Atatürk ilkelerine göre eğitim sistemi devre dışı bırakıldı

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
egitim-ogretim-300x150.jpg

-İLKELERDEN “ATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARINI BENİMSEMİŞ BİREYLER YETİŞTİRİLİR” HÜKMÜ ÇIKARILDI-

Yönetmelik ile ortaöğretim ilkelerinde değişiklik yapıldı. Buna göre ortaöğretim kurumları işlevlerini Türk millî eğitiminin genel ve özel amaç ile temel ilkeleri doğrultusunda, evrensel hukuka, demokrasi ve insan haklarına uygun; öğrenci merkezli, aktif öğrenme ve demokratik kurum kültürü anlayışıyla yerine getirecek.

Yapılan değişiklikle, daha önce ortaöğretim ilkeleri arasında yer alan

“Öğrenciler, Atatürk ilke ve inkılâplarını benimsemiş, temel demokratik değerler ile donanmış, araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş; hayat boyu öğrenen, insan haklarına saygılı, mutlu bireyler olarak yetiştirilir” hükmü de diğer 16 fıkra gibi yürürlükten kaldırıldı.

Ortaöğretim eğitiminde Atatürk ilkelerine göre eğitim sistemi de devre dışı bırakıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere, Atatürk ilke ve inkılâplarını benimseyen, eleştirel düşünme becerilerini artırmayı öngören eğitim yerine, Türk milli eğitiminin genel ve özel amaç ile temel ilkeleri kültürünü ön plana çıkarttı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nden lise öğrencilerine evlilik vizesi çıktı. Artık lisedeyken evlenen öğrencilerin kayıtları açık liselere nakledilecek. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte ise evlenen öğrencilerin okulla ilişiği tamamen kesiliyordu.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı. Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel örgün ortaöğretim kurumlarının eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişine ilişkin usul ve esasları belirliyor. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle, lise sistemi yeni baştan ele alındı. İmam Hatip Liseleri, Meslek Liseleri Fen Liseleri Anadolu Öğretmen Liseleri gibi yönetmelikleri kaldırılan farklı tüm liseleri kapsıyor.

kaynak : http://www.theworldline.com/​