Araçlarınız km.'de ne kadar yakıt tüketiyor?

yasin14

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Symbol 2012 1.5 DCI
Ortalama yakıt tüketimi 6.6 lt.

mechanix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 Benzinli Symbol ile bu yaz yaklaşık 2.300 km'yi 550,00 TL'lik benzin ile gittim.

Kilometrede yaklaşık 24 kuruş'a geldi. Muhteşemdi qw

grave_accept56

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 1,2 benzin 2012 Symbol. Yol bilgisayarına göre 100 Km'de 9,5 litre gösteriyor şehir içi, acaba normal mi diyecem bence normal. Evden çıkıp iş yerine varmam 5 dakikayı bulmuyor. Geldiğim yol güzergahında 50 Km hız yapamıyorum, yani yol müsait değil, hergün işe gidiş dönüş 6 Km yol gidiyorum. Sizce de tüketim normal değil mi ? Bir de havalar da soğudu onun da etkisi vardır bence.

mechanix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şehir dışı sanırım...
Bir de benim yukarıda yazdığım değerlerime bakar mısın normal mi ???

%70 şehir dışı, %30 şehir içi sayılır.

Yol bilgisayarı aracımda olmadığı için bir kıyaslama yapmam yanıltıcı olabilir. Keza aynı araçla aynı şartlarda iş yerime ben de aracımla gidip geliyordum. Yakıt olarak biraz rahatsız ediciydi.

Ancak basit bir hesap ile; 9,5km x 5,59 TL = 53,11 TL 100km yakıt. Yani kilometre başına: 53 kuruş gibi bir rakam geliyor. 6 km için de 3,18 TL'na gidip gelmiş oluyorsun. Bu hesapla bakıldığında biraz fazla gibi ancak bu araç için ve bu pahalılıkta maalesef normal gibi duruyor.

grave_accept56

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
%70 şehir dışı, %30 şehir içi sayılır.

Yol bilgisayarı aracımda olmadığı için bir kıyaslama yapmam yanıltıcı olabilir. Keza aynı araçla aynı şartlarda iş yerime ben de aracımla gidip geliyordum. Yakıt olarak biraz rahatsız ediciydi.

Ancak basit bir hesap ile; 9,5km x 5,59 TL = 53,11 TL 100km yakıt. Yani kilometre başına: 53 kuruş gibi bir rakam geliyor. 6 km için de 3,18 TL'na gidip gelmiş oluyorsun. Bu hesapla bakıldığında biraz fazla gibi ancak bu araç için ve bu pahalılıkta maalesef normal gibi duruyor.

Bir delilik yapıp tüp taktırayım mı bilmiyorum. Bu kullanımım ile yani yılda ortalama yapacağım 5000 Km ile taktıracağım lpg kitini amorti etmem biraz zor gibi. Zaten önümüz kış, evden çıkıp daireye gelene kadar 5 dakika sürüyor bunun 3 2 dakikası zaten benzin kullanımı olacak, ancak yaz günleri tüp baya avantajlı olacak gibi geliyor, uff çook kararsızım tüp taktıraayım taktırmayayım mı bilmiyorum, ne dersin ??? Bir de bizim burada benzin 5.69 TL Lpg Fiyatı ise Aygaz Otogaz 3.40 TL....

Son düzenleme:

mechanix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir delilik yapıp tüp taktırayım mı bilmiyorum. Bu kullanımım ile yani yılda ortalama yapacağım 5000 Km ile taktıracağım lpg kitini amorti etmem biraz zor gibi. Zaten önümüz kış, evden çıkıp daireye gelene kadar 5 dakika sürüyor bunun 3 2 dakikası zaten benzin kullanımı olacak, ancak yaz günleri tüp baya avantajlı olacak gibi geliyor, uff çook kararsızım tüp taktıraayım taktırmayayım mı bilmiyorum, ne dersin ??? Bir de bizim burada benzin 5.69 TL Lpg Fiyatı ise Aygaz Otogaz 3.40 TL....

Benim fikrimce tüp taktırmak pek mantıklı değil. Zaten arıza çıkarabilite olarak risk altında olacaksın. Ki; pek yoğun kullanım da söz konusu değil. En önemlisi de bahsettiğin benzin - tüp geçişi. Edeceğin masraflarla akı kokunu geçer gibime geliyor.

grave_accept56

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim fikrimce tüp taktırmak pek mantıklı değil. Zaten arıza çıkarabilite olarak risk altında olacaksın. Ki; pek yoğun kullanım da söz konusu değil. En önemlisi de bahsettiğin benzin - tüp geçişi. Edeceğin masraflarla akı kokunu geçer gibime geliyor.

Aynen bence de. Hele şu kışı atlatalım. Soğuk havalarda deymez zaten, bahar gelsin bakarız...

Coşkun8989

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 dcı symbol 28 30 kuruş civarı tüketim

bunyas288

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım 2013 Symbol Tce 90 benzin fiyatları sürekli değişiklik gösterdiğinden yakıtı hesaplamadım. Ancak şunu biliyorum ve birçok kez test ettim Benim aracım eko modu açık şehir içi kullanımında 1 litre benzin ile 12 km gidiyor. Şehir dışı kullanımda 1 litre benzin ile 20 km yol gidiyor. Aracım 61000 km de ve benzini daima shell den alıyorum.