anlatmıştım şuraya bakalım buraya bakalım demedi ama bir göstereceğim önce.

Direksiyon kutusunda bir boşluk falanda yok hissedilir şekilde ama...Ne gibi bir sıkıntı olabilirki abi kutuda?

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
çekme her araç yapar bozuk yolda önemli olan düz bir yolda dönüş yaptıktan sonra direksiyon simidini bıraktığında düz bir şekilde gitmesi. lastik basınçlarından da farkeder bu durum.

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çekme her araç yapar bozuk yolda önemli olan düz bir yolda dönüş yaptıktan sonra direksiyon simidini bıraktığında düz bir şekilde gitmesi. lastik basınçlarından da farkeder bu durum.
Dönüşlerde direksiyonu bıraktımmı topluyor bir sıkıntı yok o konuda.Lastik havasını her zaman kontrol ederim.

Eski araçlarda bu olay olur diyorsan onu bilemiyorum hiç başkasının aracını kullanmadım eski model...Yeni model araçlar kullandım.Zaten onlarda öyle bir sıkıntı yok Yol buk olduğunu anlamıyorsun bile...

O zaman bendemi bir anormallik var anlamadım gitti...

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş
Bizim arkalarda torsiyon varda,hakikaten çözemedim hani şunu yap bunu yapta diyemiyorum herşeye baktırmışsın zatenhımmeski araç vs hikaye ben ömrümce hep eski model araç kullandım genelde ve hepside ip gibiydi zira hastalıktır bende milim oynasa deli olurum,öyle birşeyki bahsettiğin belirtiler sanki şasesi vuruk bir araçtan bahsediyoruz e oda yok aklıma lastikler geliyor birtek yine ama onlarda yüksek süratte vs savurma yapar o yani .......

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Dönüşlerde direksiyonu bıraktımmı topluyor bir sıkıntı yok o konuda.Lastik havasını her zaman kontrol ederim.

Eski araçlarda bu olay olur diyorsan onu bilemiyorum hiç başkasının aracını kullanmadım eski model...Yeni model araçlar kullandım.Zaten onlarda öyle bir sıkıntı yok Yol buk olduğunu anlamıyorsun bile...

O zaman bendemi bir anormallik var anlamadım gitti...

bugün arabamı soğuktan çalıştıramadım ve itmek zorunda kaldık soför mahalinde kimse yoktu direksiyonu topladım ve yokuş yukarı bozuk yolda itmeye başladık vurdurmak için araç bi sağa gidiyo bir sola. direksiyonlarımız çok yumuşak. bence düz yolda düz gidiyorsa hiçbir sıkıntısı yok. şahsen bozuk yolda sağa sola kaymasın diye parmağımın biriyle direksiyonu tutuyorum sağa sola kaçmıyor kerata.

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugün arabamı soğuktan çalıştıramadım ve itmek zorunda kaldık soför mahalinde kimse yoktu direksiyonu topladım ve yokuş yukarı bozuk yolda itmeye başladık vurdurmak için araç bi sağa gidiyo bir sola. direksiyonlarımız çok yumuşak. bence düz yolda düz gidiyorsa hiçbir sıkıntısı yok. şahsen bozuk yolda sağa sola kaymasın diye parmağımın biriyle direksiyonu tutuyorum sağa sola kaçmıyor kerata.

Bendeki durum şu : bozuk yol ne kadar meğilliyse direksiyon o kadar kuvvetle meğile dogru çekiyor.Örneğin göçmeler oluşmuş bir asfaltta...Bırak parmağı iki elimle zor tutuyorum ve yinede direksiyon sert bir hareketle sağa sola kaçıyor.Yani aslında direksiyonu sabit bir şekilde tutamıyorum...