Aracın sağa sola çekme durumu

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1 sene önce aldığım aracımın 2013 model Clio'nun daha ilk bindiğimde sağa çektiğini fark etmiştim. Experde bir sorun görmeyince ya rot ayarı bozuktur yada lastiklerin farklı markalar olmasındandır dedim. Geçtiğimiz ay yeni lastikler aldım rot balans yapıldı. (Aracı aldığımdan beri 3. defa rot ayarı yaptırıyorum bozuk da çıkmıyor.) Arabam hala düz yolda sağa çekiyor. (Direksiyonu düz tuttuğumda araç düz gidiyor, bırakırsam sağa doğru 1mm kadar dönüyor ve yavaş yavaş sağa gidiyor) Şehirler arası yolda şunu fark ettim araba aslında sadece sağa çekmiyor. Eğer karşı şeride geçersem bu seferde sola çekiyor. Bu da aracım yolun eğimine kapıldığının işareti gibi geliyor bana. Bu durum bana çok normal gelmiyor. Abimin, babamın hatta iş yerinde bulunan araçların hiç biri bu kadar yol eğime karşı hassas değil.

Daha önce ön takımları da kontrol ettirmiştim. Usta sağlam demişti. Şase eğik olabilir dedi ama araç sadece sağa çekmiyor ki mantıklı gelmiyor. (kazası da yok). Bir de aracın direksiyonu firmamızda bulunan 2018 model Clio'lara göre çok hafif. Bu da yol eğimine karşı daha hassas olasına neden oluyor mudur?

Yorumlarınız nedir? Ne yapabilirim?hımm

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende de 1.5 90 bg icon 2012 var,sıfır olarak aldım,hatasız,mlsf aynı durum bende de var bir ara kronik diye duydum,beni rahatsız etmediği için üzerine düşmedim

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende de 1.5 90 bg icon 2012 var,sıfır olarak aldım,hatasız,mlsf aynı durum bende de var bir ara kronik diye duydum,beni rahatsız etmediği için üzerine düşmedim

Hocam bana çok saçma geliyor. Bi ara satılık bir araba deneyeceğim. 2013 model Clio. Onda da var mı diye bakacağım. Ben rot başlarında boşluk vardır diye düşünüyordum

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün akşam bir başka 2013 model clio deneme şansım oldu. Çok fazla anlayamadım ama direksiyon hissiyatı aynıydı.

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Jantlarda bir eğrilik olabilir mi? Sert bir çukur yüzünden jantlardan bir ya da ikisi zarar görmüş olabilir... Aksi taktirde rot ayarı ile düzelmesi lazım.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Yaşamasam da tespitiniz doğru olabilir. Yolun eğimine gore bu kadar hassas etkilenmesi. Çünkü yazdıklarıniza göre rot balans direksiyon jant lastik değil. Surekli bir yere çekse yetkili servisteki clip cihaziyla direksiyon ayarlanir diyecegiz bu da degil...

Pixel 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Jantlarda bir eğrilik olabilir mi? Sert bir çukur yüzünden jantlardan bir ya da ikisi zarar görmüş olabilir... Aksi taktirde rot ayarı ile düzelmesi lazım.

Alaşım jant. Üzerinde çizikler vs var ama kırık kaynak yok.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Yaşamasam da tespitiniz doğru olabilir. Yolun eğimine gore bu kadar hassas etkilenmesi. Çünkü yazdıklarıniza göre rot balans direksiyon jant lastik değil. Surekli bir yere çekse yetkili servisteki clip cihaziyla direksiyon ayarlanir diyecegiz bu da degil...

Pixel 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dün bir aracı denedim çok küçük bir parkurda. Aynı yerde benim aracı da sürdüm ikisi de sağa sola çekmiyor.
Mesela İstanbul-İzmir yeni otoyolunda sürekli hafif sağa yatıyor direksiyon. Ama yol çalışması nedeni ile karşı şeride geçince bu seferde sola yatıyor direksiyon. Normalde bu kadar hassas olmaması lazım.

sagaya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar daha önce başıma geldi,sola çekiyordu,çok uğraştım,çok araştırdım,herşeyi yaptım olmadı.Taki direksiyon adaptasyonu ( direksiyon kalibrasyonu ) yaptırana kadar,özel serviste yaptırmıştım orjinal yazılım ile odb'den giriş yapılarak direksiyon açı sensörünü kalibre ediyorlar,bu işlemden sonra düzeldi.En son çare olarak deneyin.

Ayyildiz06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tanesi 280 liradan iki adet çelik Z rot alıp takdırdım düzeldi sorun.