Ayağı gazdan çekince aracın sarsılması-çözemiyorum yardım lütfen

Selim28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, aranıza yeni katıldım :) 1,5 senedir 2005 clio var. Ufak tefek sorunlar hariç güzelce kullanıyorum, gayet memnunum.
Yalnız yazın 1 hafta aracı kullanamadım, o süreçte akü bitti. Takviye ile çalıştıramadık ve aracı vurdurduk. O günden sonra ayağımı gazdan çekince araç sarsılıyordu. Ustaya gittim kulağından olduğunu söyledi alt kulağı değiştirdik, pek de etkilemedi. Daha sonra motor takozunu değiştirdim yüzde 40 civarı bir etki oldu ama yine sarsılıyordu. Bu şekilde biraz kullandım sonra tekrar farklı bir ustaya gittim. Motor takozu tekrar yağ sızdırmış. Daha önce taktırdığım 2 parçanın da orjinalini almamı söyledi, ben de gidip aldım ve taktırdım. Şükür bu sefer yüzde 80 bir düzelme oldu ama yine ayağımı gazdan çekince ufak bir sirkeleme var. Başka bir abide de clio var onda denedim aynısını gram sirkeleme olmuyor. Yaptığım tam olarak şu; normal 2 veya 3. viteste giderken ayağı gazdan bırakıyorum kendi hızıyla gitsin diye ufaktan ileti geri hissettiriyor. Çok yavaş ve debriyaja basarak çekersem pek etkilemiyor. Bir tanıdığım baskı balatadan olabileceğini söyledi hatta balatada bir sıkıntı yok yüzde 90 baskıdandır dedi. Siz ne düşünüyorsunuz? Var mı bu sorunu daha önce yaşayan? Çözmek istiyorum iyice başıma dert oldu.

debrelim03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu hafta balansçıya lastik balansı için gittiğimde benimde belli bi hıza yani 100 km gibi ulaşınca gaza yüklenmediğim zaman çok hafif motor titremesi hissediyorum diye sorduğumda aks lerden olabiceğini söyledi direk buna bağlamak ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Selim28

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu hafta balansçıya lastik balansı için gittiğimde benimde belli bi hıza yani 100 km gibi ulaşınca gaza yüklenmediğim zaman çok hafif motor titremesi hissediyorum diye sorduğumda aks lerden olabiceğini söyledi direk buna bağlamak ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Hocam benimki daha çok 2-3. viteslerde oluyor. Titreme de değilde ufak bir sirkeleme gibi ileri gidip geliyor ama çok ufak.

debrelim03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam benimki daha çok 2-3. viteslerde oluyor. Titreme de değilde ufak bir sirkeleme gibi ileri gidip geliyor ama çok ufak.
siz bunu yazınca aklıma eski reno 12 ler geldi. bazılarında dediğiniz gibi gazdan ayağını çekince şanzıman kaynaklı bir silkeleme oluyordu acaba şanzıman kaynaklı olabilirmi diye düşündüm vites dişlileri arasında zamanla boşluk olduğu için yapıyordu yanlış hatırlamıyorsam sizin aracınız kaç km bilmiyorum ama aklıma geldi