Bilinmeyen Gürültü

vet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mrb arkadaşlar. Sizleri uzun zamandır takip ediyorum ama kayıt olmak bugüne nasip oldu.

2000 model Megan aracımın kabin içerisinde duyulabilen bir gürültü var. Bu yabancı sese harıltı-hırıltı da diyebilirim. Özellikle rolantide net duyulmakta ve devamlı gelen bir ses değil. Bu aralar arttı. :polis

Debriyaja veya gaza basınca değişen bir şey yok.

Triger setini değiştirmeye müteakip ortaya çıktı. Ustalar tesadüf olduğunu düşünüyor. Kasnak ve devirdaim değişti. Şarj dinamosu bilyesi ve bakımı yapıldı. Motor saat gibi çalışır durumda. Ama gelin görün ki bu sesi yok edemedik. reno

En son egzos ustasına götürdüm. Egzos kazanı içerisinde kırık olduğunu onunda böyle şeyler yapabileceği söylendi. :pislik

Ne yapsam ki arkadaşlar? Kafam çok bozuldu bu duruma.:sinirli

Son düzenleme:

zazum55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hırıltı bende de var ısınınca geçiyor mu ben iki şeyden şüpheleniyorum
1. Manifolt ile egzos u bağlayan spiral var o eskidi
2. Manifolt da bir sıkıntı var artık conta mi eskidi kaçak var desem aracın gidişinde çalışmasında sıkıntı yok iyi bir egzos ustası çözecek artık

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta spiralin eskimesine bağlı sesler vardı geçen değiştirdik önden gelen ses ciddi azaldı. Fakat katalizörün de ömrü bitmek üzere olduğundan tamamen kesilmedi. Katalizör 150.000 den sonra dağılmaya başlarmış, LPG de olunca yüksek ısıdan dolayı aşınma daha da hızlı oluyor.
Ses ön kapının gövdeye birleştiği yerin hizasından ve alttan geliyordu. Katalizör diyende oldu ama altını sürtüp spirali yırtınca olay netleşti.
Sizdeki sesin nereden geldiğini iyice anlamanız lazım. Bir kaç ustaya göstermekte fayda var. Teşhisi bazen yetkili serviste çalışmış bir usta bazen de LPG montajcısı gibi normal bir usta koyabiliyor.

vet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ses sadece kabin içerisinden geldiği için teşhisi de zor oldu.
Yakıt göstergesi (benzin) kırmızıda yanıyordu yani benzinim azdı. Akabinde benzin aldım şimdilik ses kesildi. İnsan hayret ediyor bu ses arka koltuktan nasıl kaynaklanır diye! reno
Ustalar benzin pompasının yakıt azlığına bağlı ses yapabileceğini veya pompanın kömürlerinden oluşabileceğini söyledi.
Şu an ses kesildiği için daha fazla kurcalamak istemediğim. Devam ederse duruma göre işlem yapacağız artık.
Yardımlarınız için teşekkürler. Takipteyim.:bravo