Arıza silme/Bilgisayara bağlanma

Dreamless01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar
Aracım: 2000 model 1.6 8v clio
Aracımda servis ışığıyla airbag lambası yandı.Aracı aldığımda yanmıyordu taki arkadaşım koltupu zart diye geri çekince yanmaya başladı.Koltuk altındaki soketlerle ne kadar oynadıysamda söndüremedim.Bu olayın olduğu günde direksiyondan sağa ve sola çevirirken tık tık diye sesler geldi.airbag sargısı arızası mı yoksa koltuk altı soket arızasımı öğrenmek istedim ve ışığı söndürmek. 3-4 yere gittim farklı cihazlarla farklı uygulamalarla obd üzerinden beyne bağlanmaya çalıştılar lakin sonuç alınamadı. Sokete elektrik geliyor.internette biraz araştırma yaptığımda protokollerle ilgili birşeyler okudum.Bu araca her cihaz bağlanamıyormuş.Renault can clip bağlanabiliyor sadece diye . Başından böyle bir sorun geçen oldu mu ? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba direksiyon sökülüp altındaki airbag sargısı kontrol edilse iyi olur. Bu işi yapan yerler ücretsiz kontrol eder arıza varsa da yaptırırsınız yoksa koltuk altı kablolar kontrol edilir

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Benim farklı bir aracımda havayastığı değişmişti. Aldıktan 2 sene sonra airbag ışığı yandı.
Airbagciye kontrol ettiğimde direksiyondaki soketinde elektrik vardır ama düşük akım geliyordu. Soketi değiştirdi düzeldi.
Sizin de bir airbagciye gitmenizi öneririm onlar işin uzmanı oluyor

Dreamless01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Benim farklı bir aracımda havayastığı değişmişti. Aldıktan 2 sene sonra airbag ışığı yandı.
Airbagciye kontrol ettiğimde direksiyondaki soketinde elektrik vardır ama düşük akım geliyordu. Soketi değiştirdi düzeldi.
Sizin de bir airbagciye gitmenizi öneririm onlar işin uzmanı oluyor

Merhaba direksiyon sökülüp altındaki airbag sargısı kontrol edilse iyi olur. Bu işi yapan yerler ücretsiz kontrol eder arıza varsa da yaptırırsınız yoksa koltuk altı kablolar kontrol edilir

Cevaplarınız için teşekkür ederim.okuldan sonra airbagciye gittim beyne bağlandı yolcutarafı airbag arızası var dedi. Torpido sökülecek bakılacak dedi.Tamam dedim ama adam uğraşmak istemedi ve beni başından savdı.En azından sorunun nerden olduğunu öğrendim.Hava güneşliydi ve araba güneş altındaydı torpido acaip derecede ısınmıştı arabayı çalıştırdığımda airbag ışığı sönmüştü.Büyük ihtimal torpidonun altında kablo ısınınca genleşti ve temassızlık gitti. Akşama doğru tekrar yandı :)) Torpidoyu söküp bakacağım. Olmazsa arabayı sadece güneşli günlerde sürerim artık 😂

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Cevaplarınız için teşekkür ederim.okuldan sonra airbagciye gittim beyne bağlandı yolcutarafı airbag arızası var dedi. Torpido sökülecek bakılacak dedi.Tamam dedim ama adam uğraşmak istemedi ve beni başından savdı.En azından sorunun nerden olduğunu öğrendim.Hava güneşliydi ve araba güneş altındaydı torpido acaip derecede ısınmıştı arabayı çalıştırdığımda airbag ışığı sönmüştü.Büyük ihtimal torpidonun altında kablo ısınınca genleşti ve temassızlık gitti. Akşama doğru tekrar yandı :)) Torpidoyu söküp bakacağım. Olmazsa arabayı sadece güneşli günlerde sürerim artık [emoji23]
[emoji1] Güzel fikir [emoji1]
Torpido sökülünce airbag fişi görülür diye düşünüyorum söküp temizlenince düzelir