Aracımın arızaları için fikri olanlar yardımcı olabilir mi ?

salih05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. R 19 Dizel 1999 model aracım var.

Aracım temiz güzel ancak yaşadığım bir takım sıkıntılar var bahsetmek istiyorum lütfen bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?

Öncelikle stop etme olayına değineceğim. Aracım rolantide uzun bir süre stop etmiyor. Fakat 48 km mesafesinde iş yerim var, yola çıktığımda 2-3 km sonra stop etmeye başlıyor. Yolda ilerlerken, araç vitesteyken hiçbir müdahalem olmamasına rağmen stop ediyor ve tekrar vurdurarak yoluma devam ediyorum. Ancak işyerime yakın bir yerde yokuşlar var, buralarda beni bayağı zorladı. Kısa sürede stop etti sürekli. Yokuş yukarı yüksek devirde giderken birden çekişten düşüyor ve 10 sn içerisinde stop ediyor. Babam yakıt filtresinden olduğunu düşünüyor. Akü değiştirdik, şarj dinamosunu yaptırdık. Aküyle ilgili bi sıkıntımız olacağını sanmıyorum

Direksiyon Hidroliği;

Direksiyon çok ağır. Yağ koyup ilerleyince bir müddet iyi gidiyor. Yalnız örneğin koyuyorum, yine aynı işyerime geldiğimde de bir sıkıntı yok, sabah işten çıkınca aynı ağırlıkta. Babam aracın ön tarafta altta bir hortumdan bahsediyor v şeklinde olan kısımda delik olduğunu, yağın oradan akıp bittiğini söylüyor. Başka bir sebebi olabilir mi ?

Fren;

Fren konusundada şöyle bir problem var, ilk başlarda tutuyordu fren. Yalnız hidrolik devreye girmiyor şu an anladığımız kadarıyla. Fren yağı eksilmiyor. Fren çok dipte 30% kadar tutuyor. Hatta biraz hızlıken durma noktasına erişemiyoruz durmuyor tam olarak. Kızaklıyor. Balatalar değişti, bir ustaya götürdük, bişeyin yerinden çıktığını söylemiş. Taktı ama halen tutmuyor. Ayrıca frene basınca araç ilk durumda biraz az basınca bile hissettiriyor basıldığını ve biraz daha basınca araç sol tarafa yığılıyormuş gibi bir durum oluyor. Sol ön taraf biraz çöküyor. Problemin kaynağı ne olabilir ?

Değiştir arabayı demeyin lütfen, Europa'ları seviyorum. Tipini rahatlığını vs. Ayrıca maddi durumum olsa bende 1999 model arabaya binmek istemem elbette. Lütfen yardımcı olun kendi imkanlarımla yapabildiklerimi yapayım ve diğer sorunları da ustalara anlatayım yapsınlar zira beceremiyorlar :D

sawashlong

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Bu stop etme illet sorun çözüldü lakin çok uğraştım.

Buji kablolarını değiştirdim, çözülmedi.

Lpg ayarı yaptırdım, çözülmedi.

Hava filtresini değiştirdim, çözülmedi.

Karbüratörü temizlettim sorun 2-3 ay çözüldü.

Fakat birgün sorun tekrarladı, bu sefer benzine alınca çalıştı.

Lpg ciye gittim lpg yi aktif hale getiren basit bir parçanın kablosunu kesti ve yeni soket taktı.

Sorun tamamen ortadan kalktı.

Fakat sorunun tamamen nereden kaynaklandığını tespit edemediler.

Bana kalırsa aracınızı Benzinde ve Lpg de kullanın ikisindede yapıyor mu. Ona göre soruna yoğunlaşın.

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
adam 1.9 dizel demiş sen lpg demişsin :D

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar. sırasıyla cevap vermeye çalışayım.

1- Seyir halinde iken stop etmesinin birkaç sebebi, ya aracınızın yakıt sistemi bir yerlerden hava alıyor, yada yakıt filtreniz tıkalı demektir. en basit olarak filtreyi değiştirin. Tekrar devam ederse, yakıt sisteminizde, depodan pompaya gelinceye kadar bir kaçak olup olmadığına bakın. diğer bir husus pompa elemanları ısıya bağlı sıkışıyor olabilir yada aynı şekilde ısıya bağlı enjektörler sıkışıyor olabilir. bunu kontrol ettirmenizde fayda var. Zira ileride piston delinmesine varan ciddi motor hasarları açabilirsiniz.

2- yağ kolay kolay eksilmez. Hortum kaçağı yada pompa içi keçelerden kaçak olabilir. Baktırın derim.

3- fren hidroliği azalmıyor ama frenler dipte tutuyorsa, arka fren ayarınız çok yukarda kalıyor olabilir. Kızaklaması da zaten bir dengesizlik olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan arkalar için ani bastığınızda kilitlenmeyi engelleyen limitör, arızalandı ise, ya arkalar çabuk kızaklar yada hiç frenleme olmaz, araca fazlaca fren gücü uygulamak zorunda kalırsınız. buda önlerin kaymasına yol açar. Fren işi ciddi bir iş dolayısıyla en acil olanı bence frenlerin yeniden gözden geçirilmesidir.