Bir buçuk aylik triger kayişinin kopmasi

nvzt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar;
Aracımın triger kayışını 53000 km de değiştirdim normalde 60000 km diye bilinen bir söylem var ancak fabrikadan çıkalı 4 yıl olduğu için kafamın da rahat olmasını istediğim için tavsiye edilen bir tamircide değiştirdim. Değişimin üzerinde 3000 km geçmişti pazar günü yolda giderken araç stop etti ve çalışmadı tabi trigeri değiştiren tamircinin oraya aracı çektik dün yani pazartesi günü tamirci baktı triger kayışının koptuğunu söyledi bende yeni değişen kayışın kopmaması gerektiğini söyledim neyse kendim baktım kayışa, kayışın düz tarafı bir yere sürterek aşınmış tabi en sonunda da kopmuş tamircinin söylediği şey devir daimin zor döndüğü ve bunun neticesinde kayışın oradaki sürtünmeden dolayı aşınarak koptuğu yönünde sonuç olarak silindir kapağı söküldü supaplar değişecek tabi haliyle masraf açtı başıma. Buna benzer herhangi birşeyle karşılaşan oldu mu ve kayışın kopmasıyla ilgili farklı bir düşüncesi olan var mı ? Teşekkürler.

AŞiKaR

Reşit Karataş , 2013 Fluence dCi,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yani Triger Değişirken Devir Daimide Kontrol Edebilirdi Ustan Triger Kayışından Ses Geliyormuydu Eğer Ses Geliyordu İse Tirger Kayışını Çok Sıkmışta Olabilir...

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Normalde Triger kayışıyla beraber devirdaimi de değiştirir işi bilen ( seni düşünen ) ustalar. Devirdaim arızalandığı zaman triger kayışı değişiyormuş gibi işçilik parası ödersiniz. Kayış koptuğu için Pistonlar hareket etmeyen sübaplara vurmuştur. Eğer marşada bastıysanız hasar görmüştür. Yeni takılacak olan kayışın orjinal mais olmasına dikkat edin ve arada motor çalışırken dinleyin sürtünme sesi vs gelmesin.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gaza getirmek gibi olmasın ama bence usta hatası hatta bunu kendisi belirmiş. bit usta trigel değişimi yaparken zaten size veya başkasına sormaz devirdaimi de değişir. bu kuraldır 2 kere 2 nin 4 etmesi gibi. neden değişmemiş bayım acaba

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zaten kopan triger kayışlarının yüzde 80 i değiştiği tarihten çok kısa zaman sonra kopar.

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah o ustayi bildiği gibi yapsin. Usta hatasi. Ama gel gör ki iscilik vermeyecem desen küplere binerler, Motor masrafini sirtlamasi gerekirken.

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Büyük geçmiş olsun.

nvzt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yani Triger Değişirken Devir Daimide Kontrol Edebilirdi Ustan Triger Kayışından Ses Geliyormuydu Eğer Ses Geliyordu İse Tirger Kayışını Çok Sıkmışta Olabilir...
kontrol etmemiş işte, rolantide çalışırken farklı bir ses yoktu ama yolda giderken de herhangi bir ses duymadım olan oldu artık cevabınız için teşekkür ederim

nvzt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gaza getirmek gibi olmasın ama bence usta hatası hatta bunu kendisi belirmiş. bit usta trigel değişimi yaparken zaten size veya başkasına sormaz devirdaimi de değişir. bu kuraldır 2 kere 2 nin 4 etmesi gibi. neden değişmemiş bayım acaba
bizimkinin bu kuraldan haberi yok sanırım :)

nvzt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zaten kopan triger kayışlarının yüzde 80 i değiştiği tarihten çok kısa zaman sonra kopar.
yeni takılacak olan kayış kısa zaman sonra yine mi kopacak anlamına geliyor bu söylediğiniz