Bilye sesiiii nereden gelebilir.

urall

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm arkadaşlar.

sorum ve öğrenmek istediğim şu: bu kıştan beri motor tarafından 1100 1300 arası gaz verdiğimde. araçtan bilye sesi ne benzer bir ses duyuyorum. önceleri umursamadım. ama kullandıkça sesin arttığını fark ettim. bu sesin. ya devirdaim pompasından yada hidrolik direksiyon kutusundan geldiğini sanıyorum.

acaba özellikle hıdrolik direksiyon kutularının üzerinde yağlama grasörlüğü gibi birşey varmı. yoksa bizim bilye rahmetlimi oluyor diyeceğim ve kaça mal oluırdur yakın zamanda başına böyle bir durum gelen arkadaşlarımız varmı acaba. çözüm sadece bilyeyi değiştirerek hallolurmu.

kazasız belasız günler dilerim.

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta da o devirlerde sabit giderken (1200-1600) motor bölümünden şık şık ses geliyor pek şiddetli bir ses değil. Devir yükseldiğinde kesiliyor. Yaklaşık 2bin km önce farkettim ses ilk farkettiğim şiddetiyle çıkıyor artma olmadı. Beni pek rahatsız etmediği için araştırmadım.

gemsazr9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tek bilgiğim mesala devirdaim bilyası dağıldı kasnağını sallıyorsun boşluk oluyor.

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir çok yerden ses gelebilir . Sadece motor değil şanzıman dan bile.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
motor tarafı olduğundan emin misiniz bilye bir çok noktada var ama en çok duyulan şanzuman bilyesi ve porya bilyesidir.

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İticilerden Olabilirmi.?

urall

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm

bu gün sanayi ye gidip ustaya sesi dinlettirdim. sesin triger bilyasından geldiğini belirt ti. sökülüp tekrar yenisi takılacak dedi. masraf olarakta 200 tl dedi.

acaba fiyat ve teşhis doğrumu oda var tabbi. fakat başka yerden gelemeyeceğini de üzerine basarak belirt ti.

başka bir ustaya daha sesi dinlettirdim. o usta ise motorun içerisinden geldiğini ve motorun sökülmesi gerektiği ve içerisinde bulunan bilyaların teker teker elden geçmesini ve bu işin yapılmasını belirtti.

şimdi benim anlamak istediğim şu; motor içerisinde bilya bulunuyormu ki böyle bişey dedi bana. motorun içerisinde nerelerde bilya oluyor arkadaşlar. varmı böyle bir durum.

aracım 1.4 tek nokta energy motor dur.

kazasız belasız günler dilerim.

gemsazr9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
devirdaim bilyası yada alternatör bilyası diyen olmadı mı?

urall

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
fakat biryerden başlamak lazım diye düşünüyorum. ilk olarak trıger bilyesini değiştireceğim. bozulanakadar beklemeyi düşündüm. fakat, bu halde de uzun yola çıkmaya cesaret edemiyorum yolda kalacağım diye. mazallah ALLAH korusun yangınakadar da gider. ama başka ustalarada söktürmeden önce göstereceğim yinede.

kazsız belasız günler dilerim