Bujilerin Yağlanması

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

Geçtiğimiz sene bir arkadaşım benimle beraber İDE'sine komple mekanik bakım yaptırmıştı. Segmanlar takım, yatak takım, subap takımı (bacak lastikleri vs. hepsi) değişmişti.
Bugün yanına gittiğimde aracını kullanma fırsatım oldu, çekişi hafif düşük geldi. Bujilere bakayım dedim, bujilerde yağlanma vardı. Biraz sohbet ettik, aracı geçtiğimiz yaz fan arızasından dolayı kısa süre hararet yapmış, ben sübap bacak lastiklerinden şüpheleniyorum. Segmanların bu kadar kısa sürede aşınacağını düşünmüyorum, çünkü karakteri benim gibi, fazla sıkıştırmaz ve uzun yola çok çıkar.

Sizin düşünceleriniz nelerdir, paylaşırsanız memnun olurum.

onurssxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üst kapak contadan yağ sızdırıyor olabilir mi ? Eski aracımda başıma gelmişti, würth ısıya dayanıklı sıvı conta ile hallolmuştu

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mantikli, araci gereginden fazla yag buhari cikariyor.

RenaultSporT

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
yag kapagını ve cubugu cekin normalde ufak bir hava gelir hafif dumanla karısık geliyorsa fazlaca arac muhtemelen segman kırmıstır veya piston erimistir
yok ordan gelmiyorsa kulbutor ust kapgının ordan sızıntı olabilir veya subap lastiklerinden
ben hic zannetmiyorumki motor yapılırken orjinal ekipman kullanılmıs olsun
neler goruyoruz adam conta takımı alamıyor veya almıyorhatta 50-60 lira silindir kapak contasının bile almıyor yansayai olarak gidiyor sıvı silikon sıkıyor eski contanın ustune
gözünüzle gormediyseniz inanmayın derim

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Contalar servisten alındı, beraber almıştık başkan. Dediğin olayı yaptım motor harareti optimumdayken, normaldi herşey.
Aracın 1-2 defa hararet yapıp bacak lastiklerini gevrettiğinden şüpheleniyorum, çünkü duman atmayı ancak yüksek sıkıştırmalar da yapıyor.

BunyaminKapicioglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bahsettiğiniz buji yağlanması hatta bir bujinin yağ içinde kalması problemi benim araçta var (şuan) o yüzden aracımı kapıda yatırıyorum. Bir ustaya sordum. söktü baktı motor üst kapağı contası kaçırıyor dedi. Ve aşırı hıza bağlı olarak bu durumun oluştuğunu düşünüyor ki bu arıza baş göstermeden önce 240 km hız yapmıştık. Sanırım doğru tesbit.

Bu arada Onur Kardeş sen nekadar ücretle gidermiştin bu problemi? Benim durumlar şu ara kritik olduğu için aracı kapıda yatırıyorum :(