Bir Devir Sorunuda Benden

hefi07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle herkese selamlar,aranıza yeni katılanlardanım..

gelelim konuya:aracım 99 model coupe 1,6 8v..araç sogukken yada normal seviyede kullandıkça devir yükselmiyor ama biraz hızlı kullanırsam yada yüklenirsem mesela ışıkta durduğumda devir 2000 civarına çıkıyor ve bu aralar coştu 2500ü gördüğü oluyor..bir baska konu düz bi yol düşünün 70km ile gidiyosunuz aracı boşa aldığım zaman devir kendi kendine gaz verir gibi 1000-2000 arası gidip gelip duruyor taaki durana kadar durunca tekrar devir 2000-2500lere kadar çıkıyor..sizce bunların sebebi ne??

bi başka sorum aracıma ön arka etek bakmak istiyorum çeşit olarak bişey bulamıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz antalyada yaşıyorum ve satan doğru düzgün bi yer yok.. ilerleyen zamanlarda aracımın resmini sizinle paylaşırım kısmet olursa.

herkese hayırılı günler

aleza

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam ışıklarda durdun , devir yüksekken gaza hafif basıp çektiğinde devir olması gereken yere iniyor mu ?

hefi07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
malesef düşmüyor..1e takip el freninin cekip debriajdan ayagimi yavasca cekip istop edecek hale geldiginde düsüyor kimi zaman yada araba vitesteyken durmaya yakın devri düstügünde normal hale geliyor

admiral

Barış KARA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun eski cliomdada vardı. Aynı motor. K7M. aracınız lpgli.diye tahmin ediyorum. Gaz kelebeğini ve rolanti sensörünü söktürüp temizletin. Kurum bağlamıştır. Temizletince düzeleceğine inanıyorum. Ayrıca manifold contalarını ve lpg sistemini de kontrol ettirin manifolda giren. Ufacık bir hava alıyorsa biyerden yine gaz takılı kalacaktır. Ben bunları yaptım ve 1 sene rahat etmiştim.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

ZgN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
muhtemelen; ya kelebek açık kalıyo ya da araç başka biyerden hava alıyo problem bu bunun kaynagıda rolanti valfi, kelebk ya da contalardan öncelikle kelebk, rolanti valfi temizleyerek başlayın çözülmezse conta kontrolleri ve arızalı parçaların değişmesi olarak devam ediceksinz. aracınızı cihaza baglatıp sonuca daha çabuk ulaşabilrsinz.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lpg dendir

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.boğaz kelebeği,manifold contaları olabilir.
2.lpg den olabilir
3.rolati valfi bozuk olabilir.

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen arkadaşların abilerin dedikleri doğru. İlk olarak boğaz kelebeği ve rolanti valfini temizletmekle işe başlayın.Daha sonra contaları değiştirin (ucuz zaten bi nevi bakım gibi düşünülebilir bu işlemler) daha sonra da yeni rolanti valfini deneyebilirsiniz direk parçayı aldığınız yerin önünde.Eğer valften değilse geri verme lüksünüz olur, ustaya götürüp detayına inersiniz aracın.