Buji Yağlanma Sorunu

alperim

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracımda hafiften bir tekleme,güç kaybı ve fazla yakma sorunu vardı iki bobin buji kablosu ve bujileri değiştirdim sorun bir süre kesildi sonra yine başladı bugün rölanti rölesi ve gaz kelebeği temizlendi bosch serviste sonuç yine aynı. En son bujileri söküp bakalım dediler söktüklerinde yeni takılan bujilerin ikisinde yağlanma olduğunu söylediler bununda sübaplardaki contaların yanmış olmasından dolayı olabileceğini söylediler.Eğer burdan değilse sekmanlardan kaçırıyordur o zamanda 2000.TL.gibi bir masraf olur dediler doğru mudur bu Bosch servislere ne kadar güvenebilirim başına böyle birşey gelen varsa bir yardımcı olursa sevinirim

mistik60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. Konuyu görünce sekmanlardan olabilir diyecektim tam, yazmışsınız zaten.
Araç kaç kilometrede, hiç hararet yaptı mı daha önce?

R5TUNİNG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracın marka modeli ne merak ettim...aynı zamanda egzosttan mavi duman atıyormu...duman maviyse ve pis kokuyorsa yağ yakdığı anlaşılır...

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Segmanları değiştirmek isteyebilir ( Yağ segmanlarını )

alperim

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1998 2.0 16V 267000 km de mavi duman atıyor ama hararet sorunum yok yarıdaki çizgi ile 3.çeyrek çizgi arasında sabit duruyor arada bir aşağı doğru ani düşüp yükseliyor

mistik60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağ eksiltiyor mu peki?Eksiltiyorsa kaç km'de ne kadar? Mavi duman iyiye işaret değil.
Belki conta yanıktır diye hararet yaptı mı diye sormuştum.

LİKABLE41

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba öncelikle dediğiniz olayın aynısı bende vardı aracım sarsıntılı tekliyo,fazla yakıt,eksozdan dengesiz duman verme, 2 gün önce rektefeden aldım aracımı sübaplar,sübap lastikleri,triger kayışı,üst kapak conta,manifolt conta,bujiler,buji kabloları,değişti toplam masrafım Kapakcı- 300 motorcu -200 parçalar - 225 toplamda 725 TL Para cıktı ama arabam yakıt olsun performans olsun o dengesız tıtreme hiç birinden eser kalmadı ...

alperim

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben bu araçları çok sevdiğim için biraz ucuzunu alıp ağır bakımları yapılmamış olsun ben yapıyım dedim.İlk iş debriyaj,triger seti,4 disk fren balataları ve ön düzenini değiştirdim ayrıca polen filtresi de dahi benzin gaz hava ayağ filtrelerini buji kablosu buji ve bobinlerine kadar değiştirdim.Tam araba istediğim gibi oldu derken bizim kocaoğlan kesik kesik gaz yemeye başladı bujileri bir söktüler ki yağlanma var tabi bunu keşfedene kadar da bu tekleme için 1100 tl para verdim denenmedik yöntem kalmadı ama son çare segman atmaya geldi inşallah senin dediğin gibi sorunsuz olur 16.500 TL ye malolacak ama laguna için değer hiç acımıyorum bile çıkınca birde tavan hariç komple boyatırım tam istediğim gibi olur.Ondan sonra satılamazsa satılmasın

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde başımda benzeri bir sorun var ama biraz değişik. Benimkinde tekleme vs yok sadece gaza ani basmalarda araba boğulur gibi oluyor hemen cevap vermiyor. Rolanti özellikle gazdayken boşa atınca birden düşüp yukarı fırlayıp normal yerine iniyor. Bazende benzindeyken arabayı çalıştırıyorum ama önce gazı algılıyor sonra stop ediyor. Bugün bilgisayara bağlattım kam mili sensörü arıza veriyormuş. Benimde bujilerde yağlanma var. Contalar sübap lastikleri bütün keçeler yeni değişti. Daha önce conta hasarlıydı. Ama arkada ne sıcakken ne de soğukken yağ dumanı yok. Ama yağ eksiltiyor araba 2500 km de yarım litre civarında bazen daha fazla. Bujilerin neden yağlandığını sorduğumda bana egzantiriklerin alt kısmına özel bir sıvı conta sürülmesi gerektiği ancak genelde bally sürülmesinden dolayı bunun olabileceği söylendi. Zırt pırt açtırmakta istemiyorum. Başına gelenler banada yardım etsin :)

mistik60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimkinde tekleme vs yok sadece gaza ani basmalarda araba boğulur gibi oluyor hemen cevap vermiyor. Rolanti özellikle gazdayken boşa atınca birden düşüp yukarı fırlayıp normal yerine iniyor.
Bu durum bende de vardı. Rampada da çabuk yığılıyordu araba. Egsoz sistemini yeniledim canavar gibi oldu. Orta susturucuyu ve son susturucuyu değiştirdim. Arabayı aldığımda orjinal olmayan susturucular vardı üzerinde. Önce orta susturucu (çift kazanlı-tek çıkışlı olandan) aldım. Araba biraz toparladı ama hâla devam ediyordu yığılma. Son susturucuyu da değişince mükemmel oldu. Önceden 4. vitese düştüğüm rampalarda şimdi 5. viteste hızlanarak çıkıyorum.