Bozuk yollarda fazla sarsıntı

kugelblitz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence ailesine yeni katıldım, ilk arabam :) 2012 Extreme Edition modeli aldık. Aldıktan sonra fren diskleri ve baskı balata değiştikten sonra yürüründe bir sorun kalmadı ancak, bana göre araç bozuk yollarda, kasislerde vs. çok fazla sallanıyor. Özellikle hafif bozuk bir yoldan geçtik mi bi sağa bir sola beşik gibi sallanıyor. Kasislerde ise normal olarak öne arkaya doğru.

Diğer aksamları yaptırırken bunu da iki ustaya da sordum ancak ikisi de süspansiyonlarında bir şey yok dedi, ne kadar doğru bilmiyorum ama.

Bu kronik bir sorun mudur? Başka Fluence'larda da var mı? Bir şeyin yanlış olmadığından emin olmak için ne yapmalıyım, iki ustaya sordum. Yetkili servise mi gideyim?

Araç hayırlı olur inşallah :) İyi günler.

Canavar113

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Alışkanlıklarla alakalı bir durum kanımca.Daha evvel kullandığınız araç ,şu an ki aracınızdan daha sert suspansiyona sahip bir araç ise bu tür bir hissiyat vermesi normal.
Tabiki Toplu bir amortisör arızası da olabilir. Sizin yapabileceginiz kontroller sonunda teşhis koyabilirsiniz. Evvela yağ kaçağı varmı diye gözle amortisorlerinizi gözle kontrol edin.Akabinde kanımca en kesin çözüm. Aracınızı başka bir araçla yakından takip edin hafif stabilize yolda teker sekerek ilerliyor ise amortisör kesinlikle patlak. Stabil ve istikrarlı hareket ediyor ise sıkıntı yok aynen devam....

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence Türkiye şartları için biraz değiştirilerek satışa sunuldu. Daha yüksek yapısı ve daha uzun yay ve amortisörleri var o yüzden sallantı normaldir aynı zamanda bu sallantıyı azaltmak, yol tutuşunu arttırmak için biraz sert yapıdalar o da bozuk yerlerden daha sert ve sesli geçiş yapmaya sebep oluyor. Zamanla alışırsınız, aracın diğer artı yönleri daha çok hoşunuza gidecektir, mesela az yakar çok kaçar, içi ve bagajı geniştir, parçası bol ucuz, her yerde servisi var, sorunsuz uzun süre binilir. Bende kadjar var, oda çok sert dan dun gidiyor, eski Megane 2 le puf puf geçtiğim yerlerden tangır tungur sanki off-road yapıyormuşum gibi gidiyor ama diğer artıları yanında görmezden gelinebilir.

Son düzenleme:

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence bozuk yollara dağ taş bayıra gittim araçta sorun yok alt takımları güçlü iyi

kugelblitz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Alışkanlıklarla alakalı bir durum kanımca.Daha evvel kullandığınız araç ,şu an ki aracınızdan daha sert suspansiyona sahip bir araç ise bu tür bir hissiyat vermesi normal.
Tabiki Toplu bir amortisör arızası da olabilir. Sizin yapabileceginiz kontroller sonunda teşhis koyabilirsiniz. Evvela yağ kaçağı varmı diye gözle amortisorlerinizi gözle kontrol edin.Akabinde kanımca en kesin çözüm. Aracınızı başka bir araçla yakından takip edin hafif stabilize yolda teker sekerek ilerliyor ise amortisör kesinlikle patlak. Stabil ve istikrarlı hareket ediyor ise sıkıntı yok aynen devam....

Yani abimde Corolla var 2020 model ama, araçların ağırlıklarına baktım ikisi de tam 1280 kg. Dedim acaba Fluence hafif ve yüksek diye mi çok sallanıyor, pek zannetmedim. Dediklerinizi kontrol edeceğim hocam. Ama gezme filan yapmıyor. Teşekkürler cevap için.

kugelblitz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence Türkiye şartları için biraz değiştirilerek satışa sunuldu. Daha yüksek yapısı ve daha uzun yay ve amortisörleri var o yüzden sallantı normaldir aynı zamanda bu sallantıyı azaltmak, yol tutuşunu arttırmak için biraz sert yapıdalar o da bozuk yerlerden daha sert ve sesli geçiş yapmaya sebep oluyor. Zamanla alışırsınız, aracın diğer artı yönleri daha çok hoşunuza gidecektir, mesela az yakar çok kaçar, içi ve bagajı geniştir, parçası bol ucuz, her yerde servisi var, sorunsuz uzun süre binilir. Bende kadjar var, oda çok sert dan dun gidiyor, eski Megane 2 le puf puf geçtiğim yerlerden tangır tungur sanki off-road yapıyormuşum gibi gidiyor ama diğer artıları yanında görmezden gelinebilir.

Evet hocam ilk aracım için gayet memnunum, çok da az yakıyor içi geniş ferah. Diğer alırken olan problemleri hallettik biraz kozmetik dışında bir de bu problem kaldı sadece. Eğer yapısı böyle ise eyvallah deyip devam edeceğim onda sıkıntı yok. Şu anda bu bir problem mi yoksa yapısı mı böyle onu anlamaya çalışıyorum. Cevap için sağolun.

kugelblitz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence bozuk yollara dağ taş bayıra gittim araçta sorun yok alt takımları güçlü iyi

Evet abi dizel motor ve yüksek yapısı ile Kocaeli tepelerine sorunsuz tırmanıyor ben de memnunum :)

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Siz yine de bozuk yollarda, dağda bayırda fazla zorlamayın bizim ön takım salıncak burçları dikine durduğu için fazla zorlarsanız çatlar, yırtılır masraf çıkarır :( ama üzülmeyin bütün fransızlarda bu durum mevcut, Megane 4, Fluence, Kadjar, Peugeot 3008, Citroen C5 Aircross... Eğer çatlama yırtılma olursa direksiyon pozisyonu değişimi, yolda çekmeler, gaza yada frene basınca yön değiştirmeler olabilir can sıkar.

selman68

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı olayı ben de 2015 Fluence de yaşadım sorun amortisörler de. 6 farklı ustaya gittim hepsi ses geliyorsa ya da kaçak varsa bozuktur mantığıyla baktı ve hepsi amortisör sağlam dedi. Çok araştırdım ve bunlar olmadan da amortisörün bozulduğunu gördüm. Ön ikisini değiştirdim. Şu an sallanma yüzde 90 azaldı yol tutuşu bariz arttı.