Arka Pandizot İzole etme ( Resimli )

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar arkadalar hayırlı akşamlar herkese . Arka camın oradaki kolonların olduğu mdf ile yerine koyulduğu sacın arasına izolasyon malzemesi darbe emici bi malzeme koydum .
Bunu yapmamın sebebi aslında şehir içi vb yollarda bir tıkırtı gelmiyor , fakat karadeniz yollarında engebeli yollarda arka taraftan tıkırtılar geliyor . Bende önlem olarak bunu yaptım . Sonrasında bagaj içerisini yaptım ama malum istanbul sıcağı terletmeye başlayınca resimli anlatamadım onu .

Yinede pandizotun sökümünü vs anlatıcağım :) Bagajın içine tamamen döşedim her tarafına .
Malzemeyi dayımların şirketinden temin ettim . Dayımda prefabrik ev kuruyolar , fabrikalarının üretim bölümünde çokca böyle malzeme mevcut piyasada nereden bulursunuz bilmiyorum büyük yapı marketlerde vardır sanırım :)

Sonuç olarak ise başta belirttiğim gibi tıkırtı yoktu araçta zırıldayan bişeyler . Kolonların ses tonu toklaştı , bagajdaki bass sesi daha basınçlı olmaya başladı . Yol durumundan lastiklerin aldığı darbeler içeriye daha tok olarak yansımaya başladı diyebilirim :)

Gereksiz bişeydi ama önceki halinden %15-20 dahada iyileşme gözlemledim :) Bagajdan hiç ses gelmiyor tıkırtı vs , yok bass kayıp oraya vuruyormyuş yok bilmem neymiş hiç yok :)

Malzememiz bu

Kalınlığı 1cm tahminimce

Pandizotun önceki hali

Pandizotun alt kısımlarındaki bulunan vidaları söküyoruz

Koltuğu sökmemiz için alttaki oturduğumuz yere bastırıp bu metal parçayı buluyoruz

Sonrasında yukarı kaldırarak koltuğu çıkarabilceğimiz pozisyona getiriyoruz

Takarkende buradan geçireceğiz

Önümüze bu şekil çıkıyor . Pandizotu yukarı kaldırıp kendimize çekiyoruz ve çıkarıyoruz

Kolonların ikiside farklı , kahverengi araç üzerindeydi . Diğerinden pıtırtı gelince bende söküp mavi pioneer'in bi serisini takmıştım . Diğerini sonra takarım derken maviyi kaybettim kaldı öyle :D

Kolonları söküp malzemeyi şilteye koyup şablonu çıkarıp kolon yerlerini açıyoruz

Sacın üzerine direk koyup sonrasında pandizotu yerleştiriyoruz

Benzin deposunun yerini kesmeye gerek yok pandizotu koyunca esniyor zaten

Sonuç olarak böyle görüntü çıkıyor karşımıza . Şunu belirteyim pandizotun direk sacla temasını kestim . Alttan vidalayıp şilteyi arada kıstırdım tam temas sağladım .

İzlenimlerime göre bu malzeme bagaj içerisi ile araç iç kabinini birbirinden ayırdı . Bagajın aldığı ses , araç içerisine ya girmiyor , yada bagaj içerisindeki çamurluklardan seken taş sesleri dahi toklaştı . Çoğu ses çok derken şöyle bir oran vereyim genel olarak vermiyorum sadece bunun için söylediğimde oran daha yüksek çıkıyor . Bagaj içerisindeki tıkırtıların içeride duyulma oranı %85 azaldı . Her ses gelmiyor , gelen %15lik ses kısmı ise tok bi şekilde bagajdan içeri giriyor . Memnunum diyim kısaca :)

Belki buraları kesmesem bir bütün olsa kolon olmasa %15lik giren ses dahada azalır :)

Kolonların direk gözükmesi gibi şeyler bana görüntü kirliliği gibi geliyor . Siyah bir kumaş ile tekrar üzerini kapatıyorum koltuk burayı kapatıcak şekilde :)

Bagajdaki malzemeler .
Artık hiç birinden ses gelmiyor

Umarım detaylı anlatabilmişimdir :)

murattemz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeğinize sağlık Hb lerde herhalde daha da etkili olur .Bütün sesler duyulabiliyor.

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeğinize sağlık Hb lerde herhalde daha da etkili olur .Bütün sesler duyulabiliyor.

Teşekkür ederim :) Hb için pek bi fikrim yok fakat oradan gelen tıkırtılar yok oldu diyebilirim :) Birde torpidoyu komple indirip güzel bi izole yaparsam on numara olacak :)

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sesi kesme amacı başarılı sonuç verdiyse güzel olmuş :)

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sesi kesme amacı başarılı sonuç verdiyse güzel olmuş :)
Sağol Kadir :) Ses kesme işlemi gerçekten başarılı . Şöyle diyeyim bagaj ve iç kabindeki sesler ayrıldı , yani lastiğin aldığı darbe bagajdan içeri küt diye gelirken bu ses toklaştı , bagajda kayboluyor . İçeri daha doygun bir ses geliyor . Bozuk yollardaki tıkırtı zaten kesinlikle gitti %85 oranında önceden gelen seslerin yok olduğunu söylebilirim buradan kaynaklı :)

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bilgili anlamlı paylaşımların için teşekkürler kardeşim

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rica ederim Onur ne demek :) Aslında yaptığım çok şey varda , malesef resim uygulamasına her zaman değinemiyorum şöyle vakti boş bi arkadşım olsa iyi olacak yanımda :)

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel çalışma :eyv

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim sağolun :)