Bu işlem zarar verir mi?

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam klavyenize sağlık cevabınız için okumadan bir teşekkür edeyim dedim :D yanlış bilnenler düzeltilmiş olacak sayenizde.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değildir.

Ancak de......., İstanbul-Adana sürekli yokuş aşağı olsaydı İstanbul' da doldurduğunuz deponuzla bir ml. yakıt harcamadan Adanaya giderdiniz. Ancak az yaksın mantığı ile boşa alırsanız ne olurdu hesaplayalım: İstanbul-Adana E-80 üzerinden 935 km. (google maps). Sanal marka Cillop model aracımız ise 100 kilometrede 8 lt. yakıt tüketiyor. 8 x 9,35 = 74,8 lt yakıt tüketirdik. Bu araç benzinlil ise 4,35 x 74,8 = 325,38 TL, dizel ise 3,60 x 74,8 = 269,28 TL' yi resmen çöpe attık demektir. Bu durumda Sanal marka Cillop aracımızın yakıt tüketiminden de şikayetçi olup marka ve modeli kötülememiz işten bile değil......cebimize hem milli servete az da olsa katkımız olur.

Merhaba,
Vİtes boşta 100 kmde 8 litreyi nasıl bulduk onu anlamadım?

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Vİtes boşta 100 kmde 8 litreyi nasıl bulduk onu anlamadım?

Hesap hatası, uyarı için teşekkürler. Bilgideki eksiği tamamlayarak hesabı düzeltelim.

Kaba bir hesapla aracımızla yaklaşık 6. viteste yaklaşık 2800 d/dk' da seyir halinde olduğumuzu var sayarsak yaklaşık hızımız 115-120 km/h arasıdır (marka modele göre değişir, kaba hesap yapıyoruz. unutmayalım ki hesabın mantığı önemli, kendi aracınıza göre hesaplayabilirsiniz). Yani normal, hatta düşük sayılabilecek yakıt tüketimi için ortalama hızımızın bu olduğunu var sayarsak;

Yine kaba hesapla;
2800 d/dk' da 8 lt yakıt tüketen aracımız var ise
Rölanti devri 800 d/dk ise
Rölantide harcanan yakıt (örnek hızda gidilirken, vites boşta ve motor rölantide, 100 km' de): +2,28 lt olur (+ çünkü rölantideki yakıt değerleri verim değerlerinden farklıdır)
Buna göre hesabı tekrarlamak gerekirse;
İstanbul-Adana E-80 üzerinden 935 km. (google maps). Sanal marka Cillop model aracımız ise 100 kilometrede 8 lt. yakıt tüketiyor. Bu durumda aynı yolu aynı hızda rölantide gidersek 100km' deki yakıt tüketimimiz 2,28 üzerinde olur. 2,28 x 9,35 = 21,318 lt yakıt tüketirdik. Bu araç benzinlil ise 4,35 x 21,318 = 92,75 TL, dizel ise 3,60 x 21,318 = 76,75 TL' gereksiz yakıt tüketimine denk gelir.

Önceki hesabı gece yarısı kafada bin parşa şey varken yapıp yazmıştım, kusura bakmayın. Uyarı için ayrıca teşekkürler :eyv

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hesap hatası, uyarı için teşekkürler. Bilgideki eksiği tamamlayarak hesabı düzeltelim.

Kaba bir hesapla aracımızla yaklaşık 6. viteste yaklaşık 2800 d/dk' da seyir halinde olduğumuzu var sayarsak yaklaşık hızımız 115-120 km/h arasıdır (marka modele göre değişir, kaba hesap yapıyoruz. unutmayalım ki hesabın mantığı önemli, kendi aracınıza göre hesaplayabilirsiniz). Yani normal, hatta düşük sayılabilecek yakıt tüketimi için ortalama hızımızın bu olduğunu var sayarsak;

Yine kaba hesapla;
2800 d/dk' da 8 lt yakıt tüketen aracımız var ise
Rölanti devri 800 d/dk ise
Rölantide harcanan yakıt (örnek hızda gidilirken, vites boşta ve motor rölantide, 100 km' de): +2,28 lt olur (+ çünkü rölantideki yakıt değerleri verim değerlerinden farklıdır)
Buna göre hesabı tekrarlamak gerekirse;
İstanbul-Adana E-80 üzerinden 935 km. (google maps). Sanal marka Cillop model aracımız ise 100 kilometrede 8 lt. yakıt tüketiyor. Bu durumda aynı yolu aynı hızda rölantide gidersek 100km' deki yakıt tüketimimiz 2,28 üzerinde olur. 2,28 x 9,35 = 21,318 lt yakıt tüketirdik. Bu araç benzinlil ise 4,35 x 21,318 = 92,75 TL, dizel ise 3,60 x 21,318 = 76,75 TL' gereksiz yakıt tüketimine denk gelir.

Önceki hesabı gece yarısı kafada bin parşa şey varken yapıp yazmıştım, kusura bakmayın. Uyarı için ayrıca teşekkürler :eyv

rica ederim.
rölantide araçlar 0,8 lt / sa civarı yakıt tüketiyor. saatte 100 le gitsek 0,8 lt/100 km eder. ama mantık anlaşıldı.

renault 30 km hıza kadar ortalama yakıt tüketimi göstermiyor, dier markalarda dururken de yazıyor ekranda.
acaba renault ortalama yakıt tüketimine de dururken ki yakıtı katmıyor mu, hesaplama yaparken.

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rica ederim.
rölantide araçlar 0,8 lt / sa civarı yakıt tüketiyor. saatte 100 le gitsek 0,8 lt/100 km eder. ama mantık anlaşıldı.

renault 30 km hıza kadar ortalama yakıt tüketimi göstermiyor, dier markalarda dururken de yazıyor ekranda.
acaba renault ortalama yakıt tüketimine de dururken ki yakıtı katmıyor mu, hesaplama yaparken.

Çok güzel bir noktaya değindiniz. Büyük ihtimalle hemen hepimizin gözünden kaçan bir nokta.
Yetkili servisteki formen ve kalite kontrolcü arkadaşlar sanırım bu cevabı verebilirler. Nitekim rölantideki mecburen yakılan yakıt, yine de bu rakkamı vermiyor oluşu birşeyleri gizliyormuş hissi uyandırıyor. Tek amaç rölantideki yakıt tüketiminin dengesizliğini gizlemek de olabilir.

FatihR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben samsun metro markette calisiyorum, bizde olanin aynisi diger magazalarimizda da oluyor eger yoksa taleb edin getirmek zorunda...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba,
Ben ürün için değil tanışma için sormuştum.

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rica ederim.

bu sorunun cevabı yakıt alırken belli olur. 45 lt lik depoda bilgisayar 25 lt yakıt harcadın diyorsa mantıken 20 lt yakıt alması lazım. ama pompada 30 lt de atıyorsa yol bilgisayarı yanlış demektir. ben şahsen bunun olacağını sanmıyorum.en fazla 1-2 lt fark olacaktır.