Ateşleme Problemi!!!

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ateşleme Problemi!!! (Sorun Çözüldü)

Merhabalar,
Uzun zaman oldu siteye uğramayalı. Nasılsınız? Dİlerim hepiniz iyisinizdir.
Hayırdır? Ne oldu da uğradım bi anda durduk yere.....
Hmmm..
Bugün çok ilginç bir problem yaşadım. Sizinle de paylaşayım dedim. Sorunu çözünce yine yazarım...

Aracı biliyorsunuz, yıllardır bizde.
Bugün çıktık yola, 500 m falan gittik gitmedik, bi anda stop etti motor.

-LPG kontrolü yaptım, yok...
-Aracı baypas ettim, direkt benzinde çalıştırmayı denedim yine aynı..
Marş basıyor, farlar vs yanıyor ama motor çalışmıyor. Ateşleme yapmıyor.

Bir tanıdığı aradım, dedi Triger kopmuştur, geçenlerde bi arkadaşın başına geldi! İyi de, bu arabada Triger yok ki!!! Zincirli...

Hmmm, son çare elektrikçi çağırdır ama elektrikçinin gelmesini beklerken bütün kabloları söktüm geri taktım motordaki.
Bir de arabayı ilk çalıştırdığım, (bazen bujilerin ateşlemesi nasıldır diye yoklarım), motor çalışırken sırasıyla her buji kablosunu söküp takmıştım. kabloyu sökünce sendeliyor, takınca düzgün çalışıyorsa o bujinin ateşlemeyi yaptığı anlamına gelir...
Yani yola çıkmadan 15 dk önce herşey normaldi!

Ne oldu da stop etti bu araba... marş basıyor ama ateşlemiyor!

Elektrikçi geldi, distribütör kapağı taktı yeni, ama gene yok, çalışmıyor... Gündüz gözüne bakcaz yapacak birşey yok dedi...

Sonuç; Tahminlerim,
1)Ateşleme Bobini, değişecek, çalışırsa sorun burada....
2) Volant Sensörü, değişecek, çalışırsa sorun burada....

İlk iki seçenek fıs çıkarsa, hapı yuttuk! :))))))

Hadi hayırlısı bakalım... Yarın ola hayrola...

Ateşleme bobinini kendim söküp takabilirim ama Volant sensörünü? Bilmiyorum! Allah Büyük....

Son düzenleme:

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. Söylediğiniz iki sebep dışında benim aklıma tevzi makarası geldi. İnşAllah en kısa sürede hallolur sorununuz.:eyv

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ve bugün....
Macera devam etti!!!
Önce parçacıya gittim, parçacıdın Bobin ve Sensör aldım. (Bobin VALEO, şaşmayın derim).
geldim, söktüm taktım. bastık kontağa, yok çalışmıyor. vurdurayım dedim, vurdur vurdur yol bitti, yok.. çalışmıyor.
Basa basa aküyü de yedik..
Çağırdık gene bi elektrikçi, takviye yapalım diye, niye takviye kablosu yok!!! (SİZE TAVSİYEM, ÜŞENMEYİN, GİDİİN TAKVİYE KABLOSU ALIN, KOYUN DURSUN ARABANIZDA, MARKA MODEL FARKETMEZ, TAKVİYE KABLOSU HAYAT KURTARIR)
neyse kablonun eksikliğini çektikten sonra ben, gelen elektrikçiye durumu anlattım, çalıştır arabyı dedim. Öyle etti böyle etti...
Ateşleme var ama karbüratör patlatıyor, çalışmıyor. Hayda!!!!!

Adam diyor çekicez arabıyı, alacaz paranı.. Araba boğulmuş, bujiler ıslanmıştır, sökcez vs vs vs.. sayıyor..

Neyse kalsın dedik. adam gitti.
Kaldım gene arabayla başbaşa...

Her gelen buji kablolarını yoklamıştı. Orijinal sıralamayı hatırlamıyordum, çevreden de geçen bir tane R9 ya da R19 yoktu.
En son, Renault servisindeki ustayı aradım yardımını istedim, tarif etti sıralamayı, bas çalışacak dedi.

Aldım benzine, akü bitik, zorlamaya gelmiyor... Ona rağmen, tek marşta araba çalıştı.....

Sonra söktüm yeni sensörü, eskiyi taktım, hala çalışıyor... sorun çözüldü...
Meğer Bobinmiş!!!!!!

Böyle de bir anım olmuş oldu.

Ama şunu da öğrendim, piyasadaki elektrikçilerin çoğu işe yaramaz... Motor ustaları da aynı. herkes, kerizdir ne yolsak kardır misali para dürdüklücem diye uğraşıyor ama bi halttan da anlamıyor...
Arabyı yıllardır tamir ede ede dilinden de iyice anlar oldum... gene işsizim, ne yapsam?? Karadüzen Renault Servisi diye bir tamirhane mi açsam ? :) (bu işin şakası tabi)
ama piyasada USTA kelimesini hak edecek tamirci kalmamış.. bunu da bir kez daha öğrendim!

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Hadi geçmiş olsun iyi ve unutulmaz bir tecrübe olmuş benimde çook eskilerden bir böyle bir anım vardı yeniden yaşar gibi oldum sayende :))

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla sorma Kerem Abi, hem de ne tecrübe.....
:) ama artık bujilerin sıralamasını öğrendim, hangisi 1 numara vs hepsini biliyorum :))) neye göre takılıyormuş vs :D
Kolay kolay yolda kalmam gari... :) ama Takviye kablosu almak farz oldu!!!!!