Aracımı yavaşlatmak ve durdurmak için debriyajı bıraktığımda gelen ses

volkanşenol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi günler arkadaşlar aracım 69.000 km de 2014 model symbol joy.Yaklaşık 2 gündür aracımı yavaşlatmak ve durdurmak için 1. vitese aldığımda ve debriyajdan ayağımı çektiğim esnada fren sesi gibi bir ses gelmeye başladı.Debriyaj baskı balatası 65.000 km de yeni değişti.Bu ses kayış kaydırma gibi bir sese de benziyor hiç bu durumu yaşayan var mı? yoksa bu durum normal bir durum mu?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı neden vitesle yavaşlatmaya veya durdurmaya çalışıyorsunuz ki.Bilmediğimden soruyorum.Farklı bir kullanım alışkanlığınız mı var ? Benim bildiğim ,manuel araç kullanırken durmaya yakın haldeyken ilerlemeniz gerekiyorsa vitesi küçültüp devam ediyor olmaktır.Durdurmaya çalışmak motor freni ile olmamalı diye düşünüyorum.Zorluyor olabilir misiniz acaba?1-2-3-4-5-Roket hesabı hehe

pepecura

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abı motor frenı baskının düşmanıdır, ben keskin virajlar harici kullanmam baskı balata malıyetli iştir :) korkarım yani.

volkanşenol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok o fıkrayı biliyorum ben :) 5-4-3-2-1 yapıp yavaşlatmıyorum. Örnek vereyim mesela dün kavşağa yaklaştım yol vermem gereken araca yol vermek için yavaşladım araç tam durmak üzereyken 2. vites yüksek geleceği için 1. vitese aldım ve ayağımı debriyajdan çektim ve bu sesi duydum aynı şekilde bugün de oldu.Bu güne kadar hiç duymadığım bir ses di bu .O yüzden mekenikten anlayan bir arkadaş varsa diye konuyu açmak istedim.

volkanşenol

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
o zaman cevaplarınıza istinaden bu ses baskı balatadan geliyor öyle mi?

pepecura

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yük motora bındıgı için devir 2500 lerden aşagıya süzülüyorsa motor sesinde değişiklik olabılır abi. kayışlar ses yapabılır,ben baskının ses yapacagını sanmıyorum baskının ömru kısalır orası kesın.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok o fıkrayı biliyorum ben :) 5-4-3-2-1 yapıp yavaşlatmıyorum. Örnek vereyim mesela dün kavşağa yaklaştım yol vermem gereken araca yol vermek için yavaşladım araç tam durmak üzereyken 2. vites yüksek geleceği için 1. vitese aldım ve ayağımı debriyajdan çektim ve bu sesi duydum aynı şekilde bugün de oldu.Bu güne kadar hiç duymadığım bir ses di bu .O yüzden mekenikten anlayan bir arkadaş varsa diye konuyu açmak istedim.

Önemsemediğimiz ufak tefek bazı sorunlar sonradan büyük arızalara yol açabiliyor.Maaliyetli birşey çıkmaması dileğiyle en temizi servis veya bir ustaya göstermek.