Arka tarafta hissedilen esinti

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar ,uzun süredir arabamın arka koltuğuna oturmadığımdan yeni fark ettim. 90km hızlara ulaşınca arka koltuklardan bel bölgesine gelen kısımlarından ve pandizotun koltukların üst kısımlarıyla birleştiği yerden resmen rüzgar esiyormuş. Ayrıca kapılardan da hafifi hava geliyor. Ön taraf kaloriferle ısınırken arkada oturanlar donuyor. Bir kaportacıya bunları anlattım ve fitillerin sağlam olduğunu ,araba eski olduğu için normal olduğunu söyledi :mad: anlaşamadık vesselam. Bende kendimce arka koltukların bagajla birleştiği katlandığı yerlere sünger sıkıştırdım ve :D arka koltukların alt kısımlardan gelen hava %90 kesildi. Yanlız üst kısımdan kafama kafama rüzgar gibi esiyor.
Sizinde aracınızda böyle bir sorun var mı?
Nasıl çözeriz?

Ayrıca kışın ön camlar buğulanıyor normal olarak. Klima açıkken dışarıdan hava, 2. konumda sadece cama hava verince mükemmel şekilde buğu açılıyor. Yanlız klima kapalı,dışarıdan hava ve 3. konumda(en az) sıcacık havayı verdiğimde ön camın yarısı anca çözülüyor. Görüşüm çok kısıtlı oluyor. Kışın da klima açık gezmek zorunda kalıyorum. Bunun normal olmadığını düşünüyorum.

Uzun uzadıya 2 sorunu anlamaya çalıştım. Önerilerinizi bekliyorum :halay

Son düzenleme:

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracında ön tarafından geliyor. Ayaklarımız buz gibi oluyor yolcu ve sürücü. Epey baktım kalarifer çıkışından dışardan hava atıyor içeri. Tıkadım bişeyler yaptım %50 azaldı.
Buğu olayı için hiç klima denememiştim ama sıcak hava ve klima açık olması ilginç.

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güncel...

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu üzerinden uzun süre geçmiş ama faydalı olabilir diye araç içinde esinti sorunu nasıl çözdüğümü yazmak istedim. Maalesef cam buğusu problemine kimse cevap yazmamış veya yazamamış.
Bagaj fitilinde çok az bir yırtık vardı. İki kaporta ustasına göstermeme rağmen fitillerimin iyi olduğunu söyleyip çözüm bulamamışlardı. Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine çevre ilçeden kaporta ustasına telefon açtım ve direk fitili değiştirmemi söyledi. Bagaj ve arka kapı fitilini değiştirdim. Soğuk esinti tamamen kesildi. Fitillerin hava alması için yırtılmasına gerek yokmuş, eskiyince görevini yerine getiremiyor.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maalesef cam buğusu problemine kimse cevap yazmamış veya yazamamış.
.

buğu olayına kimse bişi yapamaz..camlar soğuk, sen sıcak sıcak nefes veriyon buğulanıyor...

klima çok verimli ise...belki buğuyu giderir.....o da biner binmez klimayı açarsan...
ama dışarısı -5 derece...klimanın verdiği 0 olsa...yine buğu yapar..

tahminlerim böyle...klimayla buğu çözme işini denedim...benim klima kötü olduğundan olmadı..belki kliması iyi olanlar çözüyordu buğuyu..ben çözemedim ))

----

buğu işini gaz maskesi ile çözebiliriz aslında...hehe

arabaya binince gaz maskesi takacan...cama pencereye üflemeyecen ))

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Konu üzerinden uzun süre geçmiş ama faydalı olabilir diye araç içinde esinti sorunu nasıl çözdüğümü yazmak istedim. Maalesef cam buğusu problemine kimse cevap yazmamış veya yazamamış.
Bagaj fitilinde çok az bir yırtık vardı. İki kaporta ustasına göstermeme rağmen fitillerimin iyi olduğunu söyleyip çözüm bulamamışlardı. Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine çevre ilçeden kaporta ustasına telefon açtım ve direk fitili değiştirmemi söyledi. Bagaj ve arka kapı fitilini değiştirdim. Soğuk esinti tamamen kesildi. Fitillerin hava alması için yırtılmasına gerek yokmuş, eskiyince görevini yerine getiremiyor.
https://youtu.be/FeTcD-WPWM0

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Klima yan hatta en arka cama kadar buguyu ortadan kaldiriyor ama soyle bi dezavantaji var arac isinana kadar soguk ufluyor. Hava soguk, birde uzerine klima soguk ufleyince ortamda soguk oluyor haliyle. Ama camlar cozulsun soguk onemli degil araba isinana kadar idare ederim derseniz hava yonlendirmesini sadece cam icin olan konuma getirin ve calistirin. Yaklasik 1-1.5 dakika icinde camlardaki bugu cozuluyor. Tabi hava yonlendirmesi camlara ayarlandiginda klima da aciliyor bu arada bilginize. Ben bugu cozulene kadar bu sekilde kullaniyorum bugu cozulunce camlara ve ayaklara yonlendirip klimayi devreden cikartiyorum.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Video için ve tavsiyeleriniz teşekkür ederim. Bunun için satılan ürünlerden birini kullandım, bir süre sonra etkisini yitiriyor maalesef. Klima arka camlara kadar buğuyu çözüyor ya kaloriferden işi çözemedim. Özellikle havayı iç sirkilasyonda , sadece ön cama ayarlayınca ön camın buğusunu azıcık çözüyor. Kışın daartık klima açık yolculuk yapıyoruz.