Balata sorunu

eroll06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar 2013 model 2014 trafige cikisli 1.2 sporttourer joy aracim var. 27000 km de . Lastikci degisim yaparken balatalarin degismesi gerektigini soyledi. Balatalara baktim 0.5 cm civari tahmini olarak. Birde fren yatigim zaman demire surter gibi ses geliyor. Sizce balata bittiginden mi yapar bunu

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet çok yüksek ihtimallle

RynR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balatalariniz bitmiş. Sesin kaynagi muhtemelen disklerden geliyo. Disklerin yıpranması daha büyük masrafa yol açar. Benim gorusum fren icin 0.5 cm yeterli değil. Pek pahali parcalar da degil Degistirmekte fayda var . bende 2ci. bakim yani 20.000 de önlerin bittigi soylendi direk degistirttim.

RynR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araci benim gibi sadece sehir icinde kullaniyosaniz dur kalk lar daha fazla olduğundan bitmesi normal. 27.000 iyi dayanmış :)

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
27.000 km iyi bir rakam. Ben trafiğe girmediğim halde ki sakin kullanırım genelde, periyodik bakımlar sırasında daha 5.000 gider demelerine rağmen bakım sırasında değiştiriyorum. Bahsettiğiniz sürtme sesi ( kazıma sesi ) başlatanların bitip diske sürtmesinden kaynaklanıyor ki bu da arkadaşların dediği gibi disklerin ömründen yer ve daha fazla masrafa yol acar.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sesi duysanız da duymasanız da yeni balata taktığınızda fren performansınızın tam olmasını istiyorsanız disklerinizi değiştirin.. eğer bütçe ayıramıyorsanız çok daha ucuza(30-40 tl gibi bir rakama) disklerinizi tornadan geçirtin. önceki balatalarınız ömrü boyunca disk üzerinde kendi yerini kendi şekli ile açtığı için birebir uyum sağlamayacaktır. fren esnasında aracınızda titremeye sebep olabilir. sonuçta disk ve balata birbirini karşılıklı aşındıran şeylerdir. ya diskin yüzeyinin düzeltilmesi (sadece 1 defa yapılır bir dahaki balata değişimine diski de değiştirmek gerekir tekrar tornadan geçerse fazlasıyla inceleceğinden tehlike oluşturabilir.). ya da değiştirilmesi gerekir. bu sayede yeni balatanız tam düz bir yüzeye basacağından karşılıklı şekil alması sağlanır.. daha sağlıklı olur.

Not: eğer diskinizi değiştirmeden ya da tornalatmadanyeni balatalarınızı takarsanız.. ve bir süre sonra titreme problemini fark edip gidip diskleri de taşlatayım bari derseniz, çok geçmiş olsun... balatanız çoktan şekil değiştirmiş olacak ve titreme problemi devam edecektir... hem balata değişimi hem disk taşlatma aynı anda olması gereken işlemlerdir..

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
nacizane fikrim clio 2017 arkadaşın fikrine katılmıyorum şayet balata bitip diskleri aşındırmadı ise. her balata değişiminde disk değişirsek yandık. hem masraflı hemde gereksiz. taşlatma sizinde söylediğiniz gibi aşınma olacağı için son çare. diskler aşınmış ise bunu takan usta zaten bakar ve söyler. aksi durumda balatalar disklere kısa sürede uyum sağlayacaktır. yani özetle yaklaşık 20 000 de balata değişiyorsa 100 bin de disk değişir. yani yaklaşık 5 kez aynı diskle balata değişimi olur. bu azalbilir de çoğalabilir de balataları zamanında değişmeye, balatanın kalitesine vs. göre.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
balatayla beraber disk de her daim aşınır.. ama az ama çok.. ve yüzeyi düzgün olmayan bir disk ile yeni bir balata ne kadar şeklini almaya çalışsa dahi %100 uyum olmaz ... videoyu izlemenizi öneririm arkadaş taşlanmamış ya da yenisi ile değiştirilmemiş diskin oluşturduğu sonuçları detaylı bir şekilde gösterip anlatmış. ha değiştirmezsiniz ses yapar.. fren performansınız düşer ama umursamazsınız o sizin kendi muhasebeniz elbette.. gönül ister bir fren sistemi 500 bin km gitsin istanbul trafiğinde hepimize... hiç birimiz havaya para saçmaya niyetli değiliz..

eroll06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki arkadaslar maliyetler nedir. Hangi marka taktirmaliyim . Bu arada gorusleriniz icin tsk.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Onler orjinal 90 tl veka kale gibi markalar 30 40 tl civari.ben trw bulamayinca veka taktirdim diye hatirliyorum bi sorun yok.