Aracımın frenleri...

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.

Aracimi gecen ay bakima soktum ve balatalar degisti. Ancak balatalarin degisimi sonrasi Aracimda frene aniden bastigimda frenden garip bir ses geliyor ve fren pedali asiri titriyor. Arac durmuyor az kalsin kaza yapacaktim ve Bu srbepten Servise goturdum araci. bana bu sesin normal olduğunu söylediler. 3 senedir kullaniyorum bu araci bu ses ilk kez geldi. İsrarla belirttim ilk kez geldiğini ancak servisteki eleman sesin absden geldiğini ve her absli araçta bu sesin olduğunu söyledi. Bu ses hakkında bi bilgisi olan var mi acaba? Birde ABS kaç km hizdan sonra devreye giriyor? Teşekkürler

tufanbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.

Aracimi gecen ay bakima soktum ve balatalar degisti. Ancak balatalarin degisimi sonrasi Aracimda frene aniden bastigimda frenden garip bir ses geliyor ve fren pedali asiri titriyor. Arac durmuyor az kalsin kaza yapacaktim ve Bu srbepten Servise goturdum araci. bana bu sesin normal olduğunu söylediler. 3 senedir kullaniyorum bu araci bu ses ilk kez geldi. İsrarla belirttim ilk kez geldiğini ancak servisteki eleman sesin absden geldiğini ve her absli araçta bu sesin olduğunu söyledi. Bu ses hakkında bi bilgisi olan var mi acaba? Birde ABS kaç km hizdan sonra devreye giriyor? Teşekkürler
ABS nin hız ile değil frene basma şiddetin ve aracın kaymasıyla ilgisi var. Tabi 5 km/h hızla giderken frene çok ani basarsın kaymaz o ayrı. Yine aynı hızla kaygan zeminde gidersin basarsın abs devreye girer o da ayrı. Mantık olarak araç kızaklamaya(kaymaya) başladığında devreye giren bir sistem demek daha doğru olur.
Gelelim balatalara;
Balatalar ilk değiştiğinde dış yüzeyinin(disklere temas eden kısmı) biraz alışması için bir kaç fren yapmak gerekiyor. Daha sonra verim alınıyor. Titreme kısmı, tamamen göreceli bir durum direksiyon titriyor mu yoksa sadece klasik abs sesi mi geliyor yada arabaya kafa attırıyor mu vb gibi bir çok tecrübe edilmesi gereken kısımlar var. Genel olarak bu şekilde, kesin bir şey demek imkansız. Geçmiş olsun, fren önemli dikkatli olmanızda fayda var.

Gorekem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bildiğim kadarıyla zaten balata değişimi sonrası ani frenden kaçınılması ve balataların üstü aşınana kadar belli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu durum normal olabilir.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracınız frene bastığızda titriyorsa çok yüksek ihtimal ile disklerinizde eğilmeler vardır ve ya değişimi yada traşlanması gereklidir.

ses ile alakalı kısmında net üzerinden yorum yapmak çok çok zor heleki sizin yetersiz tarifiniz ile yorum yapmak sadece tahmin yürütmek olur, bahsetiğiniz sesi biraz daha detaylı anlatabilirseniz belki bir nebze fikrimiz olabilir ama böyle resmen atmasyon olur.

ABS ise ses ile alakasını hiçbir şekilde göremedim hemde hiç, ABS aracınızın freni kitlendiğini anladığı an devreye girip kendini sensör sayesinde bırakıp tutmaktan öteye giden bir sistem değil oldukça basit ve oldukça çalışma prensibi net bir sistem ve tek kelime ile ses ile yakından uzaktan benim tecrübeme göre bağlantısı yok!

aracın frenlerine bastığınızda ekranınızda sensör ışığı yanıyormu? ayaklarınızda fren takır takır bir sert bir yumuşak olup yukarı aşağı yapıyormu?

eğer böyle bir durum var ise ABS'niz gereksiz yere devreye giriyor demektir onunda çözümü oldukça basit senörü yıkatmakki çok çok klişe ve bilindik bir problemdir servisiniz buna müdahele edemeden sizi yollayan bir servis ise o servise çay içmeye dahil gitmeyin derim.

bu arada eğer olurda sıkıntınız ABS sensörü çıkar ise o bahsetiğiniz titremede bundan dolayı olabilir, ne kadar bilinçli bir kullanıcısınız ekrandan bilmek mümkün olmadığından bahsetiğiniz titreme abs mi yoksa normal fren yaparken titrememi biliyormsunuz ayırt edebilecek tecrübeye sahipmisiniz bilemediğinden net cevap veremiyorum

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracınız frene bastığızda titriyorsa çok yüksek ihtimal ile disklerinizde eğilmeler vardır ve ya değişimi yada traşlanması gereklidir.

ses ile alakalı kısmında net üzerinden yorum yapmak çok çok zor heleki sizin yetersiz tarifiniz ile yorum yapmak sadece tahmin yürütmek olur, bahsetiğiniz sesi biraz daha detaylı anlatabilirseniz belki bir nebze fikrimiz olabilir ama böyle resmen atmasyon olur.

ABS ise ses ile alakasını hiçbir şekilde göremedim hemde hiç, ABS aracınızın freni kitlendiğini anladığı an devreye girip kendini sensör sayesinde bırakıp tutmaktan öteye giden bir sistem değil oldukça basit ve oldukça çalışma prensibi net bir sistem ve tek kelime ile ses ile yakından uzaktan benim tecrübeme göre bağlantısı yok!

aracın frenlerine bastığınızda ekranınızda sensör ışığı yanıyormu? ayaklarınızda fren takır takır bir sert bir yumuşak olup yukarı aşağı yapıyormu?

eğer böyle bir durum var ise ABS'niz gereksiz yere devreye giriyor demektir onunda çözümü oldukça basit senörü yıkatmakki çok çok klişe ve bilindik bir problemdir servisiniz buna müdahele edemeden sizi yollayan bir servis ise o servise çay içmeye dahil gitmeyin derim.

bu arada eğer olurda sıkıntınız ABS sensörü çıkar ise o bahsetiğiniz titremede bundan dolayı olabilir, ne kadar bilinçli bir kullanıcısınız ekrandan bilmek mümkün olmadığından bahsetiğiniz titreme abs mi yoksa normal fren yaparken titrememi biliyormsunuz ayırt edebilecek tecrübeye sahipmisiniz bilemediğinden net cevap veremiyorum

Ani frende takir Tukur ses cikiyor. Sensor isigi falan yanmiyor. Bu ses 20 km hizla giderken de oluyor 70km hizla gidetkrnde. Sıkıntı şu ki ani frene basincada hemen durmuyor. Bir iki metre sonra duruyor.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ani frende takir Tukur ses cikiyor. Sensor isigi falan yanmiyor. Bu ses 20 km hizla giderken de oluyor 70km hizla gidetkrnde. Sıkıntı şu ki ani frene basincada hemen durmuyor. Bir iki metre sonra duruyor.

kardeşim valla dediğim gibi burdan fikir yürütmek çok doğru değil yanlız şuda netki ciddi bir problem var oda şuki sen rahat değilsin vede fren dediğin kritik bir organdır,
şahsen yerinde olsam güvenebileceğim yan sanayi bile olsa 2inci alternatif bir ustaya gösterirdim anlatıklarından şu an gittiğin servisin adam akıllı ilgilendiklerini düşünmüyorum.

tufanbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.

Balatalar değişim sonrası böyle olduysa muhakkak yanlış işlem yapmışlardır. Daha öncesinden de aynı sorun olsaydı veya siz çukura filan düşmediyseniz veya uzun yol sonunda aracın tekerleklerine su tutmadıysanız başka bir yerde aramayın sorunu. Dediğiniz gibi balata değişiminden sonra olduysa söküp takma işlemleri sırasında birşeyleri yanlış yapmışlar belli ki? Balata değiştiğiniz yere gidin çözüm üretemezlerse sanayide bir sürü usta var. 2 dk uğrayın yanlarına. zor bir işlem değil. iki lastiği söküp baksınlar. siz de durumu ona göre değerlendirisiniz. lastik sök tak 3-5 lira atarsınız adama da.

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Parasi sorun değil sonuçta canimizi emanet ediyoruz. Bugün disarida bir frenciye götüreyim diyorum bakalim o ne diyecek. İlginiz için tesekkurler

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Parasi sorun değil sonuçta canimizi emanet ediyoruz. Bugün disarida bir frenciye götüreyim diyorum bakalim o ne diyecek. İlginiz için tesekkurler

ali veliye gitmektense yetkili bayii olmasada yan sanayide Renault üzerine uzmanlaşmış servislere gitmeniz frenci diye tabir edilecek adama gitmenizden daha sağlıklı olur,
bazen bazı sorunlar markaya özgü olabiliyor genel markalar hitap eden firmalardansa sizin markanıza yoğunlaşmış uzman bulmanız daha sağlıklı olur tabi ilinizde var ise

Clio-

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar kusura bakmayın ama Renault iyi arabadır sümbül hariç arabaları iyi sayılır ama ben en kaliteli kasanın Clio 2 olduğunu düşünüyorum son Clio 4 e binmedim kullanmadım ama sıkıntılar çok. Bence Renault parça kalitesini biraz düşürdü gibime geliyor özellikle yerli Cliolar çok fena. Sene olmuş 2016 çoğu Clio 4 ler yol sesi alıyor yazık günah da biz canımızı veriyoruz.