Çakmaklık bağlantı yardım

acnahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar araçta çakmaklığı kulanmadığımdan aliexpresden usb jarz aldım fakat bağlantıda problem yaşatım şöyle izah edeyim
nOl6jM.jpg

çakmaklıpğa bağlı böyle bi söket var sarı ve mavi ayrı o kırmızı ve kahve karışık iki kablo biyere bağlı karşıda 3 pin var yani,benim elimdeki alettede bi artı bi eksi var ee burda 3 kablo var nedeyerek sarıyı artı maviyi eksi buldum çalıştı dedim diğer iki kabloyuda artının yanına bağlayım ne olduğunu bilimiyom ya bağladım kimse yok sona baktım sigorta yanmış dedim bunlara gerek yok bu arada benim elimdeki aletin arkası böyle
9mN1Yr.jpg

arkası böyle bi artı bi eksi var bende sarıyı artıya maviyi eksiye bağladım ve çalıştı ya diğer iki kabloyu bağlamdan taktım sonra fark ettim ben ışıkları açınca bunun ışıkları sonüyo çalışırken ışık yanıyor normalde sonra telefonu jarza takıp denedım baktım kimse yok yani ben farları açınca bu çaılşmıyo farları kapatıyom çalısıyor nası iş anlamadım kesin kablolarla alakalı dedim sonra geri söktüm ama neyi nere bağlıcam bilmiyom bilgisi olan arkadaşların yardımını beklyorom he olsaydı nası olcaktı şekil burda
Yg6L8D.jpg
resimler biraz büyük oldu ama qw

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cakmaga gelen 4 kablonun 2 si çakmağın + ve - sisidir.ayrica çakmağın çevresindeki ışık için gelen kablo vardır.en güzeli bi ampül bulup kabloyla hangisinin artı eksi olduğunu tespit edip bağlamak.ayrica,genelde cakmakliga kontak açılmadan cereyan gelmez bunu da deneme yaparken göz önünde bulundurun.

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabada kac kablo var tam anlamadim. Ama soyle izah edeyim. 4 kablo varsa ikisi cakmaklik icin. Ikisi gece farlar acilinca cakmakligin etrafındaki ışık icindir. Siz once bi serit led lamba bulun. Serit istememin sebebi arti eksi belli oldugu icin sari lambalarda arti eksi farketmeden iki sekildede yandigi icin artiyi bulamazsiniz. Once farlar kapali iken serit let ile artiyi eksiyi bulun. Sonra farlari acip kalan kablolari deneyin farlar acilinca yaniyorsa oda etrafindaki ışık icindir. Teori dogru cikar. Ama 4 kablo varsa renault etrafindaki isik icin niye bi eksi cekmek istesin onu anlamadim. 2 arti cekse bi eksi cekse olurdu. Artinin biri cakmaklik icin yanardi. Biride farlari actiginda etrafi icin. Cakmaklikda kac kablo var?

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

acnahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cakmaga gelen 4 kablonun 2 si çakmağın + ve - sisidir.ayrica çakmağın çevresindeki ışık için gelen kablo vardır.en güzeli bi ampül bulup kabloyla hangisinin artı eksi olduÄŸunu tespit edip baÄŸlamak.ayrica,genelde cakmakliga kontak açılmadan cereyan gelmez bunu da deneme yaparken göz önünde bulundurun.
Abi tam soruyu anlatamadim heralde kontak kapiliyken elekttik gelmiyecegini bende biliyorum artiyi eksiyi buldum zaten diger iki kablonun amacini soruyorum direk artiyo eksiye baglarsam kontak AÇIKKEN ARAÇ ÇALIŞIYORKEN farlari kapali konumda calisyor alet farlari açinca çalismiyor

acnahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabada kac kablo var tam anlamadim. Ama soyle izah edeyim. 4 kablo varsa ikisi cakmaklik icin. Ikisi gece farlar acilinca cakmakligin etrafındaki ışık icindir. Siz once bi serit led lamba bulun. Serit istememin sebebi arti eksi belli oldugu icin sari lambalarda arti eksi farketmeden iki sekildede yandigi icin artiyi bulamazsiniz. Once farlar kapali iken serit let ile artiyi eksiyi bulun. Sonra farlari acip kalan kablolari deneyin farlar acilinca yaniyorsa oda etrafindaki ışık icindir. Teori dogru cikar. Ama 4 kablo varsa renault etrafindaki isik icin niye bi eksi cekmek istesin onu anlamadim. 2 arti cekse bi eksi cekse olurdu. Artinin biri cakmaklik icin yanardi. Biride farlari actiginda etrafi icin. Cakmaklikda kac kablo var?

Abi toplam dört adet kablo var artiyi eksiyo buldum sari ve yeşil diger iki kabloyu ney onlari çozemedim bende direk artiyi eksiyi bağlayinca calisyor cihaz ama farlari acimca çalışmıyor bende bu iki bostaki kabloya bagladim olayo yani tiplam 4 adet kablo cihada 2 adet yer var arti eksi olarak

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi toplam dört adet kablo var artiyi eksiyo buldum sari ve yeşil diger iki kabloyu ney onlari çozemedim bende direk artiyi eksiyi bağlayinca calisyor cihaz ama farlari acimca çalışmıyor bende bu iki bostaki kabloya bagladim olayo yani tiplam 4 adet kablo cihada 2 adet yer var arti eksi olarak
Normal cakmaklikta farlari acinca cakmaklikta isik yaniyormuydu? Araba kac model bi bilgilerini yaz. Bi site var orda bilgi bulabilirsem aktaririm

acnahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Normal cakmaklikta farlari acinca cakmaklikta isik yaniyormuydu? Araba kac model bi bilgilerini yaz. Bi site var orda bilgi bulabilirsem aktaririm

Evet farları açinca yaniyordu normal cakmaklikta 2007 model abi araç

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 1 ve Megane 2 lerde;

İnce mavi kablo her daim 0.35mm tanıtım lambaları içindir yani far açılınca çakmaklığın etrafındaki, kalorifer ışıkları gibi ışıkları yakar.

Sarı renk 0.50mm ise kontaktan sonra + dır, kontağı çevirdikten sonra akım gelir.

Diğer siyah ve kahverengi çizgili olan ise 0.50mm torpido traversi elektronik şasesi diye geçer bildiğiniz - yani :) 4 kablo olması kafanızı karıştırmasın. Çizgili olan 2 si aynı.

Aldığınız usb parçasında 3 giriş yok. Sadece 2 giriş var. yukarıdaki anlattığım şekilde bağlarsanız çalışır. Sarı ve Siyah bağlantıyı yapmanız yeterli. Kontağı açınca ışığı yanar.

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam bende ip neon bağlantıları için bugün açıp baktım

mavi parkları açınca çakmaklık etrafında yanan ışık için artı + kablo
sarı kontağı açınca çakmaklığı çalıştıran artı + kablo
kahverengi ve siyah kablolar eksi - aynı yere gidiyor ve şase kabloları

siz maviyi eksi aldığınız için sorun yaşıyorsunuz
sarı + ve kahverengi siyah - kabloları kullanacaksınız sorun kalmıcak

acnahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hepineze teşekkürler sayenizde çözdüm olayi tam dediğiniz gibi sariyi arti olarak aldim kahverengi siyah olan iki kabloyu bir olarak eksi aldim olayı çözdüm :eyv